4.5 Aylık Erkek Kedim, 4,5 Aylık Yeni Sahiplendiğim Dişi Kedimi Çiftleşcek Gibi Davranıyor.

Merhaba arkadaşlar, benim 4,5 aylık scottish straight erkek kedim var ve ona arkadaşlık etmesi için 4,5 aylık başka bir scottish dişi kesi sahiplendim.Daha 1 gün olmadı erkek kedim dişi kedimin üzerine atlıyor ve ensesinden ısırıyor.Bu normal mi ? Sürekli dişi kedimin peşinde.En ufak boşlukta çiftleşicek gibi dişi kedimi tutuyor dişi kedimde sinirlenerek karşı tepki veriyor.. İkiside 4,5 aylık ne yapcağımı bilmiyorum dişi kedimin erken çiftleşerek zarar görmesini istemiyorum.Bilgi ve tecrübelerinizi bana aktarırmısınız.Yeni kedimi sahipleneli 2 gün oldu hala erkek kedim dişi kedimi koşuşturuyor

8 CEVAP

sdfkllli

4.5 aylık daha çocuk . kizana bile girmez

sevcan_yener

Merhaba. Öncelikle sakin olun. Kedilerinizin ikisi de çiftleşmek için henüz küçük fakat davranışları normal. Bunu ergenlik süreci olarak görebilirsiniz. Bu davranışlarla erkek kediniz kur yapmaya ve dişiyi çiftleşmeye ikna etmeye çalışıyor. Ensesinden ısırması da gayet normal ve çiftleşme süreci için olağan, her erkek kedinin gösterdiği bir davranış.Dişi kediniz biyolojik olarak hazır olmadığı müddetçe erkek kediye çiftleşme için müsade etmeyecektir. Ki bu biyolojik olgunluk kedinizin cinsine, beslenme şekline hatta evinizin sıcaklığına kadar dahi değişiklik göstermekle beraber 7 ay ila 1 yaş içinde gerçekleşir. Kediniz veterinerlerin de tavsiye ettiği üzere ilk doğumunu 1 yaşından sonra yapmalıdır. Kendi deneyimlerime göre size tavsiyem şu an için sadece gözlem yapın. Çiftleşmeye çalıştıklarını görürseniz asla kızmayın, ayırmaya çalışmayın. Kediniz muhtemelen ilk doğumunu 1 yaşına girmesinin ardından gerçekleştirecektir ki bu da çiftleşme kuluçka dönemi ve hamileliğin tamamlanması süreçlerini düşünürsek endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını gösteriyor. Eğer ki kediniz erken olgunluğa ulaşır hamileliği bir yaşından önceye denk gelirse -ki çok ihtimal vermiyorum- veteriner kontrolünde süreci yönetebilirsiniz merak etmeyin. Duygularınızı ve korkularınızı çok iyi anlıyorum, benimde bir kızım ve oğlum var ve yavruları dünyaya geldi. Zor fakat keyifli bir süreç. Lakin bu kadar endişe ediyorsanız erkek kediyi kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz. Yok ben torun sevicem diyorsanız kızınız ve oğlunuzun doğasına güvenin fakat belirtileri de iyi gözlemleyin. Anlattığınız şeylerin normal gelişim süreci olduğunu ve endişelenmemenizi tekrar hatırlatmak isterim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

Cldkgkcs

Acilen ayırın

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Birbilerine zarar vermelerini istemediğim için bu korkum.Gözlemlerim sizin cevaplarınızı doğruluyor.Erkek kedim birşey yapmayıp başka bir yerde yatınca bu sefer dişi kedim ona doğru gidiyor.İnşallah biraz daha sakin davranmaya başlarlar

Nedenini öğrenebilirmiyim acaba? Oyun amacıyla yapıyor gibide geliyor

Sizde konu açmışsınız ikinci kedi düşünüyormuşsun neye göre bana acilen ayırın dediniz ?

Cldkgkcs

Şimdi 4.5 diye çiftleşmezler derken bir ay sonra çiftleşip dişi kedinizin hamile olduğunu görmek istemezsiniz diye düşündüm ledilerde de erken doğumlar görülüyor burda da paylaşılıyor bazen. Ama siz zaten çiftleştirmek istiyorsunuz galiba onu başta anlamamıştım , öyleyse arkadaşlara kulak verin daha tecrübelilerdir

Çiftleştirme amacım şuan yok arkadaşım.Gözlemlerim sonucu oyun olduğunun farkına vardım.Şuan daha iyi anlaşıyorlar.Tanışma oyunları olarak gördüm ben