Goz Bakimi Ve Tedavi

Elifmuzeyyen

Fotografla birlikte tekrar yükledim. Birinin gozu bir sure sonra duzeldi ama digerinin boyleydi yine zaten gozde enfeksiyon vardi cloptic goz kremi kullandik veteriner vermişti. O bitti. Gozu yine ayni kalan yavru ishaldi simsiyah diskilamisti veterinere gittik antibiyotikle mikrop oldurucu bir ilac yapti igne yani. Usttekinin gozleri bir sure sonra duzeldi. Goz icin napabiliriz? Surekli birbirleriyle kardeşleriyle yani bogusuyorlar goz darbe mi aliyor acaba 7 yavru kedi ayni odadalar sahiplendiremedik henüz kimseye güvenemiyorum o nedenle ayni yerdeler

14 CEVAP

Elifmuzeyyen

@kurban1525 çok tatlilar eski hallerini gorseniz bir de simdi neseleri azaldi boyle. Malesef yuva bulamiyorum disarda yatmalarina icim el vermiyor. 7si ayni odada. Mecburum. Inanin hem oda cok kokuyor kedilerden dolayi hem de kirleniyor ama kendi konforumuzu bıraktık artik tek derdimiz onlar. Temizleyip havalandirip geri koyuyorum gunduz bahceye cikardim hepsini ama etraf aciklik uyumus kalmışlar kiyamadim geri iceri aldim napiyim. Onceden exocin damla tobrased goz kremi kullandik bi ara cok artti enfeksiyon veterinere gittik hepsine hem igne yapti antibiyotik hem de cloptic goz kremi verdi onu da bitirdik ama bu sefer bu goz perdesi meselesi cikti. Bi arkadasim kendi vetine sordu ilac adi aldim alicam iste buradan da haber çıkar belki once buraya yazmistim

Anonymus813797

Ben çay sürüyordum her saat başı. Çok zor oluyor gerek kediyi tutması gerek çayı her saat başı hazırlaması. Ama drğiyor buna. Şuan kedimin gözü sağlıklı. Sıcak tutmakta bir o kadar önemli. Sıcak su torbası koyun o yavrunun altına bu üşütme başlangıcı da olabilirmiş.

kurban1525

Ama çok tatlılar :) veteriner bu konuyla ilgili detaylı bilgi verebilir fakat zannediyorum ki enfeksiyon durumu varsa aynı yerde kalmaları iltihabı arttırabilir. Geçmesi için tıbbi damla kullanılabilir. İnternette bu damlalar satılıyor diye biliyorum.

kurban1525

Anladım çok geçmiş olsun... Fakat anlamadığım bir şey kediler neden kokuyorlar? Hastalıktan dolayı falan mı? Bana herkes bıdığı sahiplenmeden önce "kedi kokusu olur ev sahiplenme" derdi. Fakat alakası bile yok :) üstelik kumu dahi başucumda duruyor. Tabi kumu ne kullanıyorsunuz o çok önemli. Lavanta mavanta vs kumlarım kokusu çok oluyor. Ben iri taneli kum kullanıyorum bebek pudralı. İsterseniz markasını da yazabilirim. İri taneli olmasının avantajı dışarı hayatta kum çıkmıyor patilerinden... temizlerken de sorun yaşamıyorum. Bebek pudralı diye alıyorum kumu açıkçası bebek pudrası da kokmuyor :) ama şunu söyleyebilirim, eve ilk defa gelen insana bu evde kedi var demesem, kedi olduğunu anlayan yok :) kum çok önemli. Kedileriniz için ilaçtan başka çare olmaması çok acı bir durum. Kedilerin gözleri çok narin yapılı yani en kolay kaybedebildikleri organları. Umarım çok geçmeden sağlıklarına kavuşurlar

Tikih

ya çok geçmiş olsun ...... çok üzüldüm . orayı hergün göz losyonu veya çay dibiyle temizlerseniz geçebilir. fakat dikkatli olun bunlar çok bulaşıcıdırlar

Elifmuzeyyen

Güncel

Elifmuzeyyen

@Neslihan2434 cevabiniz için teşekkürler. Bizimkilerin biraz daha ciddi bir tedaviye ihtiyaclari var galiba cay fayda etmeyecek gibi gözüküyor bakalim ilac alicam arkadasimin veterineri önermiş tobrasedi. Onceden kullanmistim zaten umarim iyi olacaklar.
@kurban1525 hastaliktan dolayi degil de size şöyle ifade edebilirim koku meselesini bir odada 7 tane kedinin ve bir de kopegin uyudugunu düşünün. Biz is yerimizde kopegimize oda yapmıştık orada uyuyordu ama is yerini kapatma karari aldik malum ekonomik durumlar. Is degisikligi yapacaktik daha doğrusu ancak kedilerimizden dolayi onlari birakamayacagimiz icin mecburen is yerini her gun acip kapatıyoruz bir is yapmamamiza rağmen. Çünkü sorumlulugumuzda 20 kedi vardi bu sayi bazen azalip bazen artabiliyor. Kopegimize yiyecek aldığımız icin kediler de birer ikiser cogaldi hamile olunca da disiler sayi artti da artti. Bu kedilere biz yeri geliyor icerde kutuda yuva yapiyoruz cunku disarisi tehlikeli gecen dolu ygdi bebekler islanmis hep aldik koyduk odaya sayi 7ye cikti. Bir kedinin kokusu cok hissedilmeyebilir kopegimiz odada tek kaldiginda biz de koku almiyorduk gunduz zaten kulubesinde yatiyordu ama 7 kedinin ayni odada nefes alip vermesi tuy dokmesini dusunun bir de. Kiyip da disari birakamiyoruz napalim gecenlerde genis capli bir temizlik yaptik diskilar vs vs. Kum temizlendi edildi. Valla biz kum olarak marka kum kullanmiyoruz nnormalde zaten yetiskin kedilerimiz bahcedeki kumu kazip bu meseleyi cozuyorlar. Biz normal bahcedeki kumdan alip koyduk hepsine ayri ayri kum alabilecek ekonomik gucte değiliz. Kedilerimizin hepsi sokaktaki kediler aslinda bizim degiller ama ayni zamanda tum kediler bizim gibi. Çünkü kapimiza geleni geri ceviremiyoruz yeri geliyor gorup aliyoruz birakamiyoruz. O nedenle bizim yapabildigimiz seyler karinlarini doyurmak hasta olduklarinda veterinere götürüp tedavi ettirmeue çalışmak. Ben de isterim hepsi asili olsun kisirlastirilmis olsun ama malesef yetisemiyoruz kendi imkanlarimizla anca bu. Belediyeleri az cok bilirsiniz verilen hizmetleri daha dogrusu verilmeyenleri. Biraz uzun oldu ama durumun asli bu yani bizim bize ihtiyaci olan her canlıya kapimiz acik o nedenle de hepsine azcik faydamiz dokunabiliyor az az ama cok canliya ulaşmak amacimiz baska turlusu olmuyor malesef birilerine ihtiyacimiz oluyor tek basimiza yetemiyoruz

kurban1525

Anladım şimdi durumu çok çok geçmiş olsun bu durumda havalandırmaktan başka çare yok gibi

Elifmuzeyyen

@kurban1525 aynen oyle kis geldi ya koku olmaz biraz daha azalir sicak havalarda daha yogun oluyor haliyle...

Elifmuzeyyen

@Tikih malesef bulaşıcı ki diger kardeste de var. Haftaici hemen ilac alicam kullandik bitti çünkü veterinerin dediklerini bakalim duzelir inşallah sağolun

Elifmuzeyyen

Ben burda ilaç araştırmaya çalışırken kedi yola firlamiş araba çarpmış malesef..

Anonymus813797

Nasıl yani hepsi mi

Elifmuzeyyen

Fotoğrafı olan iki kedinin birisi. Digeri bugun yuvalandi..