6 Aylık Şivava Çiş Eğitimi Ve Evdeki Bir Üyeye Havlama

SenanurKsl

Arkadaşlar merhaba. Arkadaşım 6 aylık erkek bir şivava sahiplendi. Eski sahibi çiş eğitimli olduğunu söylemişti . Arkadaşıma geleli 5 gün oluyor . İlk gün yatağı maması ve çiş pedinin olduğu küçük bir alan yaptı o gün hiç çiş ya da kaka yapmamış. Ertesi gün çiş petinden uzak farklı farklı yerelere küçük çişler bırakmış. En son odayı temizlemek için banyoya götürdüğünde bütün çişini bi anda yapmış. Galiba tutmuş çişini. Sonrasında arkadaşım alanını geneişletmiş.Pedini yatağı ve yemek kaplarından uzakta kapısının yanına koymuş. O günden sonra arada pedine yapıyor hem çişini hem kakasını fakat hala etrafa koridora ya da yatağa yapabiliyor. Tam olarak bi düzenli pedine alışamamış. Bugün amanyok da damlattı ama bir çisine yapıyor bir yapmıyor.Bir de söyle bir durum var. Arkadaşım kardeşiyle aynı odada kalıyor ikinci günden itibaraen ikisine birden alışmış. Suanda odasını ve arkadaşımla kardeşini benimsemiş durumda . Babası ve dedesine ise havlıyor hırlıyor . Dışardan adımlarını duyması bile yetiyor. Odanın kapısı açılsın havlıyor. Arkadaşımın annesine bi kaç gündür biraz alışmış gibi . Ama babasına kesinlikel havlıyor. Babası sevmek istiyor . Aslında köpekleri seven daha önce beslemiş bi adam ters bir haraket yapmamasına rağmenn babasına görünce havlıyor. Başka akrabaları geldiğinde bile daha az tepki vermiş.Ve dedesi bilinçsiz bıraz odaya gelip eli havada sevemye çalışınca dedesinden çok korkuyor . O odaya geldikçe sitreslenip bu sefer çiş eğitimi aksıyor. Bugün babası kabına mamasını koydu eskisine nazaran babasına biraz daha alışmış durumda ama dedesine durum hala aynı. Çiş eğitimi ve evdekilere alışması sitresi konusunda bilgili olan arkadaşlar lütfen yardımcı olabilrseniz çook seviniriz

12 CEVAP

Babası olduğunu bilmiyordu, yavaş yavaş öğreniyor. :)

gulsum_

5 gün daha çok yeni, çevresindekilere yakın olması için zamana ihtiyacı var

Kum deneyin. Köpekler kum üzerinde dışkılamayı tercih ediyor. Yada evin her yerine ped serin ve her gün bir tanesini kaldırın. En son kakasını yapmasını istediğiniz yerde bir tane kalsın. Bu da bir tekniktir. Ayrıca bir köpek yaşadığı yeri benimsemedikçe kakasını nereye yaptığına pek dikkat etmez. Şimdi tam öğrenme çağı. Mazur görün :)

Alışır kısa sürede. Zamanla herkesin kokusuna aşina olacak.

SenanurKsl

Çok teşekkür ederiz cevaplarınız için :))

Rica ederim. :)

SenanurKsl

Özellikle çiş eğitimi cinsini de düşündüğünüzde nasıl olmalı pedine alışır mı önerileriniz taktikleriniz var mı bu konuda

SenanurKsl

Güncel

SenanurKsl

Güncel

SenanurKsl

Teşekkürlee cevaplarınız için evet yeni ama bazen yapıyor pedine sürekli sonra birden odanın ortasına çişini yapıveriyor silbaştan. Gerçi hergün dışarı yapma sayısı azalıyor. Arkadaşımın korkusu şu , odada çiş eğitimi tamamlayıp tamamen pedine yaptığında evde serbest bırakıcak. Mesela salonda oynarkenodaya gidip pedine yapar mı yoksa salona mı yapar geri? Hiç mi çiş eğitimi veren biri yok bu sitede tecrübelerini fikirlerini paylaşacak :(

SenanurKsl

@Ferhatkurtulus peki evin diğer üyelerine alıştırılması için neler yapılmalı nasıl davranılmalı ?

satinalmayin

şivavalar korkak köpekler ve genelde birini sahiplenince diğer aile üyelerşnden onu kıskanırlar.Çişini tutmuş çünküğ ev yeni sonra bir düzeni varken değişmiş dolayısıyla hepsi normal kime havlıyor ise havladığı kişi sevdiği bir şeyler ikram etsin ısınır birde kucağına alıp evin diğer üyeleriyle tanıştırıp alıştırmalı arkadaşınız böylece korkulacak kimse olmadığını anlıyacaktır.Çişini öğrenmemiş olma ihtimalide var çünkü bu ırk bir yaşına kadar tam öğrenemiyor anyoda yaptıysa çişini orayada alıştırabilir arkadaşınız hem odaya hem banyoya ped koysun zamanla banyayo yada küçük tuvalet varsa oraya alıştırsın.