Kısırlaştırma

selnur980

bir erkek bir disi kedim var şuan 4 yada 5 aylıklar. kısırlaştırmayi düşünüyorum fakat 2sine mi aynı uygulamayı yapmam gerekiyor ve nekadarlikken yapılması gerekiyor

46 CEVAP

selnur980

Bende isterim yavruları olsun bakmayı ama imkan şuan ona el vermiyor. doğduktan sonra o yavrulara nasıl bakacağım? keşke imkan olsa hepsine ben baksam. doğduktan sonra sokağa salamam, barınağa da veremem hadi sahiplendireyim peki bu sahiplenen kişiler iyi ilgilenebilicekler mi.. zaten bir sürü kedi sahiplenilmeyi bekliyorlar. benimkiler de cins kediler değil bende sahiplendim... Tartışma mevzusu yaratmak için sormadım sadece bilgilenmek amaçlı ilgili herkese teşekkür ederim

eylemcaliskan

Evcil hayvan ticareti yasaklansın diye bas bas bağırmaktan boğazımız parçalandı, siz burada bilgi veriyorsunuz. Biraz daha dikkatli olmanızı rica ederim

eylemcaliskan

Geçmişte tüm ağaçlık alanları kesip binalar dikmiyorlardı. Geçmişte bu kadar fazla otomobil yoktu. Ayrıca cadde üzerinde yaşayanlar beni çok iyi anlayacaklardır ki insanlar kedi-köpek gördüklerinde durmayı bırakın yavaşlamıyorlar bile. Yani çok az demenizin sebebi oturduğunuz lokasyon mu bilmiyorum ama bu cümlenize katılmıyorum. Son olarak, çöpten yemek arayan, bu doyma yarışı sebebiyle sürekli yaralanan, gelenin geçenin size tekme attığı, çocukların sizinle oyuncak gibi oynadığı, buz gibi yağmurlu, karlı havalarda sığınacak bir yer bulamayan bir hayvan olduğunuzu düşünün. Cevabı siz kendi kendinize vereceksiniz. Benim kedilerim kapıyı açık gördüklerinde gitmeye tenezzül bile etmeyerek bana gereken cevabı zaten veriyorlar.

SenanurKsl

Pardon ama size yavru kedileri sözleşmeyle verebiliceğinizi söylemiştim en azından ya da başka seçenekler ama siz benim önerilerimi takmamıştınız . Konuyu uzatmak istemiyorum genel olarak araştırmaktan çok inatlaştığınızı düşünüyorum. Ben en azından ilk doğumdan sonra kısırlaştırma taraftarıyım benim fikrim bu . En azından şartlarımız bunu gerektiriyor maalesef. Bu hayvanlar kendi doğal ortamalrında sağlıklı huzurlu üreyip yaşayamıyolar çünkü. Kısırlaştırmadan hayvanın o kadar acı çekiceğini sanmıyorum yavrusunun üzerine titreyen biri olarak bu konuyu baya bi araştırdım. Ayrıca sürekli hamile kalan hayvan her seferinde o doğum acısını ve ona verdiği zararları yasamak zorunda değil.Yeri geliyor aşılarda halsizlik kusma yapıyor bi kerelik bir operasyonla ölene kadar normal yasamına devam ediyor.Bence yanlıs bilgilendirmeniz doğru değil. Herkes sizin sağladığınız ortamı da sağlamayabilir. Hayvan acı acı ne olduğunu bilmeden dışarı çıkmak isteyecek . Yavrularrın hepsine yuva bulunacak mı sokağa mı atılacak belli değil. Ayrıca sağlıkları için kısırlaştırmanın daha iyi olduğu hormonların onlara bazı zararlar verdiği bilimsel bi gerçek. Sizin mantığınızla düşünürske aşılarda doğal değil o zaman . Doğada o aşıları olmuyorlar değil mi . Ama onların hastalıklarına insnalar bir çözüm bulmuş . Bu düz mantık bana saçma geliyor. Üstüne bir de ksıırlaştırmayıp yavruları ücretli satmak tamamen hayvandan faydalanmak oluyor( lafım illa size değil yavruları satarsanız iyi olur diyen arkadaşa) . Ben yine de ne olursa olsun evinde çiftleştiren sahşplere tamamen karşı değilim saygım var . Geçrekten kötü niyetli olamyanlar da var .

izmir_pet

Ayrica kimse burda hala hayvan ticareti yapmasin yaa. Sizin kadar onlarin da haklari var. Satilmayi mi hak ediyorlar allah askina ya. Hala bunu savunanlar var inanamiyorum

izmir_pet

@selnur980" birini kisirlastirirsaniz yavrulari olmaz ama malesef sagliklari icin ikisinede gerekli. Cok erken kisirlastirmak saglikli dgl ama kizginliga erken girebilirler riskli,yavrulari olmasin tabiki. Veterinrrizle konusun. Once birini kisirlastirsiniz. Digeri zamanini beklersinizz daha dogru olabilir

izmir_pet

Yani sorun yasadiginiz haber alamadiginiz hic yok oyle mi? Sanmiyorim ama oyle farzedelim. Daha sonrakilerde olmucagini nereden biliyorsunuz? İki resim atinca hayvan orda mutlu olmus olmuyo, bunu bilrmessiniz. Peki hersey harika diyelim. Anne kedinin surekli dogum yapmasi saglikli mi sizin gozunuzde?

izmir_pet

Ama gercekten yanlis anlasiliyorsunuz sozlerinizle. Ve sokak kedilerini belediyeler ucretsiz kisirlastiriyor. Neyse uzatmayalim kendi karariniz fikriniz sadece dusunmenizi tavsiye ederim yinede

babutcu16

veteriner değilimm ama bildiğim bu yardımcı olduysam ne mutlu

Recai44

gizemesersoy söylediğiniz sözlerde haklisiniz ama kısırlaştırma konusunda değil. Onların doğal ortamlarını katlettik mi evet . Ancak bu duruma çözüm bulabiliriz . Kediler için korunaklı barınaklar mama kapları ve su kapları sokaklara koyabiliriz. Onlara arabanın motoruna girmeden girecekleri bir yuva yapabiliriz. Yeter ki insanlar bunu yapmak istesin. Ayrıca dışarıya alişan bir kedinin hiç evde dışarı çıkmak istemeden yaşadığını gördünüz mü. Ben görmedim.

Recai44

Pınar hanım evde yaşadıkları için kızgınlık dönemlerinde sıkıntı ya giriyorlar . Bize düşen onları hiç O sıkıntıyı çekmeden çiftleştirmek.

eylemcaliskan

Artı olarak bir insan topluluğun ellerini kollarını kesen “az sayıda” insan olsaydı, onlara karşı da bunu söyleyebilecek miydiniz siz de bunu düşünün.

dilaykablan

Ayrıca sokağımda yaşayan kedilerin de hepsini kısırlaştırıyorum. Onlar mutlu ben mutlu.

ayse1310

Veteriner hekimlerin önerisine göre 6 aylıkken kısırlaştırma işlemi yapılabilir. 7 aylıkken kızgınlığı girmeye başlıyorlar zaten.

izmir_pet

Tekrardan soyluyorum. Normalde bende kisirlastirmaya karsi biriyim cunku cok fazla korkuyorum uzuluyorum istemiyorum inanin ki. Ama ne yazikki baska care yok. Senede 1-2-3 farketmicek. Her dogum omrunden gidiyo onun icin. Kisirlastirma bi kez acisini cekicek. Dogumda surekli. Ve kisirlastiginda kanser riskleri de ortadan buyuk olcude kalkicak, uzun omurlu olucak. Lutfen bunlari goz onunde bulundurup biraz dusunun. Amacim sizinle tartismak dgl. Bende ayni fikirdeydim sizi anliyorum ama bu yanlis. İyice dusunun degerlendirin arastirin rica ediyorum..