Hamile Kedi Bakımı - Yavru Bakımı

Kedimi çiftleştirmek istiyorum. Bunun zorlukları nelerdir ? Annenin hamilelik döneminde bakımı nasıl olmalıdır ? Yavrulara nasıl bakılmalıdır vs vs lütfen yardımcı olurmusunuz

1 CEVAP

erkan_eser

Merhaba. Gönüllü olarak böyle bir yola girmek aslına bakarsanız oldukça riskli. Öncelikle anne adayının vücut gelişimini tamamlamış, en az 1 yaşında sağlıklı bir kedi olması gerekiyor. Bu nedenle veterinerinizden kesin bir teyit almanızı öneririm. Hamilelik ve emzirme döneminde anneyi besin değeri yüksek olan yavru kedi mamasıyla ve haşlanmış tavuk gibi besin değeri yüksek ek gıdalarla beslemenizi ve bol su vermenizi öneririm. Doğum yaklaştığında anneye sıcak, nispeten loş bir ortamda yumuşak bir yer ayarlayın. İçine eski kıyafetlerinizi koyduğunuz büyükçe bir koli veya taşıma çantası bu konuda uygun bir ortam olacaktır. Annenin mama ve su kabı ile tuvaleti bu alana mümkün olduğunca yakın olsun. Doğum sırasında ve sonrasında anneyi gözlemleyin ama çok zor durumda kalmadıkça kesinlikle müdahale etmeyin. Eğer acil müdahale gerekirse bu konuda bir veterinerden destek alın. Doğum sonrasında yavrulara bir süre dokunmayın. Bırakın anne onlara alışsın. Çünkü eğer anne yavruları kabullenmezse onları emzirmeyebilir. Bu süreçte siz sadece anneyi iyi beslemeye ve ortamlarını sıcak tutmaya çalışın. Umarım her şey gönlünüzce olur.