Burnu Tıkalıymış Gibi ?

melikealgin

Kedim bazen uykuya daldığında burnu tıkalıymış gibi nefes alıyo hatta horluyo :/ Burnundan baya ses geliyo.10-15 dk böyle sürdükten sonra tamamen sessiz şekilde uykuya dalıyo.ﹰBu normal mi ?

6 CEVAP

batinaydogan1

Burnu mu tıkalı yoksa gırlama sesini mi burun tıkanıklığı sesine karıştırdınız.? Kedilerin özelliklerindendir uyumadan önce huzurlu mutlu bir yerdeyse bi 10 dakika gırlarlar sonra uykuya dalarlar.

izmir_pet

benimkide ayni. Dusunuyordum acaba tasmasi mi rahatsiz ediyo acaba solunum yolu rahatsizligi mi bisey mi korkuyodum ama 5-10dk o sekilde yapip sonra sessiz bi uykuya daliyo bu normal endise etmeyin:)

batinaydogan1

Kedisi olanlar iyi bilir, kediler onları okşadığımızda, bizimle yakınlaştıklarında ya da kucağımızda mayıştıklarında hırıltılı bir ses çıkarır. Bu olaya genellikle kediye sevgi gösterdiğimiz, onun da keyifli göründüğü zamanlarda şahit olduğumuz için bunu kedinin halinden memnun olduğunun bir göstergesi olarak algılamaya meylederiz. Yapılan bazı araştırmalar kedi hırıltısınınkine yakın düşük frekanslı seslerin kemik yoğunluğunu artırdığını ve sağlık üzerinde olumlu etkiler yaptığını gösteriyor. Dolayısıyla bu özelliğin kedilerde bir çeşit kendi kendini iyileştirme mekanizması olarak gelişmiş olabileceği düşünülüyor. Yavru kediler daha birkaç günlükken hırıldamayı öğreniyor. Yavru bir kedinin hırıldamasının annesine yönelik bir çeşit “ben buradayım” ya da “ben iyiyim” mesajı olmasının yanı sıra anne-yavru bağının bir ifade şekli olduğu düşünülüyor. Ancak kedi büyüdüğünde de bu davranışı sürdürüyor.

melikealgin

Gırlama sesini biliyorum onun bu baya burnundan geliyo ama dedigim gibi 10 dk sonra bu ses bitiyo.Uyurken cigerlerini falan da dinliyorum ses gelmiyo sadece burnundan.Hani tıkalı olduğunda fik fik diye ses gelir ya insanlardan aynı oyle bi ses

Pinaryilmaz

Bizimkide aynı durumda uyurken öyle bir ses çıkarıyor burnu tıkalı gibi . Hatta arada hapşırıyor burnu tıkalı olduğundan bu durum. Ama bazen kendiliğinden geçiyor bu durum

izmir_pet

Benimkininde uykuya dalmadan burnundan solunum yolundan geliyo. Ama hasta usutmus falan dgl burnu tikali dgl. Normalde boyle. Ama burnu tikaliysa bile usutmustur gecer. İciniz rahat etmesi icin veterinere de sorabilirsinzi