8 Aylık Köpeğimi Nasıl Eğitirim

hakanmia

Merhabalar 4 gün önce 8 aylık bir dişi golden sahiplendim. Sahiplendiğim kişi sokakta bulmuş ve çok tedirgin olduğunu söyledi eğitimli de değilmiş o yüzden biraz söz dinlememezlik yapıyor inatlaşıyor kendisinin istediği olmasını bekliyor bir de sokakta kaldığı için biraz sokak alışkanlıkları var sokakta kemik felan görünce hareket etmiyor illaki o kemiği gidip ağzına alıp kemircek. Sokağın ortasında bi anda durup o kemik ağzındayken yatıyor kalk diyorum kalkmıyor ayrıca birde çok ağaç ve çimen kokluyor bazende çimen yiyor. Acaba önerileriniz nedir neler yapmalıyım nasıl yaklaşmalıyım onu düzeltmek istiyorum gözlerinden belli çok korkutmuşlar kıyamıyorum ona herşeyi yapmaya hazırım

4 CEVAP

cdogali

Asla cezalandırmayın, ama yapmasına izin de vermeyin. Çimen yemesinde bir sorun yok. Her yeri koklamasın, gezdirirken tempolu yürüyün ve sizin istediğiniz yöne gitmeye zorlayın, istediği zaman durmasın. Doğru olanı yaptığında ödül maması verin. İzin verdiğiniz sürece teşvik etmiş olacaksınız, üstelik inatlaşması ve size teslim olmaması için de elinizden geleni yapmış olursunuz.

hakanmia

Hiç cezalandırmadım şuana kadar ama istediği yere gitmesine izin vermeyince oturuyor yada yatıyor zorluyorum yürü diye okşuyorum seviyorum biraz ama katiyen kalkmak bilmiyor

Ödül maması almayı düşünüyorum eğitiminde kullanmak için ama hangisi daha iyidir diye araştırma yapıyorum önereceğiniz varmıdır ?

cdogali

Oturunca biraz zorlamanız iyi. Okşadığınızda doğru bir şey yaptığını düşünecektir. Bunu da eğitiminin bir parçası olarak düşünün. Ödül maması ile bir defa ilgisini çektikten sonra tasmasını usulca çektiğinizde gelecektir, geldiğinde ödüllendirin. Yürüyüşlerinizde bu egzersizi kararlılıkla tekrar ederseniz kısa zamanda sonuç alırsınız.
Ödül mamalarının çoğu işe yarar. Abur cubur gibi düşünebilirsiniz. Verebileceğiniz ödül maması miktarını, alması gereken günlük kalorinin %10-15'ini geçmeyecek gibi düşünün. Çoğunun arkasında tavsiye edilen miktar yazar zaten. Bölerek az az vermekte fayda var.

hakanmia

anladım teşekkürler bugün ödül mamasını aldım ve dediğiniz gibi başladım dışarı çıkıp gezdirmedim ama evdeyken otur diyip zorladım biraz oturuncada ödül mamasını verdim çokda beğendi zaten