Yavru Kedi Buldum Ne Yapıcam

Sokakta buldugum yavru kediyi eve getirdim ama napıcam bilmiyorum yardım eder misiniz

57 CEVAP

Erlsri

Yavru kediyi elinize aldığınızda hissedeceğiniz ilk şey düşük vücut sıcaklığıdır. Uzun süre yalnız ve anne bakımından uzak kalan yavrulardaki ilk değişiklik vücut ısılarında olmaktadır. Zira 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmamaktadır. Bu yüzden yavrularda kısa sürede vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içine koyun. Battaniyenin altına varsa sıcak su torbası yoksa sıcak su doldurulmuş bir pet şişe konulmalıdır. Yoğun sıcak su ile direkt temas ettirmeyin. Battaniyenin üstünden torbaya elinizi değdiğinizde elinizi yakmayacak bir sıcaklık sağlamanız gerekmekte

Biraz önce götürdüm bebişi yeni annesi sesini duyunca irkildi hemen geldi kokladı yanına bırakınca emzirmeye başladı sahiplendi artık herkes mutlu :)

Erlsri

Beslenmede ilk akla gelen pastörize inek sütü kullanımıdır. Fakat inek sütü kediler hem yeteri kadar besleyici değil hem de ishale neden olabilecek özelliktedir. En ideali kolay hazırlanabilir yavru kedi/köpek süt tozlarından kullanmaktır. Bunu herhangi bir Veteriner Kliniğinden veya Pet mağazasından temin edebilirsiniz. Yine aynı yerlerde satılan yavru kedi/köpek biberon setlerinden de almanız gerekmekte. Eğer bunları bulamıyorsanız keçi sütü ufaklıklar için en idealidir.

sevvalguralp

2 saatte 1 onlar için hazirlanmis sut tozuyla onu besleyin sutun olcusu paketin ustunde yazacaktir. Sutunu vermeden once ve sonra pamukla yavas yavas tuvaletini yaptirmalisiniz. Cunku kendisi kucuk oldugu icin tek basina tuvalet ihtiyacini karsilayamaz. Sicak olmasi icin karton bir kutuya yumusak havlu kucuk battaniye tarzi seyler serip sicak su torbasi o yoksa pet siseye sicak su koymalisiniz ama onlari sarinki yavru yanmasin . Asla yikamayin . Bu soylediklerimi yaparsaniz mutlu olacaktir.En iyisi sut anne bulmaniz ama sut anneninde yavruyu kabul edip etmeyecegini bilemeyiz. Videolar izlerseniz daha cok bilgiye ulasabilirsiniz

Melikedidem

Lütfen yarın kediyi aldığınız yere bir kere daha gidip bakın. Annesi yoksa mutlaka kedi için olan süt tozu alın. Onu temin edene kadar bebelac devam sütü 0 alın. Biberon yoksa şırıngayla verin :/ 2 saatte bir uyanıp beslemeniz, poposunu silerek uyarıp kakasını yaptırmanız lazım. Resim atmamışsınız o yüzden yeni doğan olduğunu düşünüp söyledim bunları. İnşallah annesini bulursunuz :/

Tugbabilginer

Son yoruma katılıyorum annesi varsa hiçbisey annesinin yerini tutamaz fakat annesi yoksa süt tozu alıp biberonla verebilirsiniz. Ayrıca 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmaz. Bu yüzden yavrularda kısa sürede vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içine koyun. Yavrunun şansı bol olsun :)

Bulduğumda yerde miyavlıyordu ve yağmur yağıyordu annesi olsa onu orda bırakmazdı terkedilmiş belli ben yine de annesini aradım ama bulamadım o yüzden evimde bakmaya başladım ne yapıcağımı da bilmiyodum çünkü ilk defa bu kadar küçük bi kediye bakıyorum bir şey olmasından korktum birazcık araştırdım videolar izledim sizin de yardımlarınızla bebeğimiz mışıl mışıl uyudu 2 gündür çok mutlu tuvaletini yaptırdım veterinerden süt tozu ve biberon aldım 2 saatte bir besledim uyumadım bile :) bugün de süt anne ararken kedisi olan birini buldum yavruları bizim yavru kadarmış ona vericem inşallah yavrumuz çok mutlu olur anne sütü alamadığı için üzülüyodum içim rahatladı

Recai44

Kum bulmanız lazım dışkısını yapması için. Bir tane su kabı koyun . Yiyeceği bir şeyler verebilirsiniz . Peynir yoğurt et suyu tavuk gibi . Süt vermeyin . Yatmasi için bi yastık battaniye vs kullanabilirsiniz .

Erlsri

Evet fotoğraf paylaşırsanız daha çok yardım edilebilir. Ayrıca en doğru uygulamayı size veteriner hekim önerecektir . Yavru eğer çok ama çok kirliyse nemli ılık bir bezle yavaşca silin yıkarsanız hasta olabilir.

saganofe

Laktozsuz sütü sulandırarak verebilirsiniz. En az 1e 1 oranında olsun.

Erlsri

Bazen yemek aramaya falan çıkabiliyor anneleri bekleme şansınız olsaymış keşke belki gelirdi annesi

Recai44

Aldiginiz yere gidip bakın annesi ordaysa yavru için de annesi içinde iyi olur . Anne kediler yavrularını 1 2 gün ararlar.

sevvalguralp

Ve sutu verirken onu tutma sekliniz cok onemli bogazina kacmamasina dikkat edin

gulsum_

Merhaba. Kitten Milk alın bir de kediler için olan biberondan alın petshopta var. Gözleri açılmış ve yürüyorsa kuma koyun tuvaletini öğrensin ama çok küçükse doyurduktan hemen sonra ılık ıslak pamukla tuvaletini yaptığı yeri yumusakca silin masaj yapın karnına. Sıcak su torbası koyun yanına asla üşümemesi lazım. Kolay gelsin çok minik kedi bakmak çok zor lütfen ona çok iyi bakın

gulsum_

Ben de 1 ay önce yavru kedi sahiplendim 2 haftalık. İshal olduğu için heryerine bulaştırıyordu ılık ıslaklıkta peçeteyle tüylerini falan temizleyin ama onun en çok ihtiyacı olan yavru süt tozu ve sıcaklık