Kedi Sahiplendik, Alışma Süreci

kedigibiyiz

Merhabalar bugün bir american shorthair sahiplendik. Eve geldi, biraz korkuyor. Alışması için evimize ve bize neler yapabiliriz bana yardımcı olursanız çok sevinirim

33 CEVAP

izmir_pet

benim ilk kedim cok korkuyordu. Kesinliklr yaklasamadim mama bike verip saklandim o derece. Baslarda sevmek istrdim daha cok kokrtu. Bi iki gun hic ellemedim o yok gibi. Yani yaklasmaya calismadim. Bikac gune bana kendi alisti. Once evi ve sshibini tanimak istiyolar

izmir_pet

insallah sizden hiccc ayrilmazzz :)

kedigibiyiz

Sizin kediniz de umarım ♥️♥️

Fablemoon

Benim kızım bana geldiğinde daha 1 aylıktı ve annesinden ayrılmak zorunda kaldı sahibi başka şehire taşınıyordu çünkü o yüzden daha çok küçüktü geldiğinde alışmasında sorun olur diye düşünmüştük ama 2 güne alıştı kendi halinde bırakın heryeri açın ki odaları tanısın bilsin heryeri koklamasına bakmasına izin verin ondan sonra zaten böyle girmemesi gerekn yerleri kapatınca düzeninize alışıyor ama daha çok siz ona göre düzen oluşturuyorsunuz

nao

Ani hareketler derken aşırı hareketlerden demek istedim. Bağırarak ya da hırpalayarak oyun oynamaya çalışmak gibi.

nao

Zaten şuna da alışsanız iyi edersiniz. O size ne kadar alışırsa alışsın, ne kadar severse sevsin, siz istediğinizde değil o istediğinde gelecektir. Benimki mesela, canı istediğinde üstüme atlıyo ağzıma, burnuma heryerime sürtünüyor. Canı istemezse elimi bile sürdürmüyor.

Iskocsem

Kedilerin evinizde mutlu olmasını sağlamanız lazım önce. Şu makaleyi öneririm: https://www.kedilikler.com/iceride-yasayan-bir-kedi-nasil-mutlu-edilir/

izmir_pet

ben sahsen biraz bi iki gun rahat birakma taraftariyim. Ne kadar ustune gidersen daha fazla korkuyolar. Ama tabi her kedi bir degildir

izmir_pet

bikac gunde sizden uzaklasmaz yada baglanmaz zaten. Bence birazcik rahat birakip korkusunu yenince yaklasmak daha dogru olabilir. Ama tek kediyle kesinlikle alisir :)

kedigibiyiz

Arkadaşlar hepinize teşekür ederim tavsiylerinize uyacağım ben de şuan da tek bir odada kalmasına özen gösteriyorum. İlk geldiği an yatak odasını çok sevmişti ama tek oda tavsiyesini çok fazla duyduğım için yatak odasını kapattım. Bir kez çişini yaptı, herhalde öğrenmiştir kumunun yerini. Mama da yiyor ve ağlamıyor ama benden biraz korkuyor sadece şimdilik. Ne kadar hissediyorlardır bilmiyorum çok fazla fiziksel temasa girmiyorum ama konuşuyorum onunla ve hep yanındayım şuan keyfini bozmamaya çalışıyorum

kedigibiyiz

Merhabalar günaydın, gece saat 12ye kadar hep uyudu keyfi yerinde gibiydi uyandığı zamanlarda hiç uykusuzluk yapmadı ama gece hiç uyutmadı. Yatak odasının kapısının önünde bütün gece ağladı. Yanına gittiğimde ağlamayı bırakıyor, ama yine de kendisini pek sevdirmiyor. Şimdi ağladığı için uyanmıştım yanına geldim, uykuya daldı

nao

Onu rahat bırakın ve ani hareketlerden kaçının. Tamamen yabancı bir yerde ve yabancı insanlarla kalıyor. O yüzden en çok ihtiyacı olan şey kendini güvende hissetmek. Yavaş yavaş sizi ve yeni evini tanıyacak, keşfedecek. Bu süreçte onu özgür bırakın mümkün olduğunca ve kendini güvende hissetmesini sağlayın.

Alicveben

Biraz etrafı tanımasına izin verin birde nerden sahiplendiniz? Eğer bir petshoptan ise (ki ben buna kesinlikle karşıyım) yediği şey çok değişmiyecektir mama veriyorsanız birinden sahiplenincede nerdeyse aynı ama bir barınaktan yada sokaktan kurtardıysanız mutlaka biraz daha hafif yiyecekler tercih etseniz kedini midesi rahat olur :)

Friolero

Valla 1 bucuk sene oldu hala kedim ben eve gelince "üff geldi gene" gibi bakıyo yüzüme çok da şey etmeyin rahat takılsın :d

kedigibiyiz

Sevmeye kucağıma almaya çalışıyorum ama sizce biraz özgür bırakayım mı evi tanısın ama bana bağlanmamasından da korkuyorum