Lösemi Ve Kuduz Aşıları

Duygunur

Merhaba,
Burda daha önce kedi aşıları konuşuldu biliyorum, bazı aşıları yaptırmayanlar da var. Benim kedim aşılardan sonra çok yıpranıyor. Lösemi ve kuduz aşılarını yaptırmak istemiyorum o yüzden. Evde başka hayvan beslemiyorum, kedim veteriner dışında evden de çıkmıyor, buna rağmen lösemi ya da kuduz olma ihtimali var mı? Bilginiz var mı?
Teşekkürler!

9 CEVAP

Gul36

Lösemi kediden kediye ağız yoluyla geçer. Sadece dışarıda bir kediyi sevip elinizi yıkamadan kendi kedinizi severseniz risk alırsınız. Yoksa pek de gerekli bir aşı değil. Kuduz da gerekli değil ama yasal zorunlulukmuş artık.

Bir de daha önce bir yerde belirtmiştim, tekrar yazayım. Lösemi aşısını test yaptırmadan önce yaptırmayın lütfen. Eğer virüs taşıyorsa aşı yapılmıyor. Çünkü halihazırda lösemi virüsü taşıyan bir kedi aşı olması durumunda maalesef 24 saat içinde kaybedilebilir.

Bulut18

Tartışılır bir konu. Benimde önümde bu hafta 2. Lösemi ve kuduz var sonraki hafta. Benım 4 yasında oğlum oldugu ıcın korkudan yaptırcam. Keşke olmasaa,(

BihterMerve

Biz veteriner tavsiyesiyle tüm aşıları yaptırdık. Kediniz dışarı çıkmasa bile siz dışardan eve geliyorsunuz, küçük de olsa risk teşkil ediyor bu durum. Ayrıca kuduz aşısı yasal zorunluluk, özellikle uçakla seyahat etmek istediğinizde kuduz aşısı yoksa seyahat edemezsiniz. Sevgiler :)

izmir_pet

bende yaptirmadim ama yuzde yuz emin olamayiz tabi net bisey soylememiyo genelde tam. Kuduz olmaz tabi ama losemi bilemiyorum. Kucuk bi risk vardir tabiki illaki. Veterinerlerin de hepsi farkli konusuyo karar size kalmis. Losemi bilmem ama kuduzu ben gereksiz buluyorum sokaga cikmiyorsa

izmir_pet

benim veterinerim ic dis parazit ve karma asilarinim yeterli olacagini soyledi mesela hic sokaga cikmicaksa. Ama aksini soyleyenlerde var. Ben deneyimimi paylasiyorum sadece

Fablemoon

Biz 2 ayda bir iç ve dış yaptırıyoruz ondan önce de 2 karma 1 kuduz yaptırdık Lösemi aşısını yaşı geçtikten sonra yapalım dedi veterinerimiz ama kuduz aşısı yapılmalı bence

Bulut18

Gül malasef veterineler yapmıyor bu testi bende dedim ama kediyi biliyor ve tanıyorlar ise yapmıyorlar,(

kedigibiyiz

Ben de katılıyorum, siz kedinizi çıkarmasanız bile dışarıdan kedi sevip gelebilirsiniz ya da kedisi olan biri misafirliğe gelebilir ve eve taşıyabilir. Ben önlemi alıp yaptırma taraftarıyım ama son karar sizindir sevgiler

kedigibiyiz

Ben de katılıyorum, siz kedinizi çıkarmasanız bile dışarıdan kedi sevip gelebilirsiniz ya da kedisi olan biri misafirliğe gelebilir ve eve taşıyabilir. Ben önlemi alıp yaptırma taraftarıyım ama son karar sizindir sevgiler