Kedimi gece uykusuna alıştırmak için ne yapabilirim?

beyzayoruks
beyzayoruks

332 Puan

Merhabalar yaklaşık 1 hafta önce sokak kedisi sahiplendim. İsmi Chopin. Geceleri hiç uyumuyor odama aldiğimda ise beni de uyutmuyor. Sabahları onunla oynuyorum ama öğlen ve akşama doğru kısa kısa uyuklamaları oluyor. Hiç kesintisiz 4 5 saat uyuduğunu görmedim hep kesik kesik uyuyor ve sese çok hassas en ufak seste uyanıyor.. Gece uyumak için başka bir odaya koymak zorunda kalıyorum ve üzülüyor yanımdan götürdüğüm için, ben de uzuluyorum ama başka çare bırakmıyor. Yere koyuyorum tekrar yatağa atlayıp battaniyeme vs saldırıyor üzerime zıplıyor. Gece uykusuna alıştırmak için ne yapmalıyım?


11 CEVAP

Sahsimuhterem
Sahsimuhterem

9241

Bir süre böyle devam eder ilerleyen aylarda normale döner.Eğer bir arkadaşı olsaydı onunla oynardı daha fazla enerji harcardı akşam oluncada beraber sarılıp uyurlardı.Bir kedi beslemek iki kedi beslemekten daha zor yada kolay değil aklınızda bulunsun.


ursaminor
ursaminor

116497

Yavruların uykusu daha hafif oluyor. Meraklı olduklarından en ufacık sese ve harekete kalkıp araştırma yapıyorlar. O yüzden diğer arkadaşın dediği gibi gece yatmadan önce oyunlar oynayıp koşturup yormanız iyi olacaktır. Tek kediyi yormanın en kolay yollarından biri sünger toplardır. Hepsi çok sever çünkü ağırlarında taşımak kolaydır :) Diğeri de oltalardır. Zıplattığı için aşırı enerji tükettiriyor.


Ve iki kedi olduğunda kesinlikle daha rahat bir yaşamı oluyor evdeki herkesin :)


Cldkgkcs
Cldkgkcs

13937

Eve alışıp ortama size güvendikçe de bu durumun düzeleceğini düşünüyorum daha rahat tetikte olmadan uyuyacaktır, gece içinse benimki de gündüz ufak ufak kestirmeler yapıyor uyursa öğleden sonra kesintisiz 2 3 saat uyuyor ama bu kadar önceden uyutmamak zor olabilir akşamdan itibaren oyun temposuyla yorarak uyutmayarak deneyebilisiniz :))


Altinoz
Altinoz

623

Ayni dertten ben de cok muzdariptim kedim aylardir 4 5 de o zaman olmasa 7 de gece 3 lerde aglama kapimi tirmalama yataga alsam dert almasam dert en son dedim bu boyle olmaz 6 aylik kedim, neyse simdi isten eve geliyorum 6 gibi gece 12 ben yatana kadar kedimi uyutmuyorum tam uymak istiyor engelliyorum cok sukur 1 haftadir aglamiyor sizde onu bir deneyin


iozksn
iozksn

918

Merhaba,
Fazla yapabileceğiniz bir şey yok ne yazık ki :)
Kedilerin her birinin kendi karakteri oluyor, ve doğaları gereği gececi hayvanlar olduklarından gece aktif olmayı seviyorlar.
Yapabileceğiniz en fazla yatmadan önce iyice yormak, ama o zaman bile emin olun sizden önce uyanıp sizi de uyandıracaktır :)
Biz çok uyumak istediğimizde bizim Fıstık efendiyi 2 kapı ötemize koyuyoruz, tabi yemeği, suyu, oyuncakları ve tuvaletine erişimi oluyor mutlaka. Şimdi neredeyse 7 aylık olduğu için daha ufakken yaptığı gibi kapıyı tartaklayıp gürültü çıkarmıyor, kendi kendine takılıyor. Ancak ara sıra çok sıkılınca erken saatlerde sesini duyurmaya çalışıyor. O kadarcık da olsun, onunki de can sonuçta :)
Kısacası kedinize zaman tanıyın, büyüme aşamasında ilgiye çok ihtiyaç duyuyorlar, bir nevi sizinle (koruyucu annesi/babasıyla) bağ kurma çabası gibi düşünün. Yavru kedi sahiplenmiş olan herkes bu aşamalardan geçmiştir eminim :)


HuriyeAysu
HuriyeAysu

4596

Alışana kadar bu durum devam etti bizde sonra düzeldi o kadar alışmıştım ki uyumamasına düzeldikten sonra sürekli uyuyor diye endişelenmeye başlamıştım düzene oturunca kendi de çok rahat eder :) Bu arada gece uyumaması ve benide uyutmaması bizde 1 ay kadar sürdü uyumak için onun uyumasını bekliyordum :D


Ecerana
Ecerana

13906

Bizim kedimiz de geceleri sürekli oyun peşindeydi. Bnde gece uyusun diye yatış saatimizden 1-2 saat önceden oynatmaya başlıyordum baya Bi oyun oynuyorduk beraber yatacağım saatte de kendisi mamasını suyunu içip kıvrılıp uyuyordu sabah 6-7 ye kadar. O gün bugündür geceleri hep uyur hatta bazen gece 3 te uyanık olduğumda oyun oynatıyım diyorum ama oynamıyor başka odaya geçip yatıyor.


Ecerana
Ecerana

13906

Ha bu arada ben kedimi aldığımda çok çelimsizdi geceleri biz uyurken belki bişey olur diye kendini toplayana kadar maması suyu tuvaleti hep benim oda da durdu ve geceleri beraber kapı kapalı yattık ve hiç miyavlama gibi sorun olmadı geceleri. Ama sabah uyanınca miyavladı kapıyı açmam için. Kediler kapalı kapı sevmez heleki o kapının ardında sizin olduğunuzu biliyorsa o yüzden kapıyı kapatmak çözüm değildir dediğim yöntem baya etkili bn iki oyuncu kedime de uyguladım bu yöntemi ve işe yaradı bnce sizde denemelisiniz


Zehrasnmz
Zehrasnmz

6153

Benim kedim de gece uyurken rahat bırakmıyodu yavruyken gece odama giriyoduk en az 1 saat oyun oynamam gerekiyodu rahat uyuması için ben de taviz verdim hergün 1 saat oynadım ama yaklaşık 2 hafta sonra artık sıkılmaya başladı şimdi yatağa ilk o yatıyo ben 1 saat sonra geliyorum mışıl mışıl uyuyorum şuan 6 buçuk aylık ama bi yerden gerçekten taviz vermeniz gerekiyor iyi şanslar:D


Zehrasnmz
Zehrasnmz

6153

Ama başka bir odaya kapatmayın kediler yalnız kalmayı sevmeyebilir Hem de yeni evinize aldığınız ve size çok güvenmeyen bir kedi emin olun kış geldiğinde size alışmış güvenmiş olucak ve 8273827 derece sıcaklığıyla sizi ısıttığında iyi ki birlikte yatıyoruz diceksiniz


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 233 Görüntüleme
  • 11 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 10456 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR