Kedilerde Tasma Sorunsalı

kurban1525

Arkadaşlar merhaba. Geçenlerde tasmayla ilgili konu açmıştım. Tasmam evime geldi, kedime taktık. Ancak şıngırdama sesinden rahatsız oldu gibi. Sürekli koşuşturuyor. Bu tasmaya alışabilir mi? Yoksa kafayı falan yemez demi ?

23 CEVAP

Mischka

Büyük kızım 1buçuk yașinda, 4aylikken bana geldiğinde taktım tasmasıni, ufak kedim 10aylık, geldiğinde 1buçuk aylık kadardı, ilk zamanlar geceleri çıkarmak șartı ile sürekli tasma taktı, oynarken tasma ağzına girip sıkıșıyor diye gözetim altındayken taktım, büyüdükçe ise tüm gün takmaya bașladı. Ilk gün çıngıraktan dolayi ikisinde de aynı tepkiler oldu, taklalar yuvarlanmalar. Sonraki gün aldırmıyorlardı, ufaklık bir süre çingiragiyla oynamaya devam etti ama rahatsız görünmüyordu. Geçenlerde ufak kıza farklı bir tasma denedim, çıngıraği onunkine göre daha farklı tınıda bir ses çıkarıyordu mesela ona deli oldu hiç durmak istemedi hemen çıkardım, dimek ki kendi çıngırağinin sesine alișmiș. Onlar kaybolacak diye paranoyaklaștığım için ben tasmalarını çıkarmıyorum. En olağan durumlardan en ekstrem durumlara dek her șey geliyor aklıma, görmeden kapıdan kaçardan tutun aman deprem bișey olura dek..

Bizimki o kadar alıştı ki çıkarınca ağzıyla getirip önüme bırakıyor ve yüzüme nolur bunu tak dercesine bakıyor. Lakin her kedi sevmeyebilir , Heidi biraz değişik bir kız :)

EZK

Minnakpatipuki göğüs tasmasi aldım zamanında iki yıl onceydi kendini yerden yere ayında ben de iade etmek zorunda kalmıştım. Sırt çantaları baktım ama gezmeyince de pek bi ablami yok diye düşündüm sonradan. 4 yaşında su anda. Bilmem bundan sonra alisir mi..

izmir_pet

@kurban1525" keske resim atsaydiniz aslinda nasil biseymis gorseydik:) bu arada zil sadece uslu kedilrrde oluyor malesef. (İstisnalar disinda) benimki gordugu an kafayi yiyoo isirmaya tutmaya oynamaya calisiyo takamiyorum. Ama tasmaya alisir yani bi sure sonra yavas yavas. Baska da care yok. Guvenlik acisindan..

Minnakpatipuki

@EZK göğüs tasmasinı bende ilk taktigimda öyle oldu çünkü kollarını saran bir tasma haliyle her yürüdüğünde bisey deyiyo ve sanki bisey onu yakalamis gibi hissediyo bence o yüzden panik oluyorlar bu ne diye. Bence göğüs tasmasina alıştırmak daha zor bu bakımdan boyundakini bir süre sonra unutuyorlar ama göğüstekini görebiliyorlar bile. Ben evde taktim bir süre. Her gün gözümün önündeyken 10 dakikadan başlayıp süreyi her gun 20 ser dakika arttırarak taktim sonra çıkarttım hiç bir zaman gun boyunca hic takili kalmadi rahatsiz eden bisey çünkü belli yürüyüşü bile bi değişik oluyo bazen. Alıştıktan sonra dışarı çıkacağımız zaman hariç hiç takmadım. Yine sevmiyo tabi ama cikartmaya da calismiyo. Dışarı çıkarken aniden elimden kaçmasından korkuyorum yoksa hiç işim olmaz göğüs tasmasiyla zor oldu baya alıştırmak.

EZK

Minnakpatipuki teşekkür ederim. Benimki de biraz zor olacak ama denemkte fayda var. Aciyorum cunku sürekli evde. İnşallah basaririm.. :)

dorukhanalev

Bizimki tasmayı ağzına alıyor ve ağzından çıkaramıyor. ağzı açık kalıyor öyle. Korkup çıkarıyorum bir türlü yapamadık nasıl yapacaz bilmiyorum :)

kurban1525

Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar :)