Kedim Sürekli Kusuyor Ve Yemek Yemiyor

esrayazc

Merhabalar, kedim iki buçuk yaşında, iki gün öncesine kadar sağlıklı ve enerjik bir kediydi fakat iki gün önce akşam kusmaya başladı. İlkinde tüylerini çıkardı o nedenle endişelenmedim ama ertesi gün öğlene kadar tam on iki kere kustu. Veterinerini çağırdım, gelip muayene etti ve tüy çıkaramadığından olabileceğini söyledi. İştahı kesildiği için vitamin pastası verdi. Pastadan o gün akşam bir kere ve bugün de bir kere verdim. Dün su içiyordu ama bugün su da içmiyor ve hiç tuvalete bile çıkmadı. Sürekli halsiz ve ne verdiysem yemedi. Kuru mamasından dolayı olabileceğini düşündüm elimde mama hazırladım ama onu da yemedi. Dayanamayıp tuzsuz peynir yedirdim zorla ama bugün de dört kere kustu. Düne göre kusması azaldı ama enerjisi yok ve hiçbir şey yemiyor. Veterineri kediler böyle durumlarda altı yedi gün midelerini dinlendirebilir dedi ama içim pek rahat değil. Yarın farklı bir kliniğe götüreceğim ama böyle bir konuda deneyimi olanlar yardımcı olabilir mi nasıl bir yol izlemeliyim? Gerçekten o kadar hareketsiz ki sürekli nefes alıyor mu diye kontrol ediyorum onun için endişeleniyorum.

13 CEVAP

esrayazc

Haklısınız, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bi hayvan hastanesi bulup götürdüm pek bir şey yapamadılar şu an için dehidrasyon durumunu kontrol ettiler çok su kaybetmemiş ve iğne yaptılar kusmaması için. Sabah tekrar götüreceğim röntgen çekip kan tahlili yapacaklar ama tahminim yabancı bir madde yemiş olması yönünde. Umarım ciddi bir sorunu yoktur

Sutunannesi

12 kere kustu diyorsunuz bu kesinlikle çok ciddi hem kusuyor hem su içmiyor kediniz dehidrasyondan hayatını kaybedebilir her saniyeniz çok önemli şu an. Acilen kliniğe gidin serum takılsın. Asla normal değil anlattığınız şeyler üstelik bir veteriner nasıl böyle soğukkanlı olabiliyor aklın almadı. Bu tür durumlarda eve Vet çağırmak yerine yakınınızda bulunan HAYVAN HASTANELERİNE gidin. Küçük polikliniklerdense size yardımcı olacak HAYVAN HASTANELERİDİR

esrayazc

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bugün kendim zorla su içirdim birkaç kere. Gerçekten endişelendiğimde çevremden tepkiler aldım veteriner de dahil. Bu nedenle abartıyor muyum diye düşündüm ama içim rahat etmedi bi türlü bu siteyi buldum yazayım dedim şimdi taksi bekliyorum bir yer buldum oraya götüreceğim.

zeynandkekik

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Midesiyle alakalı bir sorun olabilir aslında bir röntgen çektirseniz ve kan değerlerine bakılsa çok iyi olur, bazen mamayla alakalı olabiliyor. Ki 1 gün içinde 12 kere kustu diyorsunuz durum acil olabilir, veterinerlerin rahatlığına güvenmeyin, başka kliniğe kontrol ettirin hemen. İnşallah şuan iyidir. Bizi de bilgilendirin lütfen. :(

esrayazc

bugün röntgen çekildi. midesinde herhangi bir yabancı maddeye rastalamadılar. Akut Gastrit olmuş. Üç gün boyunca bazı serumlar var onları tüketecek üç gün sonra düzelmiş olur dedi hekim. Umarım öyle de olur. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim gerçekten

Sutunannesi

Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur güzel çocuğunuz. Son durum nedir iğneden sonra kustumu kan ve röntgen sonuçlarını konulan teşhisi de bizimle paylaşın lütfen

TarcinAyse

Benim kedim de bir kaç gün yemeyi içmeyi bırakmıştı ve röntgen çekilip aynı şekilde kan değerlerine bakıldı ve gastrit denildi 3 günlük iğne tedavisi sonrası iyileşti. Kedilerin mideleri biraz hassas oluyor sanırım:( Geçmiş olsun.

altanur

merhaba esra hanım şu anda bende kedimle ilgili aynı problemi yaşıyorum yazınızı gördüm kediniz tedavi oldumu bilgilendirirseniz sevinirim

Benim kedim bir günde on defadan fazla kustu hiçbir şey yemedi içmedi sesi bile çıkmıyordu hoplayıp zıplayan kedim aniden yürüyemeyen yerinden kalkamayan biri oldu dengesini o kadar kaybetmiş ki ayaklarını su içtiği kabın içine katmış ve daha sonra çıkarmaya mecali kalmamış o şekilde kalmış ,canım benim aldım veterinere götürdüm altı tane iğne yaptı benim miniğime, hiç sesi çıkmadı kurban olduğumun kendi acısı daha büyükmüş demek ki eve getirdim iğnelerden sonra hiç yürüyemedi, odadaydık kucağıma alınca bana baktı baktı sustu, biraz daha güneşti dışarısı oraya çıkardım yanındaydım,sevdim baktım gözlerine çok miyavlıyordu kurban olduğumun nasıl canı yanıyorsa,veterinerden getirdikten yirmi dakika kadar sonra gözlerimin önünde çırpınarak öldü , iğne yapılan yerler nasıl zonkluyordu seyiriyordu, miniğim daha küçücüktü yedi aylıktı, daha iki gün önce birlikte eğlendiğimiz kedim bugün yok bu acıyı tarif edemem canımdan bir parçaydı o benim nasıl alışacam buna bilmiyorum

esrayazc

Teşekkür ederim size de geçmiş olsun. Peki o hastalık sürecinde çok halsiz miydi? Hangi mamayı kullanıyordunuz? Bugün tedavisinin ilk günü ama yine de bir ilerleme yok gibi bayağı halsiz acaba ilaçlar ağırlık yapıyor olabilir mi çok fazla mı paranoyaklaştım onu da bilemiyorum:( ya hayvanlar hiç hastalanmasalar keşke

Kzmmtlu

Ustundag1 yazdıklarına çok üzüldüm içim parçalandı inan keşke yanında olabilsem destek çıkabilsem nasıl bir üzüntü olduğunu tahmin dahi edemiyorum. Benim kedim de hasta şu an aklımın ucundan dahi geçirmiyorum ben. Onu yaşamak o acı çok ağır olsa gerek lütfen metanetli ol

Selinkca

Benim kedimde 3. buçuk aylik her zmn kullandigi mamasini veriyorum yeni sahiplendim dunden beri iki kez kustu bi re isal olrk yaptı dışkısını. Yemek yemeyi kesti tamamen sadece su içti napicagimi bilmiyorum :(

Ozge00

Kediniz kusuyorsa soru sormak yerine veterinere goturun. Burdakiler veteriner degil ne oldugunu bilemezler. Sizinki de kusuyorsa ayni nedenden olmayabilir. Ayni tedavi ise yaramayabilir. Lutfen burda cozum aramak yerine veterinere goturun. Kaybettiginiz her dakika belki kedinizi ölüme goturecek