Kedilerde Diş Eti Ve Diş Sağlığı

kurban1525

Herkese merhaba arkadaşlar. Bir arkadaştan bu konu hakkında duyduğum majezik kullanmanın dışında pek bir şey bilmiyorum. Kedimin dişleri sararmış vaziyette ve dikkatli bakınca ağzında çürük olduğunu tespit ettim. Ayrıca veterinerlerin dahi anlam veremediği diş şeklinde tartar var ağzında fotoğrafta gördüğünüz üzere. Bu yüzden kedimin ağız sağlığı ile ilgili ne kadar tecrübe ve bilgi edinirsem sizlerden, o kadar çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler :)

9 CEVAP

EZK

Geçmiş olsun. Maalesef bilgi sahibi degilim. :( Acil şifalar dilerim..

kurban1525

Majezik boğaz spreyi. Mikrop öldürücü. Bağdemcik şişmesinde kullanılır. Doktorumuz bir ara antibiyotik tedavisi verdi dişleri için, başka bir şey yapmadı. O yüzden soruyorum bende.

Pandayahu

Çok geçmiş olsun, ben de kedimde ağız ve diş sorunu yaşıyorum. Şişlik, kızarıklık, ağız içinde yara varsa mutlaka antibiyotik kullanmalısınız şu an, bir de gidisinin oradan lenflerini kontrol etmenizi öneririm elinize şişlik geçerse de antibiyotik gerekli diye biliyorum. Onun dışında ben ağız sağlığı için gimcat ödül tableti kullanıyorum, minik şeker şeklinde ama tatlandırıcı ve şeker bulundurmuyor tabii ki, bizimki tadını çok seviyor ona bir bakabilirsiniz. Ayrıca royal canin oral care mama da işlevsel olabilir bu durumda. Son olarak da veterinerim bana küçük bir dis fırçası ve florursuz bir diş macunuyla fircalayabilirsen çok iyi olur dedi, henüz denemedim yaptıracak mı bilmiyorum ama belki onu da deneyebilirsiniz. Umarım çabucak iyileşir kuzu, geçmiş olsun

doren07

Diş fırçalamanın önemi, hayati bir rol oynuyor..

izmir_pet

Curuk bilmiyorum ama dis tasi tartar tedavileri mutlaka yapilmalidir. Anesteziyle disleri tamizliyor veteriner. Yoksa allah korusn agri aci ceker,ilhitaplanmalara yol acar ve dis kaybina kadar gidebilir. Kuru mama yastan fazla tuketirse bu risk azaliyor ayrica. Dis kasiyici oyuncaklar da alabilirsiniz isirabilsin. İnsallah en kisa surede iyilesir oglunuzz

kurban1525

Florursuz diş macunu ile diş fırçalamak, bunu ilk kez duydum :D benim oğlana çok zor bunu uygulamak ama çok saolun, deneyeceğim.

izmir_pet

ama macun agizda kalmiyor mu? Kedilerin icin bi macun heralde bahsettiginiz. Yapilabilirse tabiki cok guzel bisey de. Ama bir kez bizlerin de dis tasi temizligi yaptirdigimiz gibi yapilmasi gerrkiyor. Tartarlar taslar gitmedigi surece hicbi tedavi gecirmez malesef. Mutlaka farkli bi veterinere gitmelisiniz. Belki de fazla donanimli biyer olmayabilir

izmir_pet

Oncelikle cok gecmis olsun daa majezik nedir?

izmir_pet

cunku ben majezik hap biliyorum daa baska birsey mi bahsettiginiz acaba?