İran Kedisi Kıtık Sorunu

nyssa

arkadaşlar merhaba,
uzun tüylü kedimi hergün tarıyorum ama kıtık oluşumunun önüne geçemiyorum.traş ettirmeyi de istemiyorum.böyle bi sorun yaşayn var mı acaba.buarad kedim 1 yaşında ama henüz kızğınlığa girmedi,girdikten sonra kısırlaştıracağım,kısırlaştırma sırasında hazır anestezi almışken traş edilebilir mi acab

8 CEVAP

Cldkgkcs

Baya büyük şekilde karışmış tüyleri.. bu kıtıklar için özel taraklar var sizde biliyorsunuzdur ama şu an böyleyken anestezi de alacaksa kestirip sonra düzenli taramayla devam edin isterseniz

Merhabalar anestezi aldığında hekiminizden traş edilmesini de rica edebilirsiniz elbetteki doğru kararı hekiminiz verecektir ancak bunun geçici bir çözüm olduğunu ve tüylerin tekrar uzayacağını göz önünde bulundurarak uzun tüylü kediler için özel olarak üretilen taraklardan almanızı tavsiye ederim iyi günler

zuhall

Hergun taranan kedi kitik olmaz. Birkere bu fikir tamamen yanlis. He nerden biliyorum benim de uzun tuylu kedim var cunku.(ragdoll) Geldiginde kitiklar olusmustu alt tarafinda, guya aldigim aile de hergun tariyordu. Bazilarini kesmek zorunda kaldim bazilarini zorla actim.1.5 senedir beraberiz duzenli olarak hergun tarayamama ragmen kitik olusmadi hic.

Peki neden oluyor. 1.Duzgun tariyamiyorsunuzdur. Ozellikle koltuk altlari,karin kismini yatirip ters cevirerek detayli sekilde taramaniz lazim. Dipten dogru tarayacaksiniz killarin en altina ulasacak tarak cunku kitiklar dipten baslar.

2.Kullandiginiz tarak uygun degildir. Uzun tuylu kediler icin ince tel seklinde tarak tavsiye etmem cunku cok derine inmez. Normal metal tarak alicaksiniz sac tarar gibi tariyacaksiniz. Asagiya link ekleyecegim hangi taraktan bahsettigimiz gormeniz icin.

Tuy dokumunden ve fazlaligindan sikayetciyseniz de furminator kullanabilirsiniz haftada 1 sekilde.

Tras ettirme hicbir sekilde buna kalici cozum olmaz. Alin kitiklari kendiniz kesin bi makasla ayni mantik. Bence olan kitiklari temizledikten sonra acabildiginizi acin acamadiginizi kesin,dedigim seyleri uygulayin. Birdaha olacagini sanmiyorum.

tarak1

tarak2

nyssa

veterinerimiz kas gevşetici verilerek tıraş edilebileceğini söyledi,kısırlaştırma ameliyatı ile aynı dönemde yapmak istemedi stresi çok olur diye,bu şekilde kas gevşetici ile traş yaptırmış olan var mı acaba

TarcinAyse

benim kedimde de oluşmaya başladı. ben çok ilerlemeden topaklaşan tüyleri makasla kesiyorum. başka çaresi var mı bilmiyorum. taransa da oluşabiliyor.

nyssa

EVET TARIYORUM AMA GEÇMİYOR korkarım tıraş ettireceğim

Tomriskaan

Kış zamanı tras etmek istemezseniz 3 kaşık suya 1 kaşık elma sirkesi karıştırıp o suyla hafif ıslatarak tarayın. Hem tüyleri de daha parlak olur

zuhall

Buarada bu metal taraklarin da kaliteli olmayan bazilari ince sivri uclu oluyor ona dikkat edin oyleyse tercih etmeyin. Normal kullandigimiz plastik sac taragi gibi yuvarlak olacak ucu cunku sivri olanlar deriyi tahris edebilir.