Kısırlaştırma

selnur980

bir erkek bir disi kedim var şuan 4 yada 5 aylıklar. kısırlaştırmayi düşünüyorum fakat 2sine mi aynı uygulamayı yapmam gerekiyor ve nekadarlikken yapılması gerekiyor

46 CEVAP

Recai44

Benim amacim sizi eleştirmek veya başka birini eleştirmek değil. Tartışmak hiç değil. Mesajlarımı okursanız az çok amacımın sadece hassas bir noktaya dikkat çekmek olduğunu anlarsınız. Bu sayfada sokak kedilerini de kisirlastiran birisi vardı. Bir kedinin kisirlastirma maliyeti 400 veya 500 lira . Bunu yapmak yerine o parayla kedilere yuva alinabilir . Mama kaplari su kaplari konabilir. Evet biz sucluyuz dogayi kirlettik . Ama insanlarda bunun etkisini yaşıyorlar. Köpeklerde kuşlarda yasiyorlar . Bize düşen onlara bu yeni ortamı yaşanabilir hale getirmek. Benim dikkat çekmek istediğim şeyde bu zaten . Kedi düşmanı gibiymisim eleştirilmem açıkçası beni üzüyor . Bir üye de beni keri tüccarı gibi tanıtıyor. Bunlar ister istemez insanı üzüyor .

Recai44

pinarsert yazanların çoğu vicdanlarini rahatlatmak için bunu yapıyorlar. Hiç bir kedinin yavrularına baktığını gördünüz mü bilmiyorum . Ama ben gördüm. O kedinin yavrularına bakarken onları yalarken aldığı lezzeti gördüm bu yüzden de kediyi kısırlaştırmadım ve 19 tane yavrusuna baktım . Şu an da hamile ve bir kaç güne doğurur. Hiç sıkıntı değil.

babutcu16

@BihterMerve @gizemesersoy bazı kişiler sırf çifleştirmek ve para kazanmak için bunları kısırlaştırmıyorlar benım kedım normalde satış yapılırsa aynı cınsle çifleşirse 3000 lıra yanı ben kedıyı ismi önemli veterinerimde kışırlastırken emınmısınız dıye 3 kez soruldu ve çok şaşırdılar neyse ....

babutcu16

@eylemcaliskan bende bu platforma girdim ve mutluyum ve şunu diyeyim tartışma ve karşıma alcak insan topluluğu yaratmak için buraya katılmadım........
ve satmak için dediğim konu hk da bılgı verdım ilginize bence bukadar

Recai44

eylemcaliskan söylediklerinizde haklisiniz ancak şunu her zaman unutuyoruz . Şu an sıkıntılar olduğu gibi geçmişte de sıkıntılar vardı. Bugüne kadar bu kediler nesillerini koruyarak gelmişler. Bugünden sonra niye yaşayamasınlar. Evet hayvanlara zulmeden zalim insanlar var mi var . Ancak bunların sayisi çok az . Ayrıca evlerde yaşayan kedilerin kaçı anlattığınız gibi mutlu ve huzurlu

SenanurKsl

Daha öncede dedim sizin dediğiniz benim kedimin yavruları “çok değerli” bilgisine sahip değilim dilede getirmem bana göre her kedi çok değerlidir siz cins konsuunu sürekli dile getirip hayvanlara değer biçen birisiniz kediniz van kedisi diye size göre yavruları çok değerli

Recai44

SenanurKsl ben eğer satılma taraftarı olsaydım ve bu işin ticaretini yapsaydım 19 kedinin sadece 2 tanesini değil 19 unu da ücretli sahiplendirirdim. Diğer konuda da size aynı şeyleri söylemiştim . Ayrica ucretli sahiplendirdiklerim de hala bakiyorlar ve guvenilir insanlar guvenmesem vermezdim zaten . Kedimin değerli olmasına rağmen ücretsiz sahiplendirdigimi söylemiştim. Yani amacımın para olmadığını belirtmek için değer ifadesini koymuştum.

Recai44

SenanurKsl Ayrıca kedimi zorla doğurtmuyorum . Ben onun ameliyattan sonra çekeceği acıyı düşündüğüm için ve ona kiyamadigim için kısırlaştırmadım. Zaten karşıyım kısırlaştırmaya . Çevremde kisirlastirmam gerektiğini söyleyenler olmasına rağmen kısırlaştırmadım. Ameliyattan sonraki günlerde bir kedinin kusması halsiz gezmesine dayanamayacagim icin kısırlaştırmadim. Ayrica artik istediği her şeyi yiyemeyecek olmasına dayanamayacak oldugum icin kısırlaştırmadım. Herkesin fikri kendine . Ben sadece fikirlerimi paylaştım. Katilmayabilirsiniz . Kedisi için birçok fedakarlık yapmış birisini kediye iskence ediyormus gibi anlatmaniz gerçekten çok üzücü.

Recai44

Ayrıca bir kediye sırf yanımda daha rahat kalsın ve kızgınlık döneminde kimseyi rahatsız etmesin diye kisirlastirmam zoruma gitti . Benim yüzümden bir canın ameliyat masasına yatıp acı çekmesini istemediğim için kisirlastirmadim

SenanurKsl

Emin olun biz de kızgınlaşınca rahatsız eder bizi diye yaptırmıyoruz araştıroyoruz onun için ne iyi olur onu düşünüyoruz . Sürekli kısırlaştırranları evine hayvan hapseden zorla uysallaştırıp doğal ortamından koparan caniler gibi eleştirmeniz hoş değil.Sizin mantığınızla sizde evinizde tutuyorsunuz hayvanı bırakın sokağa doğal ortamında üresin böyle düz mantık olmaz . Sonuçta sizin seçiminiz yavruları satmadığınız güvenli yuva bulduğunuz müddetçe evet kimsenin biley demeye hakkı yok sizin yavrunuz. Ama fikrimiz de belli.

ayse1310

@gizemesersoy çok iyi anlatmışsınız.

Recai44

dilaykablan söylediklerinizin hepsine olmasa da bir kısmına katılıyorum. Ancak bu anlattıklarınız onları kısırlaştırmak için bir sebep olamaz . Evet bir sorun var . Ama bu sorunun çözümü onları kısırlaştırmak değil. Onlara günümüz şartları içinde çözümler bulmalıyız. Her sokağa yuva mama kabı su kabı gibi şeyler yapabiliriz . Benim annem sokak köpekleri ve kediler için her sokağa su kabı bırakıyor. Kendi evimizin caminin önünde güvercinlere ekmek kırıntısı ve yem veriyoruz . Onları kısırlaştırmak yerine sağlıklı, zarar görmeden yaşayabilecekleri ortamlar yapabiliriz. Böylece arabaların motorlarına da girmezler . Sokakta korumasız da kalmazlar . Sizin bakış açınıza göre kuşları da kisirlastirip, evlerde bakmamız lazım. Kuşlar da bu betonlaşmadan etkilenmiyor mu . Etkileniyorlar hatta belki kedilerden daha fazla etkileniyorlar . Onlar yere her zaman inemiyorlar inince kediler köpekler ve insanlar gibi düşmanları var . Ama onlar halen yaşıyorlar yeni yaşama adapte oluyorlar . Bize düşen onlara kedi köpek kuş farketmeksizin sahip çıkıp yemlerini vermek yuvalarını yapmak hasta olanlarını da tedavi etmek . Onları doğal ortamından koparıp uzaklaştırmak, anlattığınız sorunların hiç birisine çözüm olmuyor. Daha karmaşık bir hale getiriyor durumu.

Recai44

izmir_pet sahiplendirdigim kişiler ben isteyince fotoğraf atıyorlar. Haber alabiliyorum yani . 19 ununda nerde olduğunu biliyorum. Bu size kalmış bir şey. Ben zaten güvenmediğim kişiye kedi vermem. Kiminin bahçesi var bahçesinde bakıyor. Kimi de evinde bakıyor. Hatta ara ara onları ziyarete bile gidiyorum .

Recai44

Anne kedinin sürekli doğum yapması bence de sağlıklı değil. Ne yazık ki ev kedileri çok sık doğum yapıyor . Sokak kedileri yılda 1 veya 2 kez doğururken ev kedileri 3 kez doğuruyor. Bizde bu süreyi uzatmaya çalışıyoruz. Yanında bir yavrusunu bırakıp daha geç kizginlasmasi için uğraşıyoruz. Bu konuda bende muzdaribim ancak tek bu neden içinde onu kısırlaştırmak istemiyorum . Düşünüyorum. Ameliyattan sonra kendimi ona zarar vermiş gibi hissetmekten korkuyorum . Onun o ameliyatlı halini görmek istemiyorum birazda . Sonuçta biraz da bizim suçumuz var. Çünkü dışarıda yaşasa 1 veya 2 kez doğuracak . Kendide bu kadar sıkıntı yaşamayacak

dilaykablan

@Recai44 sokaktaki kedileri de kısırlaştıran arkadaş olarak onlara yuva yapmadığımı vs. nereden biliyorsunuz? Sokak canları için yaptıklarımı oturup anlatacak değilim, adresimi vereyim buyrun gelim gözlerinizle görürsünüz. Anlamadığınız ya da anlamamakta ısrar ettiğiniz nokta şu ki yok ettiğimiz bir doğada şartları nasıl iyileştirebiliriz? Hadi iyileştirdik diyelim, hayvanlara eziyet eden, zarar veren, çarpınca sanki çöpe çarpmış gibi arkasına bakmadan basıp giden araç sürücülerini nasıl yok edeceğiz? Hadi onu da geçtim FIV, FIP, gençlik hastalığı fivi hastalıklardan haberiniz var mı? Siz arabaların, betonlaşmanın olmadığı herkesin hayvanları sevdiği bir yerde yaşıyorsunuz herhalde? Ya da sokaktaki canlarla hiç alakanız yok! Kusura bakmayın ama hayvanseverlik evindeki canı sürekli doğurtmak yavrularını satmak değil! Instagramda birçok hesap var yokluk içindeki canlara sahip çıkmaya çalışan, onları biraz takip edin! Olay iki yuva koyup, mama vermekle bitmiyor yani!