Hırçın

tanemm

Benim kedim sürekli dışarı çıkmak istiyor kapıda miyavlıyor ve çok hırçın benim ve çocuklarımin her yeri tırmık ama bazense çok uysal dördüncü ayına girmek üzere ama artık evde yaşamak istemediğini dusunmeye başladım ne yapabilirim bilemiyorum

4 CEVAP

erkan_eser

Merhaba. Kediler ve köpekler yaradılışları gereği özgürlüklerine düşkündür ve kabul edelim ki tabiata aittir. Biz hayvanseverler olarak onları çeşitli gerekçelerle evimize alıyoruz. Evet, bizim yanımızda dışarıdaki bütün tehlike ve risklerden uzakta, güvendeler. Karınları tok, sıcak bir yatakları var ama onlara sahip çıkarak belki de sahip oldukları en önemli şeyi ellerinden alıyoruz: Özgürlük. Ben, iki kedimi de hasta oldukları için sahiplendim ve onları çok seviyorum. Onların benim yanımda mutlu ve huzurlu olduklarını da görüyorum. Ancak ne zamanki pencerenin kenarına çıkıp sokağı seyretmeye başladıklarında içim acıyor. Belki orada olmak istiyorlar. Belki orada açken evimizde tok olduklarından daha mutlu olacaklar. Öte yandan sokakta insanların şiddetine maruz kalan, araba altlarında can veren, hastalanan, yeni dünyaya getirdiği yavrularını açlık, hastalık yüzünden kaybeden kedi ve köpekleri hatırlayınca böyle düşünmekten vazgeçiyorum. Çok boyutlu bir değnek anlayacağınız...
Benim size tavsiyem kedinize ebatlarına uygun bir bel tasması almanız. Haftada en az bir gün bu bel tasmasıyla onu başka hayvanların saldırısına uğramayacağı bir yerde gezdirmeniz. O bölgeye tasması takılı bir şekilde ve taşıma çantası içinde götürün ve bir süre gezdirin. Sizin yanınızda gezmek zorunda da olsa doğayı, toprağı, ağacı tanısın. Belki daha mutlu ve sakin bir kedi olur. Denemeye değer.

Yumak96

Kediniz cinsel olgunluğuna yeni ulaşmış ve erken kızgınlık dönemine giriyor olabilir öte yandan eğer kedinizi balkona falan alıştırdıysanız dışarı çıkmak istemesi normal hareket alanını kısıtlayın tüm ev değilde toplam 2-3 yere girebilsin bagirsin istediği kadar elbet yorulacak.

tanemm

Cevaplarınız için teşekkür ederim çatıya kacdi bikackez alıstı çatıda besledigim bikac sokak kendiside vardı mama yiyip sokağa iniyolardı onları da görünce dahada istedi dışarıyı bazen kapıya gidip sürekli miyavlıyor resmen yüzüme bakıp ağlıyor peki çatıya yer yapsam orda yaşasa usurmu acaba goruyorumki kediler evde ne kadar iyi bakilsalarda onlar özgürlüklerine düşkün

tanemm

Bu arada sokagimizda kediler sevilir su mama kapları vardır yavruyken sokakta gordugum ve şuan kocaman olan kediler hala sokaktalar ve mutlular onların arasına karışmasına izin vericem sanırım kedimin