Yavru Kediyi Nasıl Uysallaştırabilirim?

minnossever1

Merhaba.10 gün önce oturduğum sitenin bahçesine 2 aylık civarı yavru kedi bırakıldı. arabaların altından alamadık.sürekli kaçtı. en sonunda bir arabanın kaputunda 10 km yol gitmiş. orada arabadan kaçınca farkedildi, güç bela yakalandı. şimdi sitedeki boş daireye koyduk,1 haftadır bakıyorum. ama hiç gelişme yok. ben girer girmez saklanıyor,tıslıyor. bu halde yuva da arayamıyoruz malesef. bu çocuğu nasıl uysallaştırıp sevgi pıtırcığı yaparım? çok da güzel bombay bir bebek.sürekli saklandığı için cinsiyetine de bakamadım.zorla elime alıp sevsem alışır mı yoksa daha da mı vahşileşir? lütfen evcilleştirme -doğal ortamına bırak gibi şeyler söylemeyin.çok ufak bir bebek ve kış geliyor.üstelik burası Ankara....doğal ortamına! bırakılınca neler olduğunu da gördük zaten....

6 CEVAP

GizemAltan

Merhaba, terk edildiği belki de annelerinden ayrıldığı için, üstelik travmatik bir durum yaşadığı için sizden korkması, size tıslaması çok normal, sabırla, yavaş yavaş yanına mama koyarak, hergün size biraz daha mamayı yaklaştırarak, yanına oyun oynayabileceği birşeyler bırakarak size alışmasını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ne olur bırakmayın, “doğal ortam” diye birşey maalesef yok...

Avifors

Tamamen amatör bir fikir ortaya atacağım ne kadar iyi olur bilemem ama; size ait sizin kokunuzun sinmiş olduğu bir şeyi onun yanına bıraksanız bir süreliğine nasıl olur? Aklıma şu an bu gelebildi. Oyun oynayabileceği bir şekilde olabilir veya sıcak bir şeye örneğin bir tshirtünüzü sarıp yanına bırakabilirsiniz.

Khajiit

Onunla göz göze gelmeden odada yarım saat oturup çıkın. Zorla yakalayıp sevmek iyi bir fikir değil sadece fazla göz teması kurmadan oturun odada bir kaç güne işe yaradığını göreceksiniz

Cldkgkcs

Siz bakamıycaksanız uzun vadede bi sahiplendirme ilanı açın buraya çevrenizde de duyurun bi evde alışması daha koşay olur

minnossever1

Evet ben bakamam kalıcı olarak ama bu halde kimse istemez. Daha elime bile alamadım. Nasıl alışacak bilmiyorum...haftasonu yarım saat oturma taktiğini deneyeceğim. Kendi kıyafetimi de yuvasının içine koyacağım.Haftaiçi tüm gün olmadığım için imkanım olmuyor. Bu akşam yine saklanmış biraz yaklaşınca tıslamaya başladı :(

minnossever1

evet düzenli olarak mama bırakıyorum. günde 2-3 kez uğruyorum yanına. battaniyesinin altına sıcak su koyuyorum akşamları. bir de top bıraktım oynaması için.topla oynamış oluyor ama ben odaya girmeden saklanmış oluyor.yüzünü göremiyorum maalesef.yaş mama açtığımda bile yerinden çıkmıyor. bırakacak yer yok zaten, sitede araba çok. ve hep araba içlerine giriyor.nasıl bırakılır ki....sitenin dışında da hep sürü halinde köpekler var,hiç kedi yok...onu bizim siteye bırakanları da Allaha havale ediyorum. bir yuvası olsa keşke ama böyle çok zor...