Kedim 2 Aylık Ve Mantar Sorunu

Merhabalar yeni sahiplendiğim kedi eve geldi çenesinin altında gözünün yanında bir de patisinin altında mantar var veterineriyle konuştum mantarların söndüğünü söyledi iyileştiğini patisindeki iyileşmemiş gibi bana bulaşır mı? çok gerginim gerçekten veteriner onların da çıplak elle dokunduğunu fakat kimseye geçmediğini söyledi yine de sorayım dedim :)

13 CEVAP

burlo

kedimde mantar başlangıcı vardı iyileşmesi yaklaşık 3hafta sürdü evdeki kimseye geçmedi. çok nadir insana geçiyormuş dedi veteriner korkmanıza gerek yok bence. genelde küçük çocukların bağışıklığı zayıf olduğu için çocuklara bulaşma ihtimali varmış daha çok. kedimin de bağışıklık sistemi zayıf olduğu için çıktı. bağışıklık güçlendirici şurup kullanın kedinize. bir de kedinizin mantarlı yerlerini kuru tutun daha çabuk iyileşir.

Çok teşekkür ederim içim rahatladı gerçekten :)

burlo

ben de korkmuştum hiçbir sey olmuyor:) geçmiş olsun

Zehrasnmz

Benim ilk kedim de geldiğinde 1 aylıktı veterinerimiz myco adında bi mantar ilacı verdi fısfıs şeklinde ama onu 2 hafta yapabildik daha sonra bir ay sonra falan da yaklaşık 2 buçuk aylık olduğunda ketoral şampuan ile yıkadık 1 kaç kez anında gerileme gösterdi

Zehrasnmz

Bana hiç bulaşmadı o kadar kucağımdan bırakmamama rağmen endişelenmeyin

Veterinerin söylediği mantar kediden insana bulaşmaz ama insandan kediye bulaşır dedi onun yalancısıyım
Tedaviye gelicek olursak öncelikle yayılmaması adına baticon ile temizle durmadan sonra kazıntı testi yaptırt bilmek lazım mantarın ne olduğu malum birçok mantar çeşidi var sonrasıda aşılama yada şampuan tedavisi bizim evdeki kedilerimiz aşı tedavisi sonucu geçti 2 dozdan fazla yapılmıyor zaten

Avifors

Bizim de kedimizin ilk sahiplenildiğinde mantarı vardı tüyleri çok seyrekti dökülmüştü. Aşı olabilmesi için 2 aylık olmasını beklemiştik o zamana kadar da veterinerin önerdiği başka bir ilaç kullanmıştık. Veteriner size belki bulaşabilir demişti, yani bu bir ihtimal evet. Ancak bizim kedininki bize bulaşmadı :)

Benimde kedimin kulağı olmuştu bağışıklılığı düşmüş veteriner öle dedi.immuneks verdi ve mantarlı yeri önce batikonla silip 10 dak.sonra terminus krem sürdüm geçti

Hiç başına gelen yok mu :((

Herkese çok teşekkür ederim günlük baticonla temizledim ve mantarlarımız söndü tüylenme başladı artık bana da büyük kedime de bulaşmadı tekrar teşekkürler

rendhart

Mantarın tedavisi kadar, mantar sporlarının yok edilmesi, kedilerin yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi de çok önemli. Instagram: kedici_geldi bu konuda uzman

rendhart

Mantarın tedavisi kadar, mantar sporlarının yok edilmesi, kedilerin yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi de çok önemli. Instagram: kedici_geldi bu konuda uzman

güncelleme: bir ay içinde mantar hem bana hem büyük kedime hem de babama bulaştı :(