Kedim Peynir Yoğurt Seviyor Sürekli İstiyor?

Elaay

Veterinerimize danıştım ancak vermeyin dedi. Ama her dolabı açtığımda yanıma geliyor ve yoğurt labne peynir kabı görünce istiyor kıyamıyorum çok az veriyorum bayıla bayıla yiyor. Siz kedinize yoğurt peynir veriyormusunuz bir zararını gördünüz mü?

11 CEVAP

ursaminor

Ev yapımı yoğurt (ve hatta kefir) oldukça yararlı. Vermenizde sıkıntı yok. Mideleri bize göre çok küçük olduğundan oranı ona göre ayarlayın. Bizim oğlan yoğurt hastası kız hiç sevmez. Peynirde ise tam tersidir. Kızımız tam bir peynir gurmesidir. Mesela ucuz kireç gibi peynirlere asla tenezzül etmez. Ona tam yağlı ezine vereceksin deli gibi nom nom yaparak yer. Ama tuzdan arındırmak için önce minik minik kesip sonra ılık suyla iki tur yıkıyorum ben. Labnede bu yapılamayacağından tavsiye etmem. Ama kaymak mesela, ikisi de taparcasına yiyor :D Çok yağlı ya ondan minicik veriyorum arada sırada. Böyle doğal süt ürünlerine nasıl olur da vermeyin der anlayamıyorum bir veteriner. İlla kuru, suyu alınmış düğmeler mi vereceğiz çocuklara yahu. Veterinerlerin her dediğine takılmayın; internetten bilimsel makaleler okuyun, araştırmalar okuyun. İnanın insan aydınlanıyor. :)

ursaminor

Sayın izmir_pet, ben sizin nezdinizde tüm bilmeyen kişilere açıklayayım o halde :) Şimdi dünyadaki bütün memelilerin sütlerinde laktoz var. Oranları farklı olsa da hepsinde mevcut. Örneğin inek sütünde çok yüksekken keçi sütünde daha düşük. Memelilerin bebekleri, bu laktozu sindirebilmek için bebekken buna özel bir enzim üretir. (üretemeyenlerde laktoz intoleransı oluyor zaten). Bu enzimin üretimi büyüdükçe azalır ve süte olan ihtiyaç da buna mukabil azalır. Kediler etoburdur ancak bebekken besinleri süte dayanır. Büyüdükçe ete dayanır. Doğada yetişkin kedigiller süt tüketmezler.

Ancak yoğurt için durum farklıdır. Yoğurt kedilerin (ve diğer memelilerin) sindirimini kolaylaştıran ve bağışıklığı kuvvetlendiren "iyi" bakteriler içerir. Üstelik yoğurt bütün memeliler için yararlı olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum da içerir. Bunların yanı sıra B vitamini, prebiyotik ve aktif kültürlerin yararları saymakla bitmez. Ev yapımı (altını çiziyorum) olması önemlidir.

Yukarıda da belirttiğim gibi miktarına dikkat edildiği sürece (ve özellikle yoğurda alerji olmadığı sürece) vermek zararlı değil yararlıdır.

izmir_pet

Onceki kedime yogurt ayran cok verdim suanki vrrsemde yemiyo. Yogurt zarari varmi bilmiyorum ama peynir tuzlu oldugundan zararli oldugunu saniyorum. Surekli vermemek gerekrbilir. Tabi daha dogru bilgi sahibi olanlar yazar

izmir_pet

bu arada kedilere laktoz zararli zaten. Ama bence arada verilebilir :)

izmir_pet

yogurda tam kesin bisey diyemedim ama sonucta sutten yapildigindan bilemiyorum. Ben sahsen yerlerse veriyorum ara ara. Ama sut kesinlikle verilmez kediye. Parazit yapar. Laktoz zsten zararli. Yogurt da zarari varmi bilmiyorum ama olabilir de belki birazz

izmir_pet

tabi surekli yemede arada demiyorum

Bulut18

Yazılanları pek okuma fırsatım olmadı ama sadece soruyu okuyabildim benim veterinerin aksine kefir yoğurt beyaz peynir bunları verebileceğimi hatta çok faydalı olduğunu yoğurdu söyledi

izmir_pet

Oyleyse cok mutlu olurum. Soyledigim gibi bilgim olmadigini belirttim zaten. Ve ayrica bende veriyorum krdilerime. Sadece evdeki kedim sevmiyo yrmiyo o ayri. Bilgilendirmeniz icin tesekkurler:)

melikealgin

Benimki her sabah fix peynir yer.Sudan gecirip veriyorum.Yogurdu da ev yogurdu yapıyoruz biz onu da yiyo.Zararı olmadı

Zynpkck

Yoğurdu bizim veterinerimizde tavsiye etmişti fakat laktosuz kediler onu sindiremediği için zaten süt zararlı benım kızım 14 aylık geldiğinden beri yoğurt çok sever ben peyniride doğal olanlarindan veriyorum çok olmamak kaydıyla bazı şeyleri tatmasını sağlıyorum ve yoğurt zengin bir probiyotik kaynağı

kedigibiyiz

Biz haftada 2 gün veriyoruz yoğurt, çok da seviyor. Hekimimiz bir problem olmadığını söylemişti. Fakat kısa aralıklarla verdiğimizde dışkıda problem olabiliyor. Haftada iki