Bebeğim Neden Öldü?

ayseakar

Kedim canını teslim etti melek oldu. Acı çektiği için çok üzüldüm. O hallerini izlemek çok üzücüydü. O bu dünden kurtuldu. Ama neden oldu bi neden bulamıyorum. Biz mi bişey yaptık farketmeden. Sirkeli su ile banyo yaptırdık. O gün iyiydi ama ertesi günden itibaren önce oyun oynamayı bıraktı süt içti ishal oldu sonra geçti gözleri enfeksiyon oldu ilaç kullandık geçti. Ama en azından yemek yiyordu. Bugün ise hepten kötü oldu çok halsizdi sadece su içti. Önce arka bacaklarından canı gitti. İki adım gidip yana yatıyordu. Bende aldım halının üstüne bıraktım. Uyumuşum uyandım birden tam can verirken. İzledim gidişini. İnşallah gittiği yer daha güzeldir daha acısızdır. Bi sürü kedi büyütmüşlüğümüz vardı ama bu sefer olmadı. Ne yaptık bilmiyorum. Umarım biz sebep olmamışızdır bebeğime

68 CEVAP

kurban1525

Şu olayı en ince ayrıntısına kadar anlatmasanız olmaz mıydı? Yüksek ihtimal yıkamanızdan dolayı bağışıklık sistemi düştüğünden mikrop kaptı. Zaten başta da belirtmiştim bu olmuş olabilir diye. Üzüldüm, geçmiş olsun...

batinaydogan1

Çok üzücü bir durum size ne desek az başınız sağolsun :( yıkanmaması gereken kedilerimiz yıkandığı için çabuk hastalanıyorlar üstüne birde zararlı olan sütten dolayı ishal onu ölüme götürmüş. Bağışıklık kaybından olma ihtimali yüksek tekrar başınız sağolsun :(

ayse1310

Meraba öncelikle geçmiş olsun çok üzüldüm. Şimdi siz ve buradaki herkes belki bana kızacak amacım sizi suçlamak da değil fakat keşke güvendiğiniz bir veterinere danışsaydınız yıkanır mı diye ya da pirelendi diye ona gitseydiniz yani kendiniz internetten bakıp bir uygulamaya kalkışmasaydınız. Bir de üstüne çiğ yumurta ve süt karıştırıp verdim demişsiniz öncelikle küçük bir yavruymuş daha ve veterinerler kesinlikle süt vermeyin diyorlar kedilere. Yani keşke bi danışsaydınız yaptığınız uygulamaları yapmadan önce. Evet siz hiçbirini kötü niyetle yapmamışsınız ama bu olayın örnek oluşturması lazım. Öyle kafamıza göre uygulamalar yapmamalıyız. Yine de herkes hata yapar bir daha yapmazsınız. Bunları yazmak zorundaydım çünkü bunu bir sürü kişi okuyacak ve birinin bunları söylemesi lazımdı ki kimse internetten gördüğü uygulamaları yapmasın evcil hayvanlarına.
Ha belki de sizin yaptığınız uygulamalar ile alakası yoktur zaten hastadır belki de. O yüzden vicdan azabı duymayın. Üzülmeniz normal ama olan olmuş zaten kesinlikle sizin yaptığınız uygulamadan dolayı bunu yaşadınız diye bişey de yok. Çok küçükmüş üzüldüm.
Ama lütfen bana da kızmayın bunları dediğim için. Benim de amacım kimseyi suçlamak değil. Hele ki sizi suçlamak hiç değil. Sadece bazen onlara iyilik yaptığımızı sanarken bilmeden kötülük yapabiliriz ve bu canlar bizim sorumluluğumuz. Bize birşey olunca nasıl doktor tavsiyesi alıp o ne diyorsa onu uyguluyorsak evcil hayvamlarımıza birşey olunca da veterinere danışmamız gerekiyor.

melikealgin

Petshoptan alınan her hayvan once sağlıklı duruyo daha sonra bi yerden patlak veriyo bunu defalarca kez gördük burda.Başınız sağolsun.Belki daha önce hastaydı belki sonradan oldu bunu bilemeyiz kendinizi de suçlamayın.Umarım başka bi cana hayat verirsiniz

Elifmuzeyyen

Sizi var ya çok iyi anliyorum çünkü ilcede yasiyorum veteriner var ama varlıkları bir sey degistirmiyor hepsi ayni caddede tek tek denemisligim vardir yani ona gidiyoruz anlamiyo yanindakine gidiyoruz vs. En son üçüncü vetin de kedi sahibi oldu da biraz merhamet sahibi oldu kendisi ondan en azindan kedisi var bilir diye biz de ona gidiyoruz daha hastaligi ne demeden once tedavi ederim ama parayi alirim diyo ve durumumuzu da biliyor 1 kopegimiz 18 kedimiz var. Sokakta orda burda bulan bize getiriyor geri ceviremiyoruz vs. Hastalik varken caresini bulamamak cok cok zor.. Üzülmeyin siz elinizden geleni yapmaya calismissiniz en azindan ayrica zehirli et verip öldürmediniz yani bilincsiz oldu ne olduysa bir sey olmussa bile siz care olmaya çalışırken çaresiz kaldiniz ve böyle olsun zaten hiç istemezdiniz

ayseakar

Sahiplendiğimiz petshopla konuştuk annelerin yavruları yaladığında bağışıklık sistemi gençlik aşısı vurulana kadar korunuyormuş. Biz yıkadığımızdan bağışıklığı düşmüş hasta olmuş olabilirmiş. Bilemezdim keşke bilseydim de yapmasaydım. Çok üzgünüm ama giden geri gelmiyor. Teşekkür ederim destekleriniz için.

zuhall

Neden oldu diye sormussunuz. Cevap verince de demeyin oyle diyorsunuz ilginc yani. Onceden de kedi bakmis olmaniza ragmen kedilerin yikanmamasini bilmemeniz ise daha da ilginc. Hele ki bu kedi yavruysa ve disaridan yeni geldiyse. Illa siz yapmissinizdir demiyorum ama Altta yatan bi hastaligi varsa da siz provake etmissiniz belli ki. Sut vermek de iyi degil ayrica bunu da aklinizda bulundurun. Ve pireler de yikamakla gecmez.

SenanurKsl

Ben de direk ölümüne sebep verdiğinizi veya hızlandırdığınızı kesinlike düşünmüyorum ne olursa olsun yaptıklarınız bilinçli bilinçsiz direk kediler için zararlı denecek seyler değil yapmamakta fayda vardır tabiki ve ne olursa olsun bunlar başına gelsin hiç istemezdiniz ayrıca zaten hatırladığım kadarıyla büyükbaş veterinerlerin oödupu bi bölgede yasıyorsunuz doğru dürüst kedinize yardımcı olacak veteriner de yokmuş . Kendinizi bu kadar hırpalamayın lütfen

ayse1310

Çok üzüldüm, olan olmuş. Ama lütfen kimse güvenilir bir veterinere danışmadan bişey yapmasın artık :(
Size de geçmiş olsun demekten başka bişey diyemiyorum üzücü bir durum aynısını yaşasam kendimi yer bitirirdim, zor.

ayse1310

Anladım, yıkadıktan sonra gözü öyle oldu dediğiniz için sordum. Yıkamadan önce ishali de yokmuş zaten. Petshoptan sahipşenmişsiniz zaten maalesef belki de hastaydı o yavru. Orda birbirinden hastalık kapabiliyorlar. Petshop sahipleri de maalesef işin ticaretini yaptığı için mal gibi sattıkları hayvanın hasta olduğunu söylemiyorlar. Geçmiş olsun. İyi akşamlar.

gizemesersoy

Kimseyi yargılamak gibi bir niyetim yok, ilgisini çekip okuyacaklar için bilgi olması açısından söylüyorum, yavru kedilerin yıkanması asla önerilmez. Benim kedim leş gibiydi geldiğinde yetişkin olmasına rağmen kağıt havluyla hafif ıslatıp sildim tüylerini okşayarak sonra o da yalandi temizledi kendini birkaç gün içinde. Şimdi bir buçuk seneyi geçti hep misler gibi, hiç de yıkamadım. Bir de kedilerin piresi bulaşmıyor, ben kedimi veterinere götürmeden 3gün pirelerinin üstünde zıpladığını gördüm ama hiç bulaşmadı. İç dış parazit için etkili olan broadline damla kullandık hiç parazit sorunumuz olmadı henüz.

kurban1525

Spesifik bir konu olduğundan hiç bilemeyeceğiz fakat üzülmeyin, buradaki tüm arkadaşlarınki gibi biz biliyoruz ki siz o Can'a daha iyi bir yaşam sunmaya çalıştınız. Dısarıda sokaktan çok daha iyi seçenekler sundunuz. Kendinize yüklenmeyin, zira olacak olan olur engellenemez...

ayseakar

Ayşe Hanım size kızmadım doğru söylüyorsunuz iyi niyetle yapsak bile sonuçları hiç ummadığımız gibi olabiliyor. Ders almak lazım. Keşke ulaşabileceğim güvenilir bi veteriner olsaydı o an. 15 yıl yaşamayı umarken 15 gün bile birlikte olamadık. Ne diyebilirimki. Elif hanım size de teşekkür ederim gerçekten desteğiniz için .

Elifmuzeyyen

Hem destek olmak için hem de gerçek düşüncem olduğu için söylüyorum ustte de bir arkadas yazmis bence zaten hastaydi o kisma katılıyorum ama sizin ölümü hizlandirdiginiz kismina katılmıyorum 30dan fazla kedimiz oldu suan da 18 taneler ve dışardan saglikli sağlıklı gözükmesine rağmen olmadıklarını ölümle anlamistik nasil olur diye bunlar malesef oluyor

ayseakar

Daha dikkatli olmaktan bi bilene danışıp uygulama yapmaktan başka yapacak bişey yok. Teşekkür ederim hepinize. Rabbim kimseye vermesin bu acıyı. Yavrularınızla mutlu yaşantınız olsun inşallah. İyi akşamlar.