Kedimin Kakası Neden Böyle?

SEYMADUMAN

5 aylık 1 700 kg bir kedim var.
çok sık ishal oluyor fakat bu sefer her zamankinden farklı tuvaletini yapti rengi sarıydı. daha sonradan kumunu kapatırken sarı su şeklinde kaka yaptı bir kaç damla.
normalden çok fazla kötü kokmuyordu ama yine de endişelendim neden böyle olabilir. bilginiz var mı?

11 CEVAP

Terranova

Ev yemeklerinden verdiğiniz için tabikide kendi mamasını yemez. Bizim yemeklerimiz daha lezzetli gelir onlara. Yağlı, baharatlı vs. bundan sebep dışkısı o şekil de. Kıyamıyorum olayı geçerli değil maalesef. Bu şekil de onu mutlu ediyorsunuz fakat iyilik yapmış olmuyorsunuz. Mamayı koyun önüne, istediği kadar miyavlasın, sonunda açlığa dayanamayıp yiyecektir.

Tikih

Kediniz ishal olmuş . Yaş mama , ev yemeği , baharatlı şeyler , meyve vb.birşey verdiniz mi ? Ondan ea kaynaklanabilir . Benim kedim 5 aylık ve 3 kilo 250 gram . Açıkcası sizinkinin kilosu biraz az geldi . Tabi bizim tombiğe alışınca

kurban1525

2 3 gün süreyle bir patates haşlayıp yarısını yedirerek sorunun neyden kaynaklandığini öğrenebilirsiniz. Ayrıca mama yememesi çok ama çok kötü, maddi imkanıniz yeterliyse 1 hafta yiyeceği kadar yaş mama alıp her miyavladığında yaş mamasının önüne götürüp onu oraya bir süre (mutfaktan çıkana kadar) bırakırsanız o mamanın verdiği hazza dayanamaz ve biraz süreyle toparlar diye düşünüyorum. Yaş mamaya alıştıktan sonra yavaş yavaş kuru mama da yedirebilirsiniz. Ancak minimum 1 ay mutfağa adım dahi attırmayın. Yiyecek asla vermeyin. Bu yiyecekler hoşuna gitsede sağlıksız büyümelerine neden oluyor yavrucakların :(

kurban1525

Ayrıca Tikih'e katıliyorum, kedinizin kilosu az. Bunun sebebinin de yemeklerden kaynaklandığını düşünüyorum. Tamamen kediler için özel olarak besin değerleri düşünülmüş ve üretilmiş mamalardan vazgeçmeyin derim. Kedinizin ileride ciddi sağlık sorunları olabilir bu yüzden.

melikealgin

Ev yemegi vermeyin ne olursa olsun.Ishal icin de patates haslayin ustune az et suyu dokun(yemesi icin) ishali aninda kesiyo

SEYMADUMAN

çok teşekkür ederim yardımlarınız ve önerileriniz için..

Elifmuzeyyen

Ishal olan kedi icin pirinc ya da patates haslayip pismis tavuk etiyle verebilirsiniz veteriner soyledi zaten bilinen bir şeydir hep söylenir. Onun disinda minik biraz zayif geldi bana da siz kararli olucaksiniz bu konuda kiyamiyoruz ama uzun vadede ona zarar veriyor bu ev yemegi meselesi. O nedenle yas mama ile kuru mamayi karistirip verin once ardindan yas mamayi miktar olarak azaltirsiniz alismis olur böylece

kurban1525

Evet olur. Kedinin ot yemesinin sebebi kendini temizlerken yuttuğu kılları rahatça çıkarabilmesi içindir. Yani ot yemesi sindirmek için değil, kusmak içindir. Kedi bunu içgüdüsel yapar ama aslında kusmaya çalışan biri gibi ağzına parmak atar... :) ben bunun yerine malt öneriyorum. Bu güne kadar kedime hiç çimen, ot vs yedirmedim (ayrıca hepsi olur kedi otu olmasına gerek yok) 2 3 günde bir gimcat malt veriyorum, bu malt bağırsaklarından tüyleri çıkarmasına yarıyor. Yani hayvanı kusturmuyor. Ayrıca tadına da Bayılıyor :) macun gibi bir şey tavsiye ederim.

ccamurr

İç parazit hapı ya da iğnesi olduysa kediniz bu yüzden de oluyor olabilir

SEYMADUMAN

evet artık mama yemez oldu ben mutfaktayken sürekli yanıma gelip yemek vermem için çırpınıyor eğer vermezsem bağırıyor tezgaha vs atlıyor. kapıyı kapatsam kapılara tırmanıp bağırıyor kıyamıyorum veriyorum zarar vermicek. mama kabından zorda kalmadıkça mama yemiyor.

SEYMADUMAN

birşey daha sorucam bilginiz var mı aceba kedinin ot yemesi gerekli mi? bu otun illa kedi çimi mi olması gerekiyor mesela bahçeden toplayıp yıkasak ve öyle yedirsek olur mu_
@kurban1252