2 Sorum Var

goknur

  1. Soru => Merhaba arkadaslar en acilinden iki sorunun yanitina ihtiyacim var cunku yarin sabah kisirlastirma ameliyati icin randevu alindi. Kedilerde rahim alinmasi kanser gibi hastaliklara yol acilabilecegini bir yerlerden duymustum oyle birseyler animsiyorum. Konunun dogrulugu konusunda bilgisi olan var mi?

  2. Soru => ilk karma asisi yapilali uzerinden 1.5 ay gecilmis belki 2 ay suanda yeniden karmalara baslanilacak. Yeniden sifirdan karmalara baslamak gerektigini soylemis veteriner sizce dogrulugu ne kadar. Karma asilar etkili asilar olduklari icin korkuyorum yanlis bisey yapilmasindan.
    *Ayrica bulundugum sehirde ( luleburgaz kirklareli ) veterinerleri tanimiyorum bu yuzdende guvenim az sorulara bilgisi olan yanit verirse sevinirim.
    *Kedi benim kedim degil. Yakinimin.

12 CEVAP

SenanurKsl

İlginç tekrar karma aşılara başlanması ilk defa duyuyorum normalde senede bir yapılıyor biliyorsunuz ve ilk sene 2 doz sonraki yıllar sadece bir doz şeklinde hani 2 doz olduysa eğer 2 ay sonra tekrar 2 doz ürküttü açıkcası neden böyle biley yapmak iste iş veteriner söylemiş mi ? Yinede bilmediğim bileyden olabilir bilgili bir arkadaş varsa aydınlatabilir mi bizi merak ettim ben de.

Anonymus813797

Bildiğim kadarıyla rahim alınmasında sorun yok hatta rahim alınmaz be kedi çiftleştirilmezse kanser oluyor diye biliyorum.

izmir_pet

ikinci soruyu bilmiyorum ama kisirlastirma olmassa zamanla kist olusuyo kanser oluyo. Alindiginda bu risk ortadan kalkar

goknur

Izmir pet tesekkur ederim yanitin icin :) Senanur uzerinden 1.5 gectigi icin ilk karma etkisini yitirmis fakat benide korkutuyor bu durum neyse once ameliyat olucak kendini toplayinca karmalara baslanicak o zamana kadar aydinlaniriz herhalde

SenanurKsl

Anladım ben iki dozu da oldu sanmıştım aslında mantıklı 2. Doz belli bi süre sonra olması gerekiyo sonuçta inşallah bi sıkıntı çıkmaz atlatır yavrunuz çok geçmiş olsun

SenanurKsl

Anladım ben iki dozu da oldu sanmıştım aslında mantıklı 2. Doz belli bi süre sonra olması gerekiyo sonuçta inşallah bi sıkıntı çıkmaz atlatır yavrunuz çok geçmiş olsun

Gul36

Sanırım ameliyatta sadece yumurtalıkların alınıp rahmin bırakılmasından bahsediyorsunuz. Kısırlaştırmanın iki çeşidi var; biri sadece yumurtalıkların, biri de hem rahmin hem yumurtalıkların alınması. Dediğiniz gibi rahim geride bırakılırsa yine de kist oluşma riski var vs. diye söylentiler var, evet. Ama doğruluğu tartışılır. Türkiye'de yaygın olan ikisinin birden alınmasıymış sanırım ama yabancı kaynaklarda yeniler tarafından bu eski yöntem olarak görülüyor. Çünkü sadece yumurtalıklar alındığında da üreme sisteminin durduğu ve rahmin de zamanla büzüşüp tamamen etkisiz eleman halini aldığı belirtiliyor. Bu yüzden kist riski falan olmadığı söyleniyor. Türkiye'de de bu yöntemle yapılan operasyonlar var artık.

Aşı konusunda da, karma aşıların arasında 1 ay olabilir diye biliyorum ama belki de 1 buçuk ay fazladır, isterseniz fikir danışmak için başka bir iki veteriner arayıp sorun.

goknur

Tesekkurler Gul cevabin icin. Fotografta gorulen 2 kedimin sadece yumurtaliklari alindi ve rahimleri hala duruyor. Kizginliga giriyorlar fakat kisa suruyor geciyor sorum birazda onlar icindi aslinda ama sanirim bir zarari olmuyormus tesekkurler yanitin icin :)

goknur

Sadece yumurtalik alinirsami problem oluyormus yani Neslihan

goknur

Tamam simdi anladim pardon :)

SenanurKsl

Anladım ben iki dozu da oldu sanmıştım aslında mantıklı 2. Doz belli bi süre sonra olması gerekiyo sonuçta inşallah bi sıkıntı çıkmaz atlatır yavrunuz çok geçmiş olsun

Gul36

Rica ederim. Benim kedimin de aynı şekilde yapıldı operasyonu. Yabancı kaynaklardan okuduklarımın ardından içim rahat. Ama kızgınlık davranışları sergilemiyor hâlâ çok şükür ki.