Erkek Kedi Kısırlaştırılma Ameliyatında Penisilin Kullanılır Mı ?

vlgtrn

merhaba. ne yazık ki dün kedimizi kısırlaştırılma ameliyatı sonrası kaybettik. veteriner penisiline alerjisi olduğunu söyledi. bir çok yerde araştırdım ancak bir bilgi bulamadım. kısırlaştırılma ameliyatında penisilin kullanılır mı ? kullanılıyorsa da öldürücü düzeyde mi kullanılır ? kedimiz bir şekilde kurtarılamaz mıydı ? yoksa doktorumuz ölüm nedeni hakkında yalan mı söylüyor ? bilgisi olanlar lütfen yazabilirse sevinirim

15 CEVAP

zuhall

Penisilin profilaktik olarak verilebilir diye dusunuyorum yani yara yerinin enfeksiyon kapmamasi icin. Erkek kedide bu gerekli midir bilmiyorum cunku baya kucuk bir insizyon yapiliyor. Ama herturlu cerrahi girisim oldugu icin verilmis olabilir. Onemli olan aslinda verilip verilmemesi degil,verilmisse olumune sebep olanin gercekten penisilin alerjisi mi oldugudur. Penisilin alerjisi nedeniyle olum genelde hastane disinda olur,pat diye goturur vuruldugu an.

Esas onemli nokta ise sudur ki kisi daha once penisilin kullanmadiysa , onda ilk seferde penisilin alerjisi gorulmez. Yani duyarlanmasi gerekir oncelikle. Ama daha once bi sekilde penisilin aldiysa agizdan ya.da enjeksiyon sonraki seferlerde gorulebilir. belki 2.de belli 10.da bunun kesin bir belirtisi olmaz.

Suan sizin sormaniz gereken sey su ,kediniz daha once penisilin grubu bir ilac kullandi mi? Kullanmadiysa boyle bir ihtimal olamaz yalan soyluyorlar.
.2.si hastane ortaminda penisilin anaflaksinine neden mudahale edilemedi? Ya da mudahele edilmek icin ne uygulandi? Epinefrin yapildi mi? solunum cihazina baglandi mi?
Herturlu sorgulamaniz gerekir,alin gereken yerlere basvurun,mahkemeye verin. Sucsuzlarsa kanitlasinlar bizahmet.

minnoskoss_123

Yer neresiydi? Onunla ilgili bu konuda birkaç kayıp daha var maalesef:( Geçmiş olsun bu arada:(

vlgtrn

Antalya. teşekkür ederim :( Bir bilginiz var mı bu konuda acaba penisilin kullanımı konusunda.

minnoskoss_123

İhmal nedeniyle yalan ve bahane uyduruyorlar, mahkemeye verilmesin diye:( Maalesef bir bilgim yok:( Tekrardan başınız sağolsun:(((

vlgtrn

sağolun

Erlsri

Kısırlaştırma sonrası veterinerdeyken mi kaybettiniz yavrunuzu yoksa eve falan getirmiş miydiniz? Ayrica veterineriniz neden size sormadan antibiyotik verdi acaba?

Erlsri

yaranın daha çabuk iyileşmesi için antibiyotik iğne verildi diye yazilmis https://seyler.eksisozluk.com/kedilerde-kisirlastirma-sureci-nasil-ilerliyor su sitede ama dişi kedi için denmiş

Erlsri

Bence başka veterinerleri telefonla arayıp bu sürecin nasıl işlediğini öğrenenin (penisilini sorun) en iyi bilgiyi size onlar verir.

vlgtrn

veterinerdeyken kaybettik. anestezinin etkisi geçince önce uyanmış sonra hayatını kaybetmiş öyle söyledi bize. sabah 10.30-11 arası ameliyat başladı 14:40 gibi hayatını kaybetti. ameliyat öncesinde herhangi bir başka ameliyat geçirip geçirmediğini sordular o kadar. daha önceden de başka bir ameliyat geçirmedi. şimdi bir kaç veterineri arayıp sorayım teşekkür ederim

Erlsri

Rica ederim bizde bugun saat 12 gibi kısırlaştırdık suan biraz kasiliyor (titriyor) acaba normal bi durum mu ?

bskkrky

Başınız sağolsun gerçekten çok üzüldüm. Ama penisilin insanda bile yan etki yapabiliyorken o minicik canlara nasıl yapabiliyorlar aklım almıyor gerçekten

bskkrky

Benim kedim erkek 3 buçuk aylık şimdiden bu telaşa düştüm nasıl olacak diye

minnoskoss_123

Kediniz cins miydi peki? Ve özür dileyerek soruyorum ama cansız bedenini gördünüz mü?

vlgtrn

cins değildi annesi bakmıyordu artık açlıktan ölmesin diye kız arkadaşım sokaktan sahiplenmişti. dönerciler yemek versin diye önlerinde miyavlarken kalabalığın o kadar insanın içinde gelip kız arkadaşımın yanına gelmişti. kendi şansını yarattı diye adı ''şans''tı :( teşekkür ederim herkese. bir kaç veterineri aradım ameliyat sonrası hızlı iyileşmesi için çoğu veteriner penisilin grubundan antibiyotik veriyorlarmış. bizim yavrumuz gibi nadirde olsa bazı yavrularında penisiline alerjisi çıkabiliyormuş. bu tarz ameliyatlara girecek yavrularınız varsa öncesinde alerji için kan testi isteyin lütfen

vlgtrn

@zuhall şimdiye kadar aldığı ilaçlar sadece normal alması gereken ilaçlardı ve iğnelerdi kuduz aşısı vb şeyler. bize söyledikleri tek şey anestezi sonrası uyandı yaranın iyileşmesi için penisilin grubu antibiyotik verildi sonrasında rahatsızlanıp hayatını kaybetti. elimizden geleni yaptık dediler detaya girmeden. bizde acımızdan anca bu soruları sormaya başladık kendimize. gerçekten çok teşekkür ederim beklediğim cevap buydu