Aşırı Tüy Dökümü

Oreopati

Merhaba,benim 1 yaşında veteriner önerisi ile 8,5 aylıkken kısırlaştırdığımız erkek British shorthair bir patilim var. Kısırlaştırmadan bu yana çok tüy dökmeye başladı ama gerçekten çok. Irkı gereği az tüy döken bir kedi aslında. Kısırlaştırılmış kedi mamasına geçiş yaptık nedeni bu yada stres olabilir dedi veteriner hekimimiz. Proplan ile başlayan süreç n&d tavuklu kısır mama ile devam etti. Şu an 3 aydır aynı mama da ilerliyoruz kaliteli bir mama olmasına rağmen hiçbir azalma söz konusu değil. Hergün yarım saat tarıyoruz . Multivitamin ve tablet vitamin aldık henüz elimize geçmediği için kullanmaya başlamadık.Kafamı kurcalayan kısım maması,mama değişikliğine gitmelimiyim. Tahılsız mama kullanıyoruz eşdeğer kalitede ki mamalarda tahılsız fakat kısır kedilere özel değil. Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

12 CEVAP

Gul36

Arkadaşların dediği gibi anormal tüy dökülmesi büyük ihtimalle tavuk kaynaklıdır. Bir de mevsimsel tüy dökümü eklenince iyice artmıştır.

Acana her yaşa ve ırka uygun bir mamadır. Rahatlıkla yedirebilirsiniz bütçenize uygunsa. Pacifica'da hatırladığım kadarıyla 6 çeşit balık var, yani tüy dökümüne iyi gelmesi kuvvetle muhtemel. Biz kısırlaştıktan sonra da bir süre Acana ile devam ettik, kilo alsa da öyle aşırı olmadı. Biraz göbek var ama yukarıdan bakınca ideal kedi görünümünde hâlâ.

Eğer Acana olmazsa N&D'nin kısırlaştırılmışlarının balıklılarına bakın. Vitamin almışsınız ama bir de Naturalis Adramys'in sarımsaklı bira mayası tozu var, ondan da alabilirsiniz.

Sudeckmkc

Eminim mevsimseldir. Kediler yazlık ince tüylerini sonbahar boyunca dökerler yerine kışlık kalın tüyleri çıkar. Sonra o kalın tüyler de ilk baharda dökülür. Yani sonbahar ve ilkbahar aylarında elektrikli süpürge ele yapışıyor

beautifulcat

haftada 1-2 defa emilimi iyi bir omega-3 verebilirsiniz örneğin newlife ın değerleri çok iyi.
sarımsaklı maya tabletini de tavsiye ederim. biopet active mesela.
ve tabii balıklı mama. ya da bu mevsim geçişleri için üretilen kürk/tüy üstüne düşen mamalar var, bunlar mesela brit care de mevcut ona da bakabilirsiniz

Cldkgkcs

Çoğu şeyden bağımsız olarak mevsimsel tüy dökümleri olduğunu düşünüyorum bizde de aynı durum var

Sahsimuhterem

Uzun tüylü ise hergün kısa tüylü ise 3 günde bir tarıcaksınız evet bu tüy değişimi tüy dökümü az yada çok olur;sizin beslemenize,vitamin takviyesi verip vermediğinize stres durumuna iklim ve evdeki ısıya kadar pek çok seyin etkili olduğu geniş bir konu.

BihterMerve

Tavuklu mamalar tüy dökümünü arttırır. Biz de n&d tavuk nar kitten kullanıyorduk. Acana pasificaya geçtik, tüy dökümünde ciddi bir azalma oldu. Balıklı mamaya geçmenizi ve vetoskin vitamin kullanmanızı öneririm.

Cldkgkcs

Bende balıklı yedirmek isterdim ama 1 yaş altı malesef neredeyse hepsi tavuklu iki gün taramasam elimde kalıyo tüyleri.. Bir ay falan oluyo bizim de 3 ay zor inşallah o kadar olmaz :/

onurtemiz

Kedinizi her gün fırçalamak zorundasınız. Her gün fırçalarsanız kısa süre içerisinde döktüğü tüy miktarı epey azalacak. Her gün tarak-fırça ile onu halletmelisiniz. Tarayıcı eldivenler var birini alıp düzenli tarayabilirsiniz. Balıklı mamalar da tüylere çok yi geliyor ama kışın balık pek olmuyor daha bir kokulu oluyor mama.

beautifulcat

yazmayı unutmuşum, bol su tüketimini desteklemek de çok mühim, inanın az su içen kedilerin tüyleri sapır sapır dökülüyor. gerekirse yaş mamasının üstüne boşaltın, belli bi süre gün aşırı yaş mama verin yine de su içsin

Oreopati

Teşekkür ederim cevabınız için bu süreç bu kadar uzun mu ? Bekliyoruz ne zaman azalacak diye 3 aydır aynı.

Oreopati

n&d nin tahılsız tavuk nar kullanıyoruz ama kısırlaştırılmış kedi maması. Acaba orijen araştırdık onlarda da kısır kedilere özel mama Yok ,kilosu gayet yerinde bu mamalar kilo aldırırsa diye çekindim. @bihtermerve

Oreopati

Peki protein değerleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sonuçta kısır bir kedimiz var ve böbrek problemleri yaşanmasını istemiyorum. Bu mama konusu gerçekten tam bir muamma