Kesimin İştahı Kesildi Mama Yemiyor Uzun Ama Okur Musunuz

SenanurKsl

Arkadaşlar merhaba kedim 5 aylık 3 aydır bende ve normalde çok iştahlı bi kedi kuru mamasını falan sürkeli yer kabı sürekli dolu olur sabah kalkar kalkma saldırır onun dışında mutfağa da çok musallat olur ve abuk eubuk şeyleri de yemek için çıldırır biz vermiyoruz tabiki zararlı seyleri. Ve bu arada dişleri çıktı yakın zmaanda o dönemde bile kuru mamasını daha az da olsa yiyen bi kedi . Neyse 3 gün önce bi anda iştah kaybı başladı önce kuru mamayı yemeyi çok azalttı sonra koklayıp diger oldu yemediğinde ben götürüp koklatınca bile yemeye başlardı o ilgisi tamamaen gitti sevdiği ödül manasını reddetti çok sevdiği macunu bile burun kıvırarak isteksiz biraz yalıyodu fakat bi yandan da mutfakta yemeklerimizi koklayıp mersklı meraklı bakmaya devam etti. Neyse bi sonraki gün tamamen kesildi sbaah kalktı öğlen 3 e kadar falan hiç dokunmadı mamasına artık tabuk haşladık onuda ilk mersklı bi şekilde kokladı yedi ama az yedi aldım elimle kalanı da yedirdim derken daha sonra tavuğu da reddetmeye başladı artık evde hiç bileyi yemez oldu. Ve bu durumun başlamasından bi gün önce eve 4 tane akrabam geldi bizde kaldılar bu 3 ay boyunca hiö misafirimiz gelenemilti tabii maya çok korktu içlerinde kediden korkan amcam da vardı salona girmedi şaşkın şaşkın baktı her odaya dadanır mutfağa gelmiyo vs ve bi ara uyurlen kapıyı kapatıp çıktım 1 2 saat neyse bi gün sonra sabah bizim akrabalar gitmek için hazırlık yaparken maya miyavladığı için annem odamdan çıkarmış babaannem balkon kapısını açmış bilmediği için bi de korkan amacsm olunca annem de odama gerş koymuş kapıyı kapatmış onlar gidene kadar kapının önünde miyavlamış mayaa. Gittiklerinde kapıyı açınca birden koşmaya ordan oraya atlamaya başlamış ve sürkeli çıktığı saksıya öyle bi çıkmışki saksıyla beraber düşmüş bizimki. Hatta saksı kırıl ış annem yapmasın diye bi sprey var onu saksıya çıkmış normalde korkar yaklaşmaz yine saldırıyomuş sanırım baya kızmış olanlardan dolayı zaten o gün başladı iştahsızlığı. Neyse devamı geliyor

32 CEVAP

SenanurKsl

Zaten veterinerine götürdüğümde sitresten olduğunu söyledi yaş mama verdi vitamin ilacı iştah açıcı yaptı bunlwrın hepsini yazmıştım en başta. Ondan sonra çok yavaş yavaş da olsa açıldı iştahı konserve mamaalrını çıldırarak yiyo. Bugün ilk defada kuru mamasını yedi durum tamamen misafirlerden kaynaklanıyor ayrıntılı bi şekilde yamıştım durumu yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim

Bgisan

Diş etlerine çene içlerine bi baktırsanız. Biz bu problemden çok çektik. Aynı sizin durumu yaşadık.

Recai44

Kediler nazik hayvanlardir . Küsme gibi kötü huylarida var bu canavarcıkların. Evdeki misafirlerden baya rahatsız olmuş anlaşılan. Onunla oynamaya çalışarak aranızı düzeltebilirsiniz.

izmir_pet

korkmus stres yapmistir illaki. Kucuk seyden etkilenebiliyorlar. Ama bu kadar olmaz saniyorum. Saksiyla dusunce biyerine bisey olmus olabilir mi acaba

SenanurKsl

onlar gittikten sonra akşamında antalyada okuyan ablam ngeldi maya onada şaşkın şakın baktı ama daha çabuk alıştı. Ablam o gün sürekli mayayla ilgikeniyor oynamaya çalışıypr ve benim odamda durdu yatağıma oturdu bi kaç saat ablam . Maya tabi huzursuz oldu sonradan anladım çünkü bormalde uyumasına rağmen yatağa çıkmıypdu ordsn oraya koşuyodu ki sürekli benim odamda yatayatakta beraber uyuruz kucağımda uyumayı sever ama yatağa çıkmıyo. Bis ra kayboldu ortalıktan gittim baktım ablamın odasında yatağın altında karbalıkta gel diyorum gelmiyo aldım kucağıma getirdim hemen atladı. Durumu çakınca ablamı gönderdim kapıyı kitledim aradan bi dakika bile geçmeden kucağıma atladı ve hemen sızdı nası sardı beni anlatamam :D Neyse veterinere götürdüpümde durumu anlattım muayene etti steşine baktı bişeyi görünmüyo büyük ihtimalle küsmüş size tepkili kıskanmış korkmuş üstüne saksıyı düşünce bundsn suçlulukta duyarlar dedi o da etkilemiltir dedi konserve mama açtı maya yalaadı ama yurmuyo yemiyo 2 tane ipne yaptı bi tane ilaç içirdi vitamin iştah açıcı bağırsak düzenleyici şeklinde. Maya eve gelince o konserveyi yedi baya iştahla yedi bitirdi şükür dedim uyuduö ve bugün ona konserve almaya gittim akşam 10 a kadar falan tek bir şey vurmadı ağzına bi vitamin macunu o da yaladı bıraktı:( konseveyi yedi birah ama çok da değil yine aman amaan o iştwhı yoktu şuan durum bu tek korkum piskolijk olmaması ve bi rahatsızlığı çıkması bu tarz bi durum yaşayan varsaa lütfen tecrübelerinizi paylaşın ve sonuç ne oldu geçrekten zor durumdayım ilk kedim ve çok üzülüyorum :((((

SenanurKsl

Çok uzun yazdım birazda içimi döktüm galiba bi umut yaşayan olmuştur belki diyorum kusura bakmayın lütfen okuyabiliceksiniz çok iyi olucak benim için simdiden teşekkürler

SenanurKsl

Bilemiyorum saksı tam porselen gibi değil biraz daha plastik gibi ama tam öylede değil yani kırıldı dediğim kenarlarında kırıklar var annem bişey demedi bu konuda olsa farkederdi belki bi yeri ağrıyodur belki de ama ben bunlsrla ilgili biley fark etmedim keşke konusabilseler ne oldupunu bilmemek gerçekten kötü bi duyguymuş

izmir_pet

hem misafirler hem saksi buyuk strese girmistir korkmustur bayagi. Belki kirilmasada saksi agirya. Biyerine carpmis olabilir. Surekli miyavlamasa belli etmesede belki bi ihtimal olabilir. Veya misafirlerin olmasina denk gelip aslinda usutmus falan da olabilir. Bicok sebebi olabilirr. İnsallahh psikolojiktir. Kusma falan varmi degisik hal hareketler varmi gozlemleyin surekli

izmir_pet

ve diskisi ishal gibi sivi sekilde mi veya cok yumusak mi veya kabiz mi? Diskida kan varmi? Bunlara bakin bisey varsa belirti verebilir

izmir_pet

belki yedigi bisey dokunmus da olabilir. Yogurt vermeyi deneyin bi

izmir_pet

farkli bisey yedimi acaba? Ornek ilk kwz yedigi salam sosis yumurta peynir bi yemek bisey varmidir acaba? Sanmiyorum ama. Yada mamasi bayatlamis olmasin. Krske elimizden bisey gelse cok uzuldum yaa cok gecmis olsunn :(( siz yogurt yedirmeye calisin. Parmaginizi batirin yalatmaya calisin en iyisi

izmir_pet

tabi hemen bisey yiyip uzun sure hastalanmaz ama yinede dusunmekte fayda var. Benimkinin uzerinde bi sislik var veterinere gittim. Yumurta sut peynir sosis gibi seyler dedi genelde alerji yapabiliyo dokunabiliyo falan. Bunlari veriyomusun diye surekli soruyo. Veya bazi mamalar da zamanla zarar verebilir. Camasir suyu veya deterjanli biseyler yaladiysa belki. Belki biyerde kullanilmissa uzerine basip patilerini yalayabilir. Evdekilrre ailenize sorun bence ince ince. Olmassa bska veteinere gidin

izmir_pet

ben en cok temizlik maddelerinden korkuyorum. Asiri zehirlemesse istah kesebiliyor. Halsizlik yapabilir. Ornek yerleri temizlik maddesi biseyle silmislerse basmostir patilerini yalamistir. Belki mutfakta deterjana degmistir. Banyoda temizlik maddeleri aciktaysa koklayabilir. İnsallah boyle bisey dgldir ama ailenizi sorgulayinda bisey varsa em azindan veterinere soylersiniz

izmir_pet

Yogurdu hic sulandirmayin. Hic farketmsz normal yogurt olabilir. Ne kadar yese kardir. Birde son olarak yakin zsmanda asi ense damlasi ilac veya ic parazit hapi biseyler kullanildi mi? Hep parca parca ve uzun yazdim ama fikir uretelim siz hepsini degerlendirirsiniz. Sonucta veteriner olmadigimizdan sadece mantik ve fikir yurutebiliyoruz. İnsalahh iyilesirr. Belkide kusma olup da soylemediler mi acaba? Oyleyse allah korusun hafif zehirlenme gibi bisey olmasin. Siz hepsini dusunun degerlendirin ailenizden ogreninde..

SenanurKsl

Kusaa söylerlerdi büyük ihtimalle annemok korkuyo zaten bişey olacağından üzerine titriyo 2 hafta önce lösemi aşısı olmultu zaten bugün aşı günüydü aslında ama yapmadı veterineri bu durumda