Hamileyken Kedi Bakmak

Aslnr

Merhaba annem hamile. Kediler hamilelikte düşüğe neden oluyormuş galiba parazitlerle ilgili bi sorun. Parazit aşılarını yaptırıyoruz ama yine de sorun olur mu sizce? Haftaya annem doktoruna sorucak ama şimdiden bilgisi olan varsa yazarasa sevinirim

16 CEVAP

Bgisan

Çok sağlıklı iki çocuğum ve kedim var. Aşıları tamsa, dışarı çıkmıyorsa ve çiğ et yemiyorsa asla bişey olmaz. Kumunu yinede başkası temizlesin. Kendi doktorum bile hamileyim diye asla kedini verme dedi.

Ayrıca veterinerimizin de 2 tane sağlıklı çocuğu ve evcilleri var evinde.

Toksoplazma temizlenemeyen sebze de salatalardan da geçer unutmayın.

Evde kedi var diye de düşük yapılmaz.

ayse1310

Toksoplazması yoksa hiçbir şey olmaz. Test yaptırabilirsiniz. Kedinin kumunu da mümkünse siz değil başkası değiştirsin. Bu kadar sadece. Siz de değiştirebilirsiniz eldiven ve maske kullanarak fakat bence başkası yapsa daha iyi her ihtimale karşı. Hamilelikte kedi bakan bir çok tanıdığım vardı birşeycik de olmadı. Hiçbiri hamile kalınca kedilerini başkasına vermedi kendisi bakmaya devam etti.

Alicveben

Parazit aşıları düzenli olarak yapılırsa bir şey olmaz. iç Parazit olması ve siz bunu fark etmeme ihtimalinize karşı kedi kumuna dokunmasa daha iyi olabilir :)

lokum_british

Toksoplazma (Toxoplasmosis) nasıl bir hastalıktır? öncelikle bu yazıyı okumanızı, sonra da kedinize toksoplazma testi yaptırmanızı öneririm. Endişelenecek birşey yok, kedi besleyen birsürü hamile kadın/ anne var. Gerekli önlemleri alırsanız hiçbir şey olmaz. :)

axmetmcl

iç parazit aşısını düzenli olarak oluyorsa hiçbir sorun olmayacaktır. o da sizin bizim gibi bir canlı, hiçbir şey bilmeden yorum yapanları dikkate almayın. yok son aylarında düşüğe sebebiyet verir falan komik ve saçma şey bunlar.

ayse1310

Toksoplazma ve diğer parazitler sadece kedinin kumunu değiştirirken dışkısı ile temas edip elinizi yıkamadan ağzınıza falan götürürseniz bulaşır. Bu da çok düşük bir ihtimal. Hele ki eldiven falan kullanıp sonrasında da ellerinizi yıkarsanız birşeycik olmaz diye düşünüyorum.

Recai44

Bildiğim kadarıyla. Ev kedilerinde düşük yapma gibi bir ihtimal yok. Sokak kedilerinin de hepsi değil ilk kez çiğ et yiyen kedilerde iç parazit olabiliyor. Buda hamile kadınlarda düşüğe neden olmaktadır. Birde kedinizin aşıları tamsa bir sıkıntı olmaz .

edasukur

Ne yazik ki aşıları yapılmış olsa da hamileliğin son aylarında düşüğe sebebiyet verebilirler. Annenizin kedinin dışkısına temas etmemesi ve yakından solumaması gerekir. Eğer dışkıyı kendi temizlemek zorunda kalırsa muhakkak bir eldiven takmalı temasa karşı ve o şekilde yapmalı. Bu tür şeylere dikkat edildikten sonra kesinlikle bir zararı yoktur, yapması gereken şeyler de çok basit aslında.

minnoskoss_123

Kediyi bebek doğana kadar birine bırakabilirsiniz. Tanıdığınız birine. Ayrıca kedi gittikten sonra ev güzelce temizlenmelidir. Eşyaları da olmamalıdır. Bebeğin Daha sağlıklı olması açısından böyle olabilir. Ama ben tabiiki hastalık hastası değilim:) Öneri bu sadece:)

minnoskoss_123

Toksoplazma riskli gerçekten göz önünde bulundurmak lazım

ayse1310

Aynen ayrıca iyi yıkanmamış sebzelerden de geçer tabi de o da düşük ihtimal. Sirkeli suda falan bekletin sebzeleri birazcık. Sadece kedinin kumunu temizlerken geçebilir derken kediden olabilecek bulaşma yolunu anlatmak istemiştim.

dilekz

Kız kardeşim hamile ve kedileri var. Kendisi doktor ve doğurana kadar kedinin kumunu eşinin temizleyeceğini söyledi başka sorun teşkil eden bir şey yokmuş.

edasukur

@axmetmcl toksoplazmanın gebelikte anneden bebeğe geçiş oranının ilk 3 ayda yüzde 15, ikinci 3 ayda yüzde 30 ve son 3 ayda yüzde 60 olduğu hekimler tarafından belirtilmiş. Yani son ayların daha büyük risk taşıdığı kaynaklarda açıkça belirtilmiş. Bazı şeylerin size komik ve saçma geldiğini dile getirmeden önce açıp kaynaklardan bir şeyler okumanızı tavsiye ederim.

Aslnr

Teşekkürler

Aslnr

Teşekkürler.