İç Parazit Oldu

TarcinBey

Bu sabah kedimin dışkısında parazit fark ettim. Beyaz olanlardan tenya adı veriliyormus sanırım. Daha önce başına gelen oldu mu veterinere gidilecek sürece kadar ne yapmam gerek. Sadece aşı mi yaptirilcak başka ilaç vs uygulanır mi? Ve sonrasındaki etkiler nedir

17 CEVAP

melikealgin

Hemeen goturmelisiniz.Iç parazit iğnesi vurulur

arruna

öncelikle merhabalar, amatör bir kedi sahiplenicisiyim yani yeniyim, geçen hafta yeni bir yavru kedi sahiplendim. çok anlamıyorum ama dışkısında beyaz küçük kurtlar vardı, veterinerden caniverm aldım önce tabletin yarısını verdim (700 mg yarısını verdim) 2 gün sonrada kalan yarısının yarısını verdim, toplamda 525 mg iç parazit hapı verdim şu an kedimde herhangi bir sorun görünmüyor. sanırım bir süre kurtulduk. sizde gidip alın ve kendiniz verim. Ben 15 tl'ye almıştım. iğne ve tablet aynı etkiyi sağlıyor. hapı tercih edebilirsiniz. sanırım daha uyguna geliyor. bulunduğum yerde başka bir kedi için ahlaksız para düşkünü veteriner iç dış karma için benden 150 istemişti. şimdi ise yeni kedim için en son 85 tl'ye hepsini hallettim.

Cldkgkcs

Önceki ilacınız iğne olarak yapıldıysa kurt görmüş olabilirsiniz iğne belli tür parazitlere etkili çünkü sizde onun etki etmediği parazitlerden olabilir. Tablet kullanmanız iyi olur

Gozdetemizel

Kedi kopek diskiyla dokebildigi gibi bazen agizdan kusarak ta dokebilir.neticede tenyalar canli olabilir.hijyen acisindan bence cok tehlikeli.diskiyla atarsa kedi sahibiysek kum kabina ,kopek sahibiysek disarda biyere doker tenyasini.
Kusarak cikarmalari cok zorluyo ayrica,arkadasim 1 haftaligina memleketine gittiginde yavru kopegini bana birakmisti.yavrumun gozunden yas gelmisti kusana kdr :(

ahmetemre13

Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede atlatır bu durumu.

Cldkgkcs

Normalde önceden iç parazit aşınızı yaptırmış mydınız ?

Sarecansu

ben veterinere gidene kadar kontil içirmiştim üç gün. ama siz veterinere gidebilecekseniz gidin tabi hemen

batinaydogan1

Geç olmadan İç - Dış Parazit aşılarını yaptırmalısınız.

Gozdetemizel

Çiğ et sucuk salam kiyma vs yediriyosaniz tenya doker.agizdan siringayla ic parazit aşisi yediriyolar ama suan gidemicek durumdaysaniz kontil gercekten ise yarayabilir eczaneden alabilirsiniz

asyckr1903

Gitmeden önce üç gün strax şurup verebilirsiniz sonrasında isterseniz hap da alabilirsiniz

Cldkgkcs

Veterinere götürme imkanınız yoksa kendiniz gidip tablet alıp evde içirebilirsiniz. Ama diğer aşıları ve kontrolleri için hiç gitmediyseniz mutlaka bi gidin

Gozdetemizel

Eczaneden alabilirsiniz zaten insanlar icin bir ilac ama evcil hayvanlarda vet.e goturene kdr enazindan biraz tenya doker.
Miktar konusunda inanin birsey diyemem :(
Aslinda goturebilseniz 30 sn.de agizdan siringayla ic parazit serumu yediricekler sonrada diskiyla hepsini aticak.goturemezmisiniz?

Gozdetemizel

İc parazit 3 ayda 1 tekrarlanmasi gereken birsey.16 kasimda yaptirmisiz biz,karnesine bir sonraki icin 11 subat 2019 yazdi veteriner. Cok uzuldum o tenya olayi cok sakat :(

ayse1310

@gozdetemizel neden sakat tenya olayı? Yani diğer parazitler den farkı ne tam olarak kedilerde?

TarcinBey

@gozdetemizel hayır hiç böyle şeyler yemiyor. Kontili nerden temin edebilirim ve bir ölçü vs nasıl ayarlicam