Kedi Yıkanır Mı

erdemrabia632

1 hafta önce yavru bir kedi bulmuştum 1_1.5 aylık vardır. Pireleri vardı eve getirdiğimden sonraki gün beyaz sabın ve ılık suyla yıkadım. Daha sonra kuruladım. komşum yıkamam gerektiğini söyledi çünkü onunda kedisi var.şimfi gayet iyi fakat veteriner bakamayacagıbı söyledi yavru olduğu için. Bende evde sirkeyle siliyorım tüylerini ama kötü kokuyor ve sarımsak falan sıktım yattığı alana pirelere iyi geliyormuş sizce tekrar yıkanalımuyım

12 CEVAP

Sahsimuhterem

Bazı durumlarda yıkanır defalarca sokaktan kedi aldım yavru güzelce şampuanlayıp(kedi şampuanı)sonra kovayı su doldurup(bebekler için ısıneyse o) içine yavruyu boyun hizasına kadar suda durulayıp biraz bekletiyorum pireler boğuluyor boğulmayanlarıda el yordamı ile çıt çıt tamam ne gerek var öyle uzun uzadıya uğraşmaya.Pireler için damlalar var onlar deriye damlatılır fibroes gibi pireleri zehirliyor ama evet çok küçük yavru ise (2 aydan küçükse) riskli.

Cldkgkcs

Sirke sarımsak vs pireye ilaçtan başkası faydasız

Zynpkck

Veteriner niye bakamıyomuş ya bu veterinerler neyin kafasında dış parazit damlası bari yapsaymış pire şampuanıyla yıkayıp tarasanız geçer yazık yavruyu sirkeyle filan silmeyin biz bile kokusuna zor dayanıyoruz o nasıl dayanır kim bilir

erdemrabia632

Ben sirke ile temizliyorum her gün gözle görülür bir azalma oldu illaki vardır ama azaldı sonuçta veterinerlerde yavru olduğu için ypamıyorlarmış. Tasmasına sirke sürüp boynuna mı taksam doğal bu arada sirke de

Elifmuzeyyen

Pire için ne kadar yikasaniz da fayda etmez ki. Yavruyu usutup hasta edersiniz anca ona sebep olur. Pireler yine gitmez. Yavru için veterinere gidip bir pire tozu veya damlasi alirsaniz daha mantikli olacaktır herhalde. Pire cok fazla ise sirke fayda etmez siz sirkeyi ev temizliginiz icin kullanin. Yerleri falan sirke ile silin. Evinize geçmesin. Yavru için hekimin vereceği bir toz veya damla iş görür

Zeus1616

Sirkeyi kedinin uzak durmasi gereken yere kullaniyorum ben Yavrunun uzerine surmeyin bence Kokusunu hic sevmiyorlar çünkü Yazık stres olmasin Bende gecmeyen ishal yüzünden 2haftada bir yikiyordum ama artik havalar serinledi Ayda bir hafiften bi su degdiririm artik Sizin yavru daha da küçük hasta olmasin Ense damlalari iş görüyor onlardan alip kullanin Veterineriniz bi yol gostermeliydi aslinda boyle bırakilmaz ki yavrucak

Emre95

Kedi çok kirliyse biti piresi aşırı fazlayza yıkamak kirli olması bakımında çok iyi olucaktır ondan sonra evde olacağı için yıkamanıza gerek yok kedilerin dili steril olduğu için kendilerini çok rahatça temizlerler ama tüylerinde yuttukları gerçeği var bunun için Petlebi'deki vitaminlere bakmanızı öneririm pireleri içinde veterinere götürünüz gerekli şeyleri yapacaktır.

erdemrabia632

Yalnız ben sirkeyi şu ile seyreltip taragi o suya batırıp t arıyorum ama ayrıca suyuna bile 1 damla kadsr sirke atanlar varmış zararlı olsa yapmazlar ki

Zeus1616

Seyreltirseniz fazla kokusu kalmaz Dogru yapanlar var Tuyleri bile daha parlak oldugunu yazanlar da var Ben yanlis yaptiginizi dusunmuyorum ve oyle yazmadim zaten sadece benim yavru sirke kokusundan nefret ediyor Sizinki de cok kucuk oldugu icin stres yapabilir diye fikir verdim Ama tabiiki sizin tercihiniz Ben benim yavruyu kakasini etrafa yaptiginda Temizledikten sonra sirke sıkıp uzaklastirabildim Bende burda öğrendim bunu

erdemrabia632

Yinede teşekkür ediyorum ilginiz için

Elifmuzeyyen

Sirke kisa vadede ise yarar ve az pire için. Zararli değil sirke hafta doğal alirsaniz daha iyi. Market ürünlerinde başka şeylerde vardir içinde. Insan tüketimine uygun olmasive bozulmamasi icin katki maddeleri falan olabilir. Ama sirke cok fazla pire icin çözüm değil malesef. Onu demeye çalışıyor burdaki arkadaşlarda. Mesela bazi pire tozlarından sonra (48 saat olabiliyor( kediyi yikamak gerekiyor. Bizim aldığımız tozda ben sordum yikamamiz lazim mi yalarsa peki falan diye. Yikamamamiz gerekiyormuş ve yalayinca bir şey olmadi bu zamana kadar diye saçma bir cevap vermişti veteriner. Onun için takip ederek kullandık. Karin bolgesinde vardi zaten. Yalama riski var sonuçta. Ense damlasi kullaniyorduk birinin sapasağlam kedisinin zehirlenip hayatını kaybetmesinden sonra ben ense damlasindan korkar oldum kimseye de al demem diyemem. Tabiki hekimin bilgisi tecrubesi ilgisi de önemli. Güvenilir bir hekim yapabilir dalmayi. Biz kendimiz yapmıştık ama çok dikkat ettik. Vucudunun baska bir yerine enseden akmamasi lazim. Çocuklara yapmadık mesela. Anneleri yalayarak temizliyor çünkü. Bu gibi küçük detaylar önemli..

Sahsimuhterem

sirke kokusundan kediler nefret eder tasmasına sürmeyin çiğerine o keskin kokuyu niye çeksin doğal şekilde halletmek güzelde nerdeyse sirkeyle kedi turşusu kurucak noktaya gelicez :)