Erkek Kediler Ne Zaman Kızgınlıga Girer ?

melikealgin

4 aylık erkek kedim var.Kendisi normalde miyavlamaz sadece çişi geldiğinde ve yemek istediğinde miyavlardı.Bugun durduk yere çok yuksek sesle 5-6 kez miyavladı.Acıyan bi yeri var mı diye dusundum ama gayet hopluyo zıplıyo.Kızgınlık belirtisi degildir demi bu ? Vete sordugumda 7-8 ayllikken yapariz kısırlaştırma işlemini demisti.Erken kızgınlıga girmesinden korkuyorum :/

2 CEVAP

sevcan_yener

Merhaba. Bahsettiğiniz miyavlama yek başına kızgınlık belirtisi gibi görünmüyor. Fakat dört ayı geçtiyse artık onu gözlemlemeye başlayabilirsiniz. En erken 7. ayına başlarken kızgınlık belirtileri göstereceğini düşünüyorum. Bu belirtiler dediğiniz gibi miyavlama, kum kabı dışında bir yerlere çişini yapma ve koku bırakma, miyavlayarak gezinme ve huzursuzluk belirtileri, normalde yapmadığı davranışlar,saldırganlık gibi belirtiler olabilir. Burada size bir uyarım olacak ki düşük bir ihtimal de olsa kaçmaya çalışabilir. Cam, balkon vb. dışarı çıkabileceği yerleri kapalı tutun. Kedinizin kızgınlığa girmesi normal gelişiminin bir parçası yani korkutmasın bu sizi. Kızgınlığa girdiğinde kedinizin herhangi bir davranış bozukluğu yok ise -ki yoktur diye düşünüyorum- size çok yük olmayacak zahmete sokmayacak hatta sizi kendine epey güldürecektir :) Kızgınlığı ergenlik olarak görün ve öyle değerlendirin. Erken ya da geç olması değil kedinizin biyolojik zamanına uygun olarak gerçekleşmesi önemli. Bir başka husus da kısırlaştırmanın 7. ay da erken olduğunu düşünüyorum. İdeal kısırlaştırma dönemi 1 yaştan sonradır. Dolayısıyla size 15-18 ay arasını tavsiye ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

melikealgin

Evet yeterli bi cevap oldu :) Bende 1 yaşından sonra düşünmüştüm ama koku bırakma konusu işi bozuyo malesef.Bir kere yaptığı zaman surekli aynı yere iz bırakıyomuş.Tek başıma yaşasam baş edebilirim ama evdekiler buna dayanamaz diye düşünüyorum.Veterinerimiz de kızgınlıga girmeden kısırlaştırma taraftarı oldugu icin 7-8 ay dedi