Beyaz Kusma, İştahsızlık

ozgesahinn

Dün kedimi veterinere götürdüm yemek yemiyor kulağını kaşıyor devamlı diye ttemizledi üşütmüştür belki dedi. Dün akşam diğer üç tanesi de yememeye başladı az önce içeri aldım biri biraz yedi on dk sonra beyaz renkte kustu. oynuyorlar enerjilerinde sorun yok nasıl oluyor yani. emin olamadım bi tanesi sanki zayıfladı dört gündür düzgün yemiyor hatta yaş ama aldım biri onu da yemedi

4 CEVAP

axmetmcl

Sorunu tam anlayabilmek adına, sanırım 4 tane kediniz var ve 4 ü de yemek yemiyor. Birisi ise kulağını devamlı kaşıyor.

Yemek yememeleri mamadan olabilir, çünkü 4 ünün de yemek yememesi alınan mamayı beğenmiyor olmaları anlamına geliyor gibi, enerjilerinde sorun yoksa büyük olasılık mamadan dolayıdır.
Ne maması veriyorsunuz mesela? Kedileriniz kaç aylık?

Kedileriniz nasıl bir ortamda yaşıyor, dışarı çıkıp giriyorlar mı? Başka kedilerle haşır neşir oluyorlar mı?
Bu detaylarda size yardımcı olabilmemiz için önemli.

Kustuğu şey aç olduğu için olabilir, çünkü tamamen su çıkarmış. Önemli bir şey gibi görünmüyor.
Kulağının kaşınması ise, birden çok sebepten olabilir. Öncelikle pire olabilir, her ay kedilere pire damlası yaptırmanız lazım. Sürekli evde olsalar bile risk çok.
Kulak uyuzu olabilir, kedinin kulağının içine dikkatlice bakın, kirlilik siyahlık enteresan bir durum var mı...
Kusan kedi, sürekli kusmaya devam ederse derhal veterinere götürülmeli.

Eğer kedilerinizin kuyrukları havada, keyifleri yerindeyse, büyük olasılık bir şey yoktur.
Ama mama yememeleri çok önemli ve çok tehlikeli hastalanabilirler. Geçmiş olsun pisiciklere

ozgesahinn

Kusura bakmayın aceleyle yazmışım. Biçok kediye bakıyorum kendimce besleme noktası oluşturdum hasta olanları elimden geldiğince bahçeme alıyorum iyileştirip aldığım yere götürüyorum yenileri gelip gidiyor böyle bi düzenim var. Bu dört kardeşi daha bırakamadım düzgün yer bulamadığım için tam buldum derken sanırım hasta oldular. Bir tanesi kulağını kaşıyordu ayrı bir soruda sormuştum yaş mama bile yemedi bende veterinere götürdüm akşamına diğerlerinin de iştahı kesildi anlattığım gibi bir durum oldu.6 aylıklar hep bahçede kalıyorlar ama kedilerin girip gelebileceği bir yer değil haşır neşir olduklarını sanmıyorum. 15 kilo mama alıyorum micho marka içeriğinin farkındayım ama anca yetiştiriyorum hatta bazen yettiremiyorum bu mamayı uzun zamandır yiyorlar ama şimdi koklayıp gidiyorlar. arka komşumuzla çok sıkıntı yaşadık bi şey yapacaklar diye de korkuyorum o yüzden panikledim sanırım. Geçen gün de kutuya girmiş çıkamamış sabaha kadar iki tanesi ,oraya tuvaletini yapmışlar ve üzerleri pislenmişti o şekilde bi hastalık bulaşabilir mi ? Teşekkür ediyorum ilginiz için.

axmetmcl

Yani birden çok fazla kedi olunca ve dışarıda bulunduklarından bir şey demek gerçekten zor. Sadece aklıma gelen şu anda başka bir mama deneme şansınız varsa çok iyi olur. Bazı kediler var ki yaş mamayı da sevmezler markasından dolayı. Yani o aromayı, o tadın onlara uygun olmadığını anlarlar. Bu genellikle kalite ile de alakalıdır. Micho marka mamayı ise ilk defa duydum, özellikle marketlerde satılan mamalar oldukça düşük kalite ve sağlıksız mamalardır. Onlar bile dokunmuş olabilir.
Eğer imkanınız var ise, en azından ProPlan gibi orta kalite olan bir mama kullanmanız.
Üzerlerini pisledikleri içinde mikrop kapabilirler, açık alanda mikrop kapma olasılıkları çok yüksek.
Fare bile denk gelse kediyi tırmalasa, fareden bulaşan acayip mikroplar var inanın...

Buradan görmeden ve iyice analiz etmeden doğru bir tahminde bulunmak çok zor tabi. Umarım minnaklar iyileşir en kısa zamanda.

ozgesahinn

Yeni bi mama aldım biraz ilgilerini çekti oyun da oynadık gözlemleyeceğim bi iki gün teşekkür ederim yardımınız için