Paşamızın Bir Sorunu Var

Byzaorc

Yaklaşık 5 ay oldu sahipleneli paşamızı. İlk geldiğinde eğitimli bir köpekti hiç bir şekilde işeyip kakasını yapmıyordu eve her gelişimizde sevinip üzerimize atlıyordu. Son bir aydır odaya çişini kakasını yapmaya başladı. Ciddi anlamda odada yer kalmıyacak şekilde işeyip kaka yapıyordu. Odasını değiştirdim yine aynı. Ama dışarıyada çıkarıyorum. Yalnız da hissetmiyor kendisini sürekli seviyoruz hatta birlikte yatıyoruz. Niye böyle olduğunu anlamıyorum yardımcı olurmusunuz lütfen...

1 CEVAP

cdogali

Köpekler çocuklara belli yönden benzeseler de insan değildirler. Örneğin her alana hatta yatağınıza erişimi olması ona sevgi hissettirmez, aksine aradığı liderin boşluğu nedeniyle güvensiz bile hissettirebilir. Köpekler kısıtlanmayı severler. Önce kısıtlanmamak için ellerinden geleni yapacaklardır, ancak her defasında kararlı bir şekilde aynı davranışı sergilerseniz, koyduğunuz kısıtları hemen kabullenirler. Sadece enerjinizi aşağı çekip köpeğin heyecanını gidermeyi, ve eğlenceli bir durum olmadığını göstermeyi hedefleyin. Bunun dışında mama ve gezme saatlerini sabitlemeniz durumunda herşey yoluna girecektir. Yürürken de her yeri koklamasına izin vermeyin, sadece yürüyün ve sizin istediğiniz bir noktada kısa bir süre verip (5 dk.dan fazla değil) tuvaletini yapmasına izin verin.