Pireler İçin Sirke

erdemrabia632

arkadaşlar pireler için sirkeyi çok öneren var ılık su ile tüylerini silebilirsiniz gibisinden yazıyorlar fakat sirkeyle sildikten sonra saf su ile tekrar temizlemem gerekiyor mu yoksa sirkeyle mi kalacak bilgi verir misniz ayrıca kedim 1-1.5 aylık vardır sizce zararlı olur mu hatta içme suyuna da bir damla sirke damlatıyorlarmış bilgisi olan ayrıntılı bilgi verebilir mi

13 CEVAP

Gul36

Ben de kedimde bazen tek tük pire gördüğümde hemen sirkeli ılık su hazırlar, hatta içine bir de birkaç damla biberiye ve lavanta yağı eklerim. Kedimi güzelce tarayarak bunları sürerim. Pire görmeseniz bile ayda bir bu karışımı kullanabilirsiniz. Şimdi kış olduğu için fazla ıslatmamaya dikkat etmelisiniz. Yalnız ucuz market sirkelerinden değil, yüzde yüz doğal elma sirkesi kullanırsanız kedinizin sağlığı açısından daha iyi olur. Yalasa da sorun olmaz. (Ben genelde yarım litre kadar suya yarım çay kaşığı kadar saf elma sirkesi, 2-3'er damla biberiye ve lavanta yağı ekliyorum. Bazen bu karışıma papatya çayı da katıyorum.)

Gul36

Hayır, temizlemiyorum. Zaten saf elma sirkesi olacak, bayağı da suyla seyrelteceksiniz. Herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Bebek olduğu için içiniz daha rahat edecekse isterseniz bir litre suya birkaç damla sirkeyle başlayın şimdilik.

Sudeckmkc

Ensesine bir iki damla biberiye yağı damlatabilirsin

erdemrabia632

peki daha sonra saf su ile temizliyor musunuz sirke gitmesi için

erdemrabia632

yavru ama sorun olmaz inşallah

erdemrabia632

Ay çok teşekkür ederim ilginiz için çok sağolun :)

erdemrabia632

Acaba lavanta yağı da olur mu :/

Sudeckmkc

Sanmıyorum :( nane yağı da olabilir belki ama denemedim

Gul36

Lavanta yağı olur. Ama ensesinde yalamayacağı bir yere sürün, güzelce masaj yaparak yedirin. Hem sakinleştirir, hem güzel kokar, hem de pireleri uzak tutar. Gerçi suyla seyreltilen karışımda hepsi var, onu rahatça her yerine sürebilirsiniz.

erdemrabia632

Peki lavanta yağını sürdükten sonra tekrar temizlemelimiyim? Temiz bir suyla

Bilgos

bitlenme için de hayvanlara bit rozeti takılır mı?

Gul36

@erdemrabia632 , Ensesinde yalamayacağı bir yere süreceğiniz için durulamanıza ya da temizlemenize gerek yok. Zaten 2-3 damla bir şey süreceksiniz. Ben parmağımın ucunu yağa azıcık batırıp ensesine masajla yediriyorum. Karışım olan versiyonu da temizlemenize gerek yok.

Gul36

@Bilgos , Pire rozetleri ya da tasmaları da kimyasal ilaçlar içeriyor. Hayvanları bunlara maruz bırakmaya hiç gerek yok bence.