Kedim Bilmediğim Bi Sebepten Melek Oldu . Yeni Bebeklerim İçin Ev Temizliğini Nasıl Yapmalıyım?

ayseakar

Başka bi başlıkta kedimin ölümüne sebep olacak şeyleri yazmıştım. Sirkeli su ile banyo ve süt, çiğ yumurta sarısı, şeker karışımla besleme. Kedim 5 gün zor bi süreç geçirdi. Giderek halsizleşti oyun oynamayı bıraktı. Göz enfeksiyonu vardı. İshali vardı sarımsıydı bi kaç gün sürdü ilaç kullanmadan geçti süt kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sürekli patilerinin üstünde başı burnu aşağı bakacak şekilde yatıyordu. Üşüyormuş gibi yani. Ama üstünü örtüncede çıkıyordu. Son gün sadece su içti ve bi kere idrarını yaptı. Gözlemlediğim belirtiler bunlar. Sonuç olarak ölüm sebebini bilmiyoruz. İki tane daha bebek sahiplenicem. Özel eşyalarını temizledim ama evi yattığı yerleri koltuğu halıları sandalyeleri nasıl temizlemeliyim? Ne ile temizlemeliyim ki yeni bebekler için risk oluşturmasın,? Evi onlar için en sağlıklı şekile nasıl getirebilirim.

11 CEVAP

Elifmuzeyyen

Yine aynı şeyi söylücem ama sirkeli su ve o karışımın öldüreceğini düşünmüyorum o karışım internette annesiz yeni doğan bebek kedi bakımında hayatta tutmak için kisa vadede kullanılacak bir karışım hatta içlerinde daha da farklı şeyler de bulunuyor nisasta vb. Yeni kediler için biraz erken bana göre hem psikolojik açıdan hem de önceki kediniz hastalık sonucunda hayatını kaybettiyse enfeksiyon bakteri mikrop ne derseniz bunların ölme süreleri var örneğin fipte burada da yazılmıştı çamaşır suyu ile iyice dezenfekte edilerek ev tam hatırlatmamakla birlikte 3-4 hafta sonra yeni bir kedinin eve gelmesine hazır konuma geliyormuş sürede yanlışım olabilir belki de daha fazladır veya daha az. Yazan olursa ben de öğrenirim.. En azından yeme içme kapları kum gibi hastalık bulaştırma potansiyeli (ağızdan tükürük, salya yolu ile ve kumdan da diski veya idrar yolu ile) olabilecek kaplar atılmalı yenileri ile değiştirilmeli. Kullanilan eşyalar yıkanmali dezenfekte edilmeli, oyuncaklar vs gibi şeyler de buna dahil.. Ama bence yıpranmış olmalisiniz yeni kediler size iyi gelecektir ancak biraz erken buldum bahsettiğim açılardan hem siz hem ortam açısından

Elifmuzeyyen

Bence siz sebep olmadınız zaten fib gibi bir viral hastalikti yeni bebekler sağlıkla büyür inşallah

ayseakar

Elimden geleni yapıyorum gözlerim üstünde. Maşallah Bunlar çok canavar ve çok sağlıklı. Koca koca göbekleri var bakan iyi bakmış. Maşallah. Düşünüyorum da önceki bebeğim çok zayıfmış bunlara göre az yiyormuş daha az hareketliymiş. :( İnşallah iyi oluruz hep birlikte :) teşekkür ederim

ayseakar

Doğru diyorsunuz da çoktan sahiplendik vazgeçememki. Umarım bulaşıcı bi sıkıntı değildir. Veterinere sordum temas ettiği her yeri çamaşır suyuyla silmeniz yeterli olur dedi

Elifmuzeyyen

Uzun ömürlü olsun çocuklar.. Onleminizi alin gerisi hallolur inşallah temizliği yaptıktan sonra

Ahsenbb

Ne kadar temizleseniz de fib virüsü mevcutsa evden 6 ay gibi bir sürede sokaktan ise 24 saatte geçebilir.Kediler her yere girebildiği için temizleyemediğiniz yerler olacaktır.Keşke çok acele etmeseydiniz.Ben bütün eşyalarının atılıp yeniden alınması taraftarıyım.

ayseakar

Veteriner de fip den şüphelendi ama çamaşır Suyuyla silin yeterli olur dedi. Elimden geldiğince aklıma gelen her yeri sildim. 2-7 haftada virüs evde ölüyormuş bakalım. 2 ayı atlatabilirsek gerisi güzel olur inşallah. Şimdi herşeyini ayarladık ulaşımını falan. Vazgeçtik diyemem. Çok tedirginim ama elimden geleni yapıcam. Umarım yine aynı şeyleri yaşamam ve o bebeklere sebep olmam. Evde büyük bi boşluk oldu benim için o yüzden acele ettim ama umarım bundan dolayı pişman olmam :(

ayseakar

Yok yok vermem bi daha.

eslemalkann

Çok mutlu oldum. Çok üzülmüştüm bebeğinizin melek olup gidişine. Umarım yeni miniklerinize güzel bir anne olursunuz. Onlar çok şanslı. ♡

ayse1310

Bu belirtiler kedi gençlik hastalığı ta da corona gibi şeylere benziyor zaten ama bilemem sadece tahmin. Bence ne olur ne olmaz eşyalarını evden çıkarmalısınız yeni sahipleneceginiz kedilere yeni eşyalar almalısınız çünkü kediniz viral bir sebepten dolayı öldü ise diğer yavrulara da çok rahat bulaşır. Zaten kedilerin %80i coronalı oluyor. Özellikle cins kediler bu hastalıklara daha dayanıksız oluyormuş veterinerlerin söylediğine göre. Sanırım annelerinden erken ayrıldıkları için. Zaten siz de petshoptan sahiplendim demiştiniz.

sevvalguralp

Lütfen o karışımdan vermeyin süt içmeleri gerekirse yavru kediler için satılan süt tozlarından alın