Yavru Kedilerde Pire Sorunu

Kedisvr_

Bahçemizde beslediğimiz bir sokak kedisi ve 5 yavrusu(2,5-3 aylık) var. Yavrularin cenelerinin altında pire gördük. Yavru kedilere pire ilacı zararlı imiş. Internette sirkenin iyi geldiği yazıyor, tüylerinin arasına az miktarda uygulanıyormus(spreyle). Onerebileceginiz başka bir alternatif yöntem varmı pireler için, teşekkürler.

8 CEVAP

axmetmcl

veterinerlerden damla alabilirsiniz, 2 aylıktan sonraki kediler için herhangi bir sorun yaratmayacaktır.
Ayda bir kere yapmanız önerilir, en ünlü marka Stronghold'tur. Yaklaşık fiyatı da 40-50 TL civarındadır.
Ayrıca damla tek seferlik olmakla beraber, ensesine yapılması ÇOK ÖNEMLİDİR. Kedinin yalamaması gerekir, aksi takdirde zehirlenebilir.

axmetmcl

Ayrıca pire tasması önermiyorum, hele böyle minikler için asla.

axmetmcl

sirke konusunu çok duydum ama faydalı olduğuna dair hiçbir olumlu yorum duymadım görmedim.
mesela veterinerden alacağı damlalar, pire kedinin vücudunu ısırdığında pireyi öldürüyor.
ancak öyle ölüp kurtarabiliyoruz yani, o yüzden sirkenin işe yaracağını sanmıyorum

Kedisvr_

Yardımcı olabilecek yokmu acaba, kediler kasinip duruyor, veteriner içinde durumumuz yok, doğal yöntem olarak ne yapabiliriz

Kedisvr_

Yavru kedilerim ensesinide yalıyor ama, anneleri de yaliyor

axmetmcl

hmm o zaman siz bunu herhalukarda veterinerden alacağınız için mutlaka ona bir danışın. Gerekiyorsa anneye bir gün boyunca enseyi yalatmayın.

Kedisvr_

Sirke hakkında ne düşünüyorsunuz acaba, zararı olur mu veya yararı ?(pireler için)

Kedisvr_

Tamam, teşekkür ederim cevaplarınız için, çok sagolun.