Arkadaşlar Ne Yapmalıyım? Acil

Eylemkayik

Arkadaşlar 4 gün önce bir yavru kedi buldum daha gözleri açılmamış annesinin yemek arayışına çıktığını düşündüm Bir Gün Bekledim annesi gelmemişti Ben de eve aldım ilk günden sütü su ile karıştırarak vermeye çalıştım ve veriyorum ve içiyordu sonra bu böyle gitmeyecek dedim ve kedi süt tozu aldım Bu arada süt inek sütü içerken karın şişliği falan olmuyordu süt tozu kullandıktan sonra karin şişliği oldu ve ben her inek sütü Verdiğinde gazini tuvaletini yaptırıyordum fakat bu bir başkaydı karnım şişmişti Ben de çok telaşlandım ve kedim o günden sonra halsiz veterinere götürdüğümde Kedi sütü tozu almadan kedinin gayet iyi demişti çok hareketliydi süt tozu kullanmadan önce Şimdi karnı şiş ve hareketsiz ve yemeği kabul ediyor fakat az tüketiyor ne yapabilirim lütfen yardım edin acil cevap bu arada foto da pek belli degil

12 CEVAP

Elifmuzeyyen

Diskilayamadiginda zeytinyağını direkt bir tatli kasigi olcusunde icirebilirsiniz. Karni parazitten sis olabilir sut gobegi olabilir. Bir arkadasimin kedisine sut gobegi denilmisti annesiz yavruydu meger parazit doluymuş yavrunun karni. Malesef kurtarilamamis. Siz veterinere yeniden gidin sut tozunun karin sisirdigini hic duymadim ben. Inek sutu olsa sindiirimi zor diye hadi olabilir diyelim ama sut tozuna baglamayin bunu yani. Yeniden veterinere gitmeniz en iyisi olacaktir buradan ismarlama bir seyler denilemez malesef

Elifmuzeyyen

Sanirim bilgi sahibi degilsiniz bu konuda. Parazitin kedinin 1 haftalik veya daha büyük olması ile malesef ki alakali değil yani 1 haftalik nasil olur ki sorusunun cevabi yok. Parazit dediğimiz iç parazit yani vücutta bulunan anneden yavruya veya başka kedilerden yavruya geçebiliyor geçiyor. O nedenle parazit olmasi mümkün. Belirtilerinde de karinda sislik var. Tekrar veteriner gitmeniz gerekiyor sizin

Elifmuzeyyen

https://patiliyo.com/kedilerde-ic-parazit/ bu linkten okuyabilirsiniz

Eylemkayik

Peki teşekkürler

Mukaddes13

Kakasını çişini yaptırabiliyormusunuz

Eylemkayik

Evet şişini yapıyordu kakasini yapamıyor du zeytin yağı içtiği şeye koyduk ve yaptı kakasini

Eylemkayik

Peki 1 haftalık kedi yani nasıl parazit olmuş ki

Eylemkayik

Bu arada teşekürler elifmuzeyyen

Bilgos

kedi sütünün tarihi geçmiş olabilir baktınız mı
yada kedinin (kedi sütü nasıl üretiliyo bilmem ama) toz süte alerjisi olabilir

Mukaddes13

Süt tozlarının hemen hemen hepsi katkıli ve şeker içerikli. Şu an elimde inşaatta bulduğum yaklaşık 2 haftalık enjektörle besledigim bebegim var. Tavuk suyu,et kemik suyu,sulandırılmıs süt, katı mama islatilip püre yapıp sulandırma vs vs. Yani o tozları ilk bebek kedimde aynı sorunu yaşadıgımdan bıraktım. Bu biberonla besledigim 5. Kedim olur ayrıca. Sanırım beni ya da esimi bebekler buluyor:)

Elifmuzeyyen

Sut tozlari kedi sut tozu adi uzerinde onlara uygun olani bu. Inek sutunun sindirimi zaten cok zor. Bu durumun kedi tozuyla alakasi yok gibi gozukuyor parazit cikabilir isin sonunda siz veterinere gidin hemen

Sudeckmkc

Kedide iç parazit varsa bile aşı yapılmaz çok küçük daha. Belki veteriner başka bir yöntem önerir