Kedinin Dışarı Çıkması Gerekli Midir? Evde Mutsuz Olabilir Mi?

kedipatisii

Kedim pamuk evin tek kedisi. Fakat ben zaman zaman evde tek olduğu için sıkıldığını ve mutsuz olduğunu düşünüyorum. Kedilerin dışarda yaşıyacağı doğal ortamının olmaması ve hastalığa yakalanma risklerini bildiğim için ev daha güvenli geliyor fakat onu eve hapsetmiş gibi hissediyorum zaman zaman. Pamuk dört aylık ve uyumadığı zamanlar çok hiperaktif bir kedi. Sürekli oyun oynamak istiyor. Ben elimden geldiğince (okulum olmadıgı zamanlar) onunla vakit geçiriyorum ama yinede başka bir kediyle vakit geçirse daha mutlu olurmuş gibime geliyor. Ki geçen bahçeye indirim yavru kedinin biriyle oynadı. Eve başka kedi alacak hem imkanım hemde ailemin izni yok. Sizce kediler psikolojik olarak böyle hissediyor mudur? Zaman zaman aşagı indirirsem alışkanlık yapar evde durmaz diye korkuyorum birde. Kediye iyilik yapmak isterken sürekli evde durması bana sanki kötülük gibi geliyor.

18 CEVAP

@elifmuzeyyen dediklerinizi çok haklı buldum ve sizden bir tavsiye istiyorum. Benim 30 35 civarı kedim var aynı dediğiniz gibi 5 6 kedinin 2 3 kere bazilari icin daha fazla hamile olmasıyla oldu. Hepsi bir yıl içinde doğdu haliyle yaşları 2 aylıktan 1 yaş arasında değişiyor anneleri daha büyük haliyle. Biz belli bir yaşa gelince balkonda bakıyoruz mama su vs. Yaşadığım yer yeşillik trafik olan bir yer değil. Ama kedilerim hastalaniyor daha bugün veteriner ağzıyla ilgili hasta olduğunu bulaşıcı olduğunu ve ilerlediğini söyledi. Aynı şekilde bu kadarki kadaf olmasa da kedilerimin 3te birinde bu rahatsızlık var her ne kadar bu kadar ileri olmasa da. Babam barınağa verelim dedi. Ama barınakları biliyorsunuz hep iyi değil. Yaşadım yerde barinaklarla ilgili araştırma yaptım ve gerçekten kötü. Ben maddi durumu iyi isteyen olursa vermeyi düşünüyorum ama burada hep kardeş akraba anne kuzenler ve ondan çok korkuyorum alisabilirler buradaki gibi oyun oynayıp mutlu olurlar mı diye? En çok endişem de onların yanına gittiğimde hep surtunur sevdirirler kucağıma yatarlar başka birisine de böyle sevdiririler, alisirlar mi? Yalniz kalmalarını hele hiç istemem. Onlar camdan dışarı bakıp dışarı çıkmak istemezler mi? Bu onlar için işkence olmaz mı? Ama sağlıklı olmalarını istiyorum. Kedilerime yetişmek çok zor. Lütfen cevap yazar mısınız, fikrinizi çok merak ediyorum. İzole etmemi söyledi hasta olan şu an evde yemek yemiyor dışarıdakilerin hasta olanlarin ağzında bir koku var bu kediminki gibi olmasa da. Ve bunun bir kedisi olan arkasından öğrendiğim kadarıyla geçmediğini duydum. Mamalarini hiç eksiltmiyorum annem özellikle çok sever bakar, et veririz bazen onlar için et bile haşlayıp verir. Bazen diyorum gitseler buradaki gibi olur mu diye. Ben belediyenin kısırlaştırma araçlarından birisini çağırıp kısırlaştırma düşünüyorum. Onlar için daha iyi olur diye. Bir ev kedisi sahibi gibi düzenli olarak veteriner kontrolüne goturememek beni çok üzüyor. Sizce böyle bir durumda en iyi seçenek ne olmalı?

Elifmuzeyyen

Ve lütfen petshoplar ile bu konuyu ayni kefeye koymayin. Asla ama asla aynisi değil ve gereksiz bir düşünce bu belki mutlu olmak ugruna kisa yasamayi kabul edecek ve kendi cinslerinden ayirip uzun yasatmaya çalışmak bu cümleyi kaç kere okudum ve gerçekten şaşırdım bunun hicbir mantigi yok gerçekten yok yaşınız da benden çok küçük degilmis ama bana çok daha küçük birinin yazabileceği bir cümleyi animsatti. Hayvanlarin da duygulari var evet ama bilinç bambaşka bir şey. Ve yine söylüyorum emin olun mahallede iki tur atip kisa yaşamak onlari uzun yaşamak kadar mutlu etmez. Asla.

kedipatisii

Benim sorunum kedinin mutlu olması. Kendimi düşünerek bir şeyler demiyorum ama yanlış anlaşılıyor işte. Onlarda bir canlı ve bizim dilimizi anlayıp bir şey anlatamıyorlar. Onların sahibi olmaktan çok arkadaşı olmalıyız ve ben şahsen kedimi öyle görüyorum. Mutsuz olduğunu hissettiğim için bende mutsuz oluyorum. Şu an dışarıda yemek için birbiriyle kavga eden kediler, birsürü yavru dolaştığı için tabiki dışarısı tehlikeli geliyor bana. Ama kediler sırf insan gibi düşünmüyor iyiyi kötüyü bilemiyor diye ömrü boyunca mutsuz hissetmesi mi mantıklı olan?