Pire Damlasını Ne Sıklıkla Kullanıyorsunuz

Elaay

Kedinize pire olsun olmasın dış parazitler için her ay damla kullanıyor musunuz?

14 CEVAP

Sahsimuhterem

Pire damlası kedilerde sadece pire gördüğünüzde yapılır bu işin dopğrusu budur ne varkı vetlere para lazım kedilere habire zehir yüklüyorlar o sebeple malesef!

Elaay

Kedişimde pire yokken her ay damlatmak bana da biraz gereksiz geliyor bu süreyi 2 yada 3 aya çıkarmayı düşünüyorum veterinerimiz her ay ısrarla hatırlatma mesajı atsa da diğer kediş sahiplerine de danışmak istedim

Sahsimuhterem

Siz 3 ayda bir başınızı bit zehiriyle (şampuan, toz)yıkıyormusunuz hayır neden bitiniz yokda ondan :)
Peki iç parazit taşıyıcısı sadece hayvanlarmı hayır insanlarda peki her 2-3 ayda bir parazit şurubu hap yutuyor bebeklikten beri çocuklarınıza yutturuyormusunuz hayır çünkü belirti görmediniz :)
Peki kedilerin suçu ne ortada fol yok yumurta yok neden habire ilaç(zehir)yüklemesi neden bu korku körükleniyor sürekli efsanelerle birileri evham yapsın ekonomiye can katsın...
Ben pire görmeden pire ilacı parazit görmeden parazit tedavisi yapılmasına karşıyım bunlar aşı değil önlemde değil bence pire gelmeden gelmesin diye uygulama yapmak kış geldi ilaçları şiçelim hasta olmayalım demek gibi peki bu ilaçlar zehirler nerde birikiyor nerelere zarar veriyor neden kedilerde böbrek hastalıkları fazla neden?
cevabı buldunuz!
Olmuyan pireyi değil kedinizi zehirliyorsunuz.

Ares07

Benim veterinerim kışın hiç yapılmasına gerek yok. Yazın da dışarı çıkmayan bir kedi ise 3 ayda bir yeterli diyor.

Pire damlası dış parazit olarak 3 ayda 1 yapilir

zuhall

Veteriner 2ay diyor ben 3ayda bir yaptiriyorum ic parazitle birlikte. 6ayda bir yaptiran da biliyorum. Bir sorunla karsilastiklarini duymadim.Bazilari pire gordukten sonra yapmayi tercih ediyor. Ama eger cok yayilirsa temizlenmesi zor bir surec oyuzden sahsen bu yolu tercih etmem.

Disari cikan bir kediyse sık yaptirmalisiniz. Ev kedisiysw bence en az 3ay gecmesini bekleyin. Kimyasal kullanmak istemiyorsaniz bitkisel urunler ve tarifler var onlari deneyebilirsiniz.

melikealgin

Oscar 1 kez bile pirelenmedi o yuzden de pire tedavisi olmadı hic

Sahsimuhterem

Veteriner proplan royal canın harika mama diyor vetler son sözü söylüyecek kadar güvenilir ve tarafsızmı sizce ?!
Düşün...?!

Sahsimuhterem

Aşılar her sene tekrarlanmalı peki aşı tuttu ise kanda antikor var ise neden hersene tekrarlanmalı?!
Kan testi yapılıp aşının titresine bakılmalı önce tuttuysa tekrarlanmamalı ama bizimkiler?
Yurt dışında insaf ehli vetler aşılar 3sene korur derken bizinmkiler sürekli msj atıyor neden ?
Anlamak lazım geçim derdi?!

Sahsimuhterem

E olan kime oluyor?!

zuhall

Ic parazit icin @sahsimuhterem le ayni seyleri dusunuyorum. Kedi zaten cig et yemedigi muddetce ic parazit yapma ihtimali cok dusuk. Suan kedime yaptirmamin nedeni gebe olmam ve toxo mun negatif olmasi haliyle herturlu onlem aliyorum.

Ama maalesef dis parazit icin ayni seyi soyleyemiyorum. Cunku dis parazit bizim de eve getirebilecegimiz birsey. Ozellikle disarda kedileri seven bir insansa. Pireden kurtulmak zor bir surec olabiliyor hele ki birden fazla kedi varsa. Herzaman da ilk baslangicta anlasilamayabilir bazen cok yayilmis oluyor ki binlerce yumurta da birakiyor onlarla da ugrasiyorsun. 1-1.5 sene pire temizlemekle ugrasan insanlar gordum. Kimyasal kullanip kullanmamak kendi tercihiniz ama bence bitkisel urunlerle olsa bile onlem birsekilde alinmali.

srplzngl

@sahsimuhterem’e katılıyorum. Dışarıya çıkmayan bir kediyse o ilaçları bu sıklıkta almasına gerek yok bence de. Benim kedim evin içerisinde kocaman böcekler bulup yemesine rağmen veteriner iç parazit aşısına gerek olmadığını söyledi. Yani yurt dışında bırakın üç ayda biri ev kedilerine hiçbir zaman ne iç ne de dış parazit uygulaması yapılmıyor.

Elaay

Kedim hiç dışarıya çıkmıyor bende o yüzden her ay damlaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyordum cevaplar için teşekkürler

Reyhankoca

Tarcın 1 kez pirelendi cok zor kurtulduk.eve bile geçmişti.yazin her ay .kisin 2 ayda bir yapiyor