Tüy Dökülmesi

Bediscik

4.tane kedim var aşırı tüy döküyorlar proplan yediriyorum ne yapmam lazım bir ilacı varmi

3 CEVAP

beautifulcat

İyi kalite tahılsız/az tahıllı balıklı mama. Belki proplanın içindeki tahıldan dolayıdır.
Düzenli (her gün) tarama
İyi bir tarak (furminator vb)
Haftada 1 emilimi güzel bir balık yağı (New Life) kapsülü kırın ve verin.
Bol su tüketimini destekleyebilirsiniz, su azlığı da tüy dökümü yapar.
Sarımsaklı maya tableti tüyler için :)
Ve tüyleri bolca döküldüğü için malt macun kullanmanızı tavsiye ederim yoksa tüy kusabilir .
Hepsini veterinere danışın tabii belki kullanmaması gereken bir durum (alerji vs) vardır.
Ama sarımsaklı maya tableti ciddi etki yapıyor, Biopet Active marka olanı kullandık

beautifulcat

Suyunun içine 1cc sirke koyanı da okuyorum bu aralar çokça özellikle instagram @2kedi2aslan1ev'de paylaşmışlar. Tabii ki fabrikasyon değil fermente sirke olmalı. Market sirkesi değil yani. Sirkede tüy sağlığına iyi geliyormuş çok :)

onurtemiz

Öncelikle mamayı bırakın. ProPlan parasını çok hak etmeğen bir mamadır. ND parasını son kuruşuna kadar hak eder. ND vermğe başlamalısınız.
Balıklı yiyecekler tüy dökümünü azaltır. Yaş mamayı balıklı alın. Hatta balık yağı alıp verin direk.
Her gün ama her gün onları kırlent sanıp fırçalamalısınız kedilerinizi. Korkmayın derileri esnek onların. Her gün güzel tarayın onları. Furminatör ve ya eldivenli taraklarla da tarayın haftada bir-iki sefer