Kedimin Cinsi Sizce Ne?

guineapigela

Yeni kedi sahipelndim cinsini sorup duruyorlar bende merak ettim acikcasi cok cinslere takilmam ama..
Asilari icin veterinere gittigimizde bir soracagim ama incesinde size sormak istedim.

12 CEVAP

Sahsimuhterem

kusura bakmayın sallamışsınız hepiniz tekir bir desendir bu kedi anadolu kedisi sokak kedisi yada melez rengide sarı tekir .Tekir bir desendir sarırenktede tekir var ki ahanda bu kedi ondan:)
sarman diye bir cinsmi var o bir isim bütün mendiller selpak olduğu gibi bütün sarı kedilerde sarman mantığıyla :)

Tomriskaan

Bu son bir kaç yorumu yazan arkadaş fena rahatsız olmuş ama her kedinin bir ırkı vardır anam. Yırtmış resmen kendini ya tekir diye ahshsjdj. Efenim kedinizin gözleri angora gözleri gibi. Her angora beyaz olmaz zaten. Ve bu angora ve sarı tekir kedinin bir yavrusu olabilir. Teşekkürler.

Alicveben

Brazilian shorthaer olması lazım rehberden baktım biraz çok benzettim

Tomriskaan

Angora-tekir melezidir muhtemelen çünkü gözleri angora gibi göz çevresi çok belirgin

dilekz

Tekir kedilerin belirgin özelliklerinden biri de göz üstü yani alın bölgesindeki çizgilerin M harfine benzeyen bir şekil oluşturmasıdır ki sizin kedinizde yok yani cinsi nedir bilmem ama tekir değil

Sahsimuhterem

Sarman kediler tekir değildir yanlışı

tekir kedi, anadolu kedisi, sarı tekir kedi, sarman

Hayır, sarman kediler her zaman tekir desenlerine sahiptir, dolayısıyla tekir kedilerdir. Turuncu gen çifti tek renklere (agouti olmayan) göre baskındır, böylece eumelanin siyah pigmenti yerine, feomelanin (sarı/turuncu) gelir (2).
anadolu kedisinden alıntıdır

http://anadolukedisi.com/tr/Yazi/makaleler/tekir-kediler-hakkindaki-yanlis-bilinen-9-gercek/59

Okuyun lütfen bitse keşke bu ırkı nedir muhabbetleri.

Ayrıca turuncu gen, sarman renginin yoğunluğunu belirleyen niteleyici genlerle de etkileşime girer. Niteleyici genler, diğer genlerin nasıl görüneceğini etkileyen gen türüdür. Bu yüzden sarman kediler, açık sarımsı renklere ya da etkileyici turuncu tonlara sahip olabilirler.

Sahsimuhterem

halkın kullanımı ile burda sarı kedilere sarman denilmiş oysa sarman halkın takdığı bi isimdir ırk değildir.

onurhhn

Tekir :)

Alicveben

Sarman butun sarman lar sarı turuncu tonlarında olur tekir olduğunu sanmıyorum

Mayis1

Tekir kürk rengidir. Her sarı turuncu kediye de sarman dememek lazım. sokak kedisi melezdir herhalde

guineapigela

Arakdaslar kedim zaten turuncu degil bej rengi fotodan turuncu gibi gozukmus sanirim ama pembeye yakin bej rengi

guineapigela

Cevaplar icin tesekkurler