Kuru Mamayi Nasil Daha Lezzetli Hale Getirebiliriz?

Elifmuzeyyen

Arkadaslar sokaktaki kedilerim icin mama satin almıştım yediler ama pek saldirmadilar açıkçası. Salam sosis veya ciğeri daha çok seviyorlar galiba ama kuru mamada indirimde olunca purina marka daha kalitelidir diye satin aldim. Acaba et suyuyla islatsam daha istahli yerler mi? Napabilirim?

15 CEVAP

SEYMADUMAN

merhaba;
öncelikle bu davranışınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.teşekkür ederim ..
bunun için çeşitli şeyleri ben kendi kedim için denedim.
1-hiçbir şey yapamazsanız suyla ıslanıp verebilirsiniz.
2-et suyu değil ama ben tavuğu kaynatıp azıcık tavuk azıcık suyu ve birazda katı mama koyarak verdim.
3-kuru mama ve yaş mamayı karıştırarakta verdim.
bunları her zaman kuru mamadan daha iştahlı yedi..

Elifmuzeyyen

Ama ben sokaktaki kedilerimi besliyorum ve sayilari fazla onun icin fazla yas mamaya ihtiyacim olur suyu için:(

Tikih

Evet et suyu katarsanız buyuk bir iştahla yerler . Örneğin ; benim sokakta beslediğim kedilerim var . Aynı sizinki gibi hiç mama sevmiyorlar . Ben et suyu , yaş mama , yemek artıkları vb . Şeylerin içinde yaklaşık 1 , 2 saat bekletiyorum . Bu şekilde yumuşacık bir püre gibi oluyor . Fakat onun yanında kedilere et suyu , haşlanmış balık verebilirsiniz . Çok severler . Örneğin ben kedilere laktossuz süt , et suyunu karıştırıp veriyorum

Blmr

Merhaba ben de yaklaşık 25 kadar sokak kedisine düzenli mama desteğinde bulunuyorum. Önceden bol keseden vererek ayda yaklaşık 45 kg kuru mama Mito veriyordum. Ancak son yapılan zamlar belimi büktü. Alternatifler üretiyorum. Eğer mama değişikliği yaptıysanız belki o yüzden yemiyorlardır. Mamamız bitince idarelik olarak goody aldığımda asla yemiyorlar mesela.Yetişkin olanlar kuru mamadan vazgeçmiyor onlara mito ile devam ediyorum. Genç ve yavru olanlar için yaptıklarımdan bahsedeyim. 1- Arpa şehriye haşlayıp, indirim varken aldıysam konserve mamayla karıştırıyorum. 2- Makarna haşlayıp, yumurta süt ve belki salamla karıştırıyorum. 3-Tavuk ciğeri ya da alabildiysem normal tavuk haşlayıp, suyuna ekmek bölerek katık yapıyorum buna bayılıyorlar. 4-Bu aşamada kuru mamacılar için bazen o tavuk suyuyla ıslatıyorum gayet beğeniyorlar. Daha önce bulyon, makarna ve kuru mama karışımı yapmıştım, onu hiçbiri yememişti. Farklı alternatifler de varsa, ben de öğrenmek isterim.

Blmr

Bunların dışında, ılık su, süt ya da yoğurt ile kuru mamayı ıslatabilirsiniz. Ya da aralarına çok incecik küçük küçük salam sosis doğrayarak verebilirsiniz. Ki bu işe yarayan bir yöntem, parçalar küçük olunca aradan seçemedikler için mamayı da yiyorlar mecbur. Bir kere almışsınız mamayı, ziyan olmasındansa bir şekilde yemeleri daha iyi olur.

Elifmuzeyyen

@Blmr ben daha önceleri dostluk mamasi aliyordum goody marka. Ama kaliteli olmadığını öğrendim ki zaten 100 grami 1 tl iken 150 grama cikarildi bir ara 1.5 tl oldu sonra 100 grami 1.75 tl oldu. Anlik bir kedi kopek gorunce yakinlarda hemen gidip aliyordum. Sonra mahallemdeki kediler için salamli makarna bulyonda pisiriyorum arpa sehriye tel sehriye bazen katiyorum eristeyle de iyi oluyor cigerli pirinc lapasi yapıyorum. Sosisli makarna da yapmıştım kendi yedigimiz sois artınca onlarla paylaştım. Indirimi de gorunce mama da alayim dedim iste ama cok bayilarak yemediklerini görüyorum mecbur biticek ama sonra yine eski sekile dönerim. Cevaplarinız icin tesekkur ederim denicem

Blmr

Aynen şu anda indirimde 88 kuruşa geliyorlar. Düzenli beslenilen kediler goodynin tarafına bakmıyor, ama uzun süredir aç olan katır kutur götürüyor. Daha bugün çok alakasız bir yerde birden önüme acı acı açlıktan miyavlayan pisi fırladı, keşke yanımda bir tane olsaydı dedim hatta. Çantamda taşımaya çalışıcam bundan sonra o tür durumlar için. Bir yerlerden sandviç alıp karnını doyurabildik neyse ki. Bu arada emeğinize, yüreğinize sağlık. Yine de mama elinizde patlarsa, çöplerin kenarlarına azar azar dökün ya karnı çok aç olan yer ya da her halukarda kargalar :) Onlar da az değil, çok seviyorlar mamaları.

Elifmuzeyyen

güncel...

Elifmuzeyyen

@SEYMADUMAN merhaba cevabiniz ve güzel yorumunuz icin ben teşekkür ederim size sağolun elimden geldigince bir seyler yapmaya çalışıyorum.. acikcasi kaliteli diye mamayi aldim yoksa bir salam sosis veya ciger inanin daha uygun cunku evde pirinc makarna zaten bulunuyor.. severler diye dusunerek indirimde varken 30 tllik mamayi 17 kusure bulunca aldim severler diye de tavuklu aldim hatta. Su yerine acaba tavuk veya et bulyonla islatmayi düşündüm. Baharatli gerci o da ama yani kendim kemik kaynatip et suyu da yaparim usenmem yapmaya o konuda hic sorun yok yeter ki yesinler. Sut ile islatmayi da dusundum ama fikir sormak istedim benden daha iyi bilenler vardir diye düşündüm buradaki yorumlara göre hareket edicem

Elifmuzeyyen

Guncellll

guineapigela

Yas mamanin suyunu dokuyorum icinde ben sizde oyle yababilirsiniz

Elifmuzeyyen

@Tikih normalde ben ciğerli pirinç lapasi sosisli veya salamli makarna yapip veriyorum normalde. Ama mama indirimini görünce almak istedim daha iyi bir beslenme şeklidir belki kuru mama diye. Çok iştahla yemiyorlar onun için et suyuyla islaticam acaba et bulyonla da olur mu aynısı kemikleri kaynatip suyunu kullandim çünkü suan elimde yok

Feronia

Eskiye devam edin. Purina'nın hiçbir ürünü iyi değil ve hayvan deneyi yapan firmalardan.

Elifmuzeyyen

@Feronia o da mı öyleydi bilsem hiç almazdim iyilik yaptığımı sandim değişik olsun kuru mama da yesinler dedim ışte. Daha asla almam o zaman mecbur bitirmeye çalisicam mamayi ama eski besleme şeklime dönerimhem daha istahli ve severek yiyor kuzucuklar

Elifmuzeyyen

@Blmr mamayi bitirdik bugun eskisi gibi salama cigere devam. Zaten ciger bulamayinca mamaya sarmistik:')