Bu Kedi Orman Kedisi Mi?

diğer kedilerden büyük birde kavgacı ayrıca patileri palet gibi

17 CEVAP

dilaykablan

http://anadolukedisi.com/tr/Yazi/makaleler/norvec-orman-kedisi-nedir-nasil-ortaya-cikti-iste-gercek-hikayesi/281

Türkiye'de hele de sokakta Norveç orman kedisi yoktur, o kedi de has be has tekir. Tekirler de kendi içlerinde tüy rengi, uzunluğuna vs. göre ayrılıyor. Tüylerinin uzunluğu ne kadar benzese de maalesef Norveç orman kedisi değil :)

ayse1310

Bence kesinlikle Norveç orman bu işte.

sushithecat

Norveç orman... bu kadar benzerlik olmaz

gulsum_

Üzgünüm ama değil :) orman kedisi bildiğim kadarıyla ülkemizde yok sadece uzun tüylü obur bir tekir kedisi bu :)

yok fark etmez bana zaten güzelliği yeter
yanındaki erkek kedilerden büyük dişi sarman yanında yavru gibi duruyo

izmir_pet

O yuzden altini cizerek soyluyorum zaten genlerini bilme imkanimiz yok. Turkiye capindaki sokak kedileri arsinda orman kedisi diyebilirim benfe halk diliyle:)

ayse1310

Obur Tekir ayrı bir şey uzun tüylü Anadolu kedisinin atası olan diğer kedilerin iki katı büyüklüğünde vücut ve pati yapısına sahip olan Norveç orman kedileri ayrı bir şey. Şişmanlık ayrı iri yapılı olmak ayrı.

ayse1310

Ankara kedisi de olabilir bu orman kedisi de ama ihtimal nedenlerini cidden tarih evrim antropoloji örnekli yazmak çok çok zor geliyor. Ankara kedisi ise de atası Norveç orman kedileri zaten. Neyse ne oldukları çok önemli değil ya burda da kimse otorite değil sonuçta :)

ayse1310

@dilaylablan Tekir de cins değildir bu arada. Tekire Tekir denme sebebi sadece kürk deseni ile alakalıdır başka birşey değil.

izmir_pet

Sokak kedilerin genel adi tekir:D

izmir_pet

Tekirde olmasa zaten :))

dilaykablan

@ayse1310 Tekirin bir cins değil kürk rengi olduğunu biliyorum, sadece fotoğraftaki kedinin yine halk dilinde "cins kedi" değil sokak kedisi olduğunu belirtmek istemiştim :)

ayse1310

Ankara kedileri sadece beyaz olmaz çok çeşitli renkleri vardır. Tekir renkli de olur sarı da olur beyazı da olur.

ubozsoy

ragamuffin ya da ragdoll da olabilir

izmir_pet

Maine coon diyoruz- bombay diyoruz- orman kedisi diyoruzz. Zaten hicbirinden bilimsel olarak genlerini bilmiyoruz. Atalari nedir nerelerden gelmistir-soyu sopu nedir bilmiyoruz:D genlerinde kim bilir neler neler bariniyordur:)) o yuzden bilimsel olarak soylemiyoruz zaten. Kendi iclerinde tipine tuyune kasina gozune gore benzetiyoruz:)