Cins Kedi Meraklılarıya Sorun Var.

Arzuhaday

Cins kedileri beğenmek güzel bulmak tabiki güzel birşey. Ama sırf cins diye çifleştirilip sadece cins almak büyük haksızlık. Cins kedileri güzel diye alıyorsunuz ama unutmayın bir kedi sizi severken sizin güzelliginize nasıl bakmıyorsa sizinde böyle yapmanız hiç doğru değil. Yazık değilmi tekir kedi olduğu için alınmayan sokakta açlıgı soğugu yalnızlıgı çeken kedilere. Ben onu besliyorum ona bakıyorum oda benim göz zevkine hitap etsin kendisini sevdirdin yani yine işin içinde bir kediden beklenen bir çıkar var. Ben kendimi oğlum yerine koyuyorum bırlıkte yaşadıgım bir birey olarak. Tabiki cins kedi almayın demiyorum eğer cins kedi o an sahip arıyorsa onu seçin ama sırf cins olduğu için değil. Tekir kedi görünce takmayıp cins kedi arayıp sahiplenen ki çoğunlukla satın alan kişi ben kedi sahiplendim demesin bence sizce yanlış mı düşünüyorum?

17 CEVAP

kedigibiyiz

Bunu ne için yazdığınızı anlamadım gerçekten. Ama cins kedisi olanlar olarak forumdan gidelim isterseniz, ben kendi adıma cins kedim var demeye bile korkuyorum. Yorum yapan arkadaşlara da herkesin para vermediğini hatırlatmak istiyorum öyle ya da böyle bi cana bakıyorsunuz bence bu iyiliğin sokak kedisi ya da cins kedi olmasıyla alakası yok.

kedipatisii

Kesinlikle haklısınız. Hatta öyle bir duruma geldik ki cins kedileri bile kendi aralarında ayırıyorlar. Komşumuzla karşılaştık geçende kedi sahiplendiğimi söyledim dediği ilk şey "scottish fold mu?" diye sormak oldu. Hayır bu kedileri sahiplenmeyin demiyorum yeter ki sahiplensinler. Ama satın Almayın! Bu ticarete ortak olmayın. Benim kedimde cins kedi sayılacak bir kedi. İki gözü ayrı renk ve ankara kedisi. Ama ben gidip petshoptan almadım. Sokakta buldum. Onu cins diyede sahiplenmedim. Kedi kedidir. Barınaklarda o kadar muhtaç kediler var ki elimden gelsr hepsini eve alırım. Bir canı hayata tutundurmaya yardımcı olmak varken o parayı neden petshoplara harcıyoruz ki?

eylemcaliskan

Ben özellikle yardıma muhtaç ve sokak şartlarında yaşayamayacak kedileri evime alıyorum. Bence bunun hem gururu hem de mutluluğu çok çok daha fazla. Kedime bakıp “eğer almasaydım şimdi yaşamayacaktı” dediğimde iyi bir insan olduğumu hissediyorum. Ki bence böylesi sırf güzel görünüyor diye eve alınan hayvandan çok daha huzur verici

Dedikleriniz elbette doğru, katılıyorum ama bazı insanlar konuyu cins kedi sahiplerine ve cins kedilere nefrete kadar getiriyorlar. Bu korkunç bir şey. Bir kedi cins olsa da olmasa da kedidir ve bir kedi sahibi her türlü bir cana yuvasını açmış kişidir. Sözüm belirli bir şahsa değil kimsenin üstüne alınmasını istemem ama lütfen hayvan ticareti yapan aşağılık insanlar yüzünden kediler ve kedi sahiplerine nefret kusmayın. Yukarıda da belirtildiği gibi bazı kedi sahipleri cins kedileri olduğunu belirtmeye korkar hale geldi.

kedigibiyiz

@kedipatisii yanlış anlamayın ama çoğu zaman kedinizin cins olduğunu ama para verip satın almadığınızı paylaşıyorsunuz tepki çekmemek için mi? Bu herkesin kendi kararıdır kimsenin sizi veya bir başkasını eleştirmeye hakkı yok. Yanlış hatırlamıyorsam da böyle bir güzellik nasıl sokakta olabilir dedim ve sahiplendim diye belirtmiştiniz. Lütfen siz de bu şekilde insanların üzerine gitmeyin. Önemli olan kedilerimize ev açmak

Eymentalay

Buradaki bazı insanlar cins kedi sahiplerine saldırmaktan artık vazgeçmeli millet bişey yazmaya korkar oldu ister sokaktan sahiplensin ister satın alsın herkesin kendi tercihi ben burda satın alanları savunmuyorum ama kimsenin de bu kadar sert eleştirmeye hakkı yok kimsenin kimseye saygısızlık yapmaması lazım çok saygısızca konuşanları görüyorum burda bazen ve çok rahatsız oluyorum

kedigibiyiz

@eylemcaliskan sözüm soru sahibinedir. Kusura bakmayın

Ecerana

Ah ah çok doğru söylemişsiniz maalesef herkes dış görünüşe bakıyor ama bu çoğunun bilinçsizliğinden. bnde önceden öyleydim ama sonra kediler ile içli dışlı olunca anladım ki güzellik değil o hayvan ile kurduğun bağ önemli. Bnim ilk kedim kendini sevdiren bir kedi değil o yüzden bn hem ona arkadaş hem kendini sevdiren bir kedi aradım hep en sonunda sokaktan ölmek üzere iken kurtarılmılş bir kedi aldım ve hiç te pişman değilim sokak kedisi aldığıma. Ama tabi herkesin ki bilinçsizlikten değil onlara zaten diyecek bişey bulamıyorum. O cins düşkünü olan insanlar bilmiyor ki cins kedilerin bünyesinin hassas olduğunu hastalığa daha elverişli olduğunu çoğu kişi bilmiyor

Alicveben

Evet malesef herkez cins bu sakindir deyip bir kedinin hayatını kurtarmak varken satın alıyor..

kedipatisii

Tepki çekmemek için değil cins kedilerin sokaktada olduğunu ve petshoplara para verilinceye kadar sokaktaki kedilere sahip çıkılması gerektiği için yazıyorum. Kimseyi cins kedi sahibi olmakla suçlamıyoruz burada sorun para verilip alınması. Hic bir canlı parayla satılmamalı. Cins kedi sahibi olmayı söylemekten neden çekiniyorsunuz ki? Tekirde bir cins, vanda bir cins. Benim için bir farkı yok. Benim sorunum para verilerek bir canlıya sahip olmak. Sokakta binlercesi var ve bedava.

kedipatisii

Ki burda eleştirilen kediler arasında ayrım yapan insanlar. Yoksa kimse kimseye cins kedi sahibi diye bir sorun yaratmıyor. Ama bile bile cins kediler sırf daha çok satıyor diye onları bir gelir kaynağı olarak gören ve buna ortak olanlar bana göre hayvansever falan değil.

Arzuhaday

Benim demek istediğim nasıl cins kedi alırsınız değil tabiki eğer evsiz bir kediyse alınmalı ama yardıma muhtaç bir sürü cins olmayan kedi varken bunları görmeyip umursamayıp sırf özellikle cins almak bana göre doğru değil önceden gördügu kedilerle cins kedinin bir farkı yokken secim yapıp özellikle cins seçmesi umarım yanlış anlaşılmamışımdır

Eymentalay

@kedipatisii ben de satın almaya karşıyım ama bunu hiç birimiz değiştiremeyiz petshoplar üretip satmaya bilinçsiz insanlar da satın almaya devam edecek, ama her ne olursa olsun hepimiz buna saygı duymak zorundayız “saygı duyamıyorum” diye bişey yok benim de hoşuma gitmiyor emin olun ama saygı duyuyorum gözüne hitap etsin istiyordur cins kedi alıyordur petshoptaki kediler de emin olun sokaktakiler kadar kötü durumda ben çok şahit oluyorum Petshop görevlilerin hayvanlara kötü davrandığına ordaki hayvanlar satın alınana kadar eziyet çekiyor ama maalesef düzen böyle keşke böyle olmasaydı ama hiç birimizin yapacak bişeyi yok herkesi bilinçlendirmek gerçekten imkansız

eylemcaliskan

Ben “sırf güzel görünüyor diye eve alınması” diyerek düşüncemi belirttim. Soru sahibinin düşüncesinin de bu yönde olduğu kanaatindeyim. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.

kedipatisii

Herkesin tabikide kendi tercihi fakat buraya gelip scottish fold kedi arıyorum, kedi sahiplenmek istiyorum ama şu cins olsun diyen insanlar var. Ismarlama hayvan siparişi veriyorlar. Birde türlü türlü bahanelerle. Hayır amaç bir canlıya yuva açmak ise şayet bunların ne önemi var? Eve biblo mu alıyorsunuzda görüntüsüne bakıyorsunuz? Ben petshoptan hayvan alanlara kusura bakmayında saygıda duyamıyorum. O hayvanlar hangi şartlarla orada kalıyor, bunu para için yapan insanlar nasıl bir psikolojiyle bunu yapıyor anlamıyorum. Oraya verilecek parayı barınağa bağışlamak daha akıl karı bir şey en azından bir kediye verilecek parayla belki on kedinin tedavisi yapılabilir. İnsanların tercihleri eleştirilirilebilir, saygı duymayıp ne yapıyoruz zaten? Ama keşke bilinçlensek biraz bazı konularda.