Bu Mantar Başlangıcı Mı?

ayse1310

Arkadaşlar bu nedir kedimi sahiplendikten sonra oldu yavaş yavaş büyüyor önce kuruluk ile başladı şimdi iyice kuru ve kızarık ve kaşınıyor? El mantar başlangıcı yazdım Google görsellere baktım ve neredeyse biberi aynı.

Kedimde mantar mı var sizce ve bana mı geçti?

34 CEVAP

zeymep

merhabalar geçmiş olsun,kedimden banada mantar bulaşmış biri olarak söylüyorum mantar değil kedinizin ıssırıklarından dolayı oluşmuş tahriş veya egzama olabilir.Eğer kedinizde mantar varsa size geçme olasılığı çok yüksek çok çabuk yayılan bir spordur lütfen dikkat edin gerekli tedavi uyguladığınızda geçiyor merak etmeyin.

doren07

Ya buna hangi hekim mantar teşhisi koyar..... Bu vakalarda tecrübe sahibi olarak söylüyorum genelde çok suyla oynamalarda ve kış aylarında çatlama,kuruluk,kaşıntı,kanamalar gerçekleşir. yinede siz cildiyeye görünün derim vet. hekimler bu tür şeylerden anlamaz...

CansuAyg

Malesef mantar gibi görünüyor, biraz bekleyin ortası boş beyaz olup etrafı kırmızı halka şeklini alırsa kesin mantar. Bendede çıktı ama kedi kadar uzun sürmüyo merak etme hemen eczaneden bi travozol krem al sabah akşam sür :)

CansuAyg

Kedinizde de tüyü dökülmüş yuvarlak bu tarz bölgeler varsa onda mantar demektir zaten ringworma benziyo yani kedinizde de vardır. Genelde mantar spreyi veya batikonla tedavisi yapılıyor veteriner uygun görürse mantar aşısı da olması gerekir bence veterinere bir götürün derim kendini yalayarak daha fazla yaymasın

CansuAyg

Aslında egzama veya alerjiye bende benzettim ama dediğim gibi ortası boş beyaz etrafı da kırmızı halka olursa mantar demektir

ayse1310

Evet götürcem sağlıkçıyım zaten dediğiniz krem vardı bende sürdüm şimdi ben de direkt mantar olduğunu düşündüm ve kedimin kulak altında seyrek tüyler var iki taraflı olarak bunu bir sorucam hemen yarın götüreyim bari

ayse1310

Önce kuruluk ve renk değişikliği ile başladı bu sabah da kaşıntı başladı bakalım hayırlısı annemde de oldu bu arada onun daha küçük ve onun şuan yok normal görünüyor eli

ayse1310

Hatta şuan gördük dudağımın altında da var annemin. Sanırım mantar kaptık mayadan :D

CansuAyg

Çok geçmiş olsun dediğim gibi insanda kedi kadar sıkıntılı geçmiyor bu dönem ama yinede dikkatli olun, kediciğe de geçmiş olsun :)

CansuAyg

İşte bi kendini bi sizi yalayınca direk bulaşmış demek ama genelde mutlaka bulaşıyo mantar sporları evde gezdiği her yerde oluyo çünkü:)

CansuAyg

Eğer aşı yaparsa benim gittiğim veteriner aşıya ilacıyla birlikte 80 lira almıştı. Ondan sonra bi süre sprey kullandık o 45 liraydı içine biraz elma sirkesi karıştırıyosun. Aşı genelde derecesine göre bir veya iki kez tekrarlanıyo 2-3 hafta sonra ikinci doz gerekebiliyo yani. Ama bana daha sonra spreyi de kesmemi söyledi sadece batikon uyguluyorum şuan geçmek üzere. Onun dışunda bağışıklığı için imuneks verdi o da 50 tl. Bide macun vitamini var 40-50 tl civarı ama imuneks vitamin bu dönem için değil genel olarak biraz güçlensin diye vermişti. Kısa bi süreç olur umarım bian önce iyileşir maya :)

ayse1310

Herkese teşekkürler veterinerimiz mantar olmadığını söyledi :)

ayse1310

Soru gibi atabilirsiniz mantar bu diye

doren07

En kötü ihtimal dahi bile alerji kapmışsındır ..

Elifmuzeyyen

@doren07 katılıyorum bence kesinlikle bir egzama benim yaz aylarinda olan egzamam olur mesela bundan cok farklidir ancak bolge olarak egzamalar hep boyle cikar bence sogugn etkisiyle catlamadan dolayi oldu sizin egzama da degil tahris olmus