Kedi Tüyünden Kist Oluşumu?

gizoz063

Merhaba. Birkaç insandan duyduğum bir şey bu ve gerçek mi veya tedbiri nedir bir fikrim yok. Hayvan tüylerinin vücutta birikiminden kist oluşuyormuş(?) gibi bir şeyler duydum tam olarak böyle mi değil mi bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar yazabilir mi?

7 CEVAP

doren07

Şehir efsanesi kısacası safsata

izmir_pet

Aynen oyle kist olusabiliyor hatta veterinerin dedigine gore cok uzun yillar sonra bile ortaya cikabilirmis. Ama kisti yapan tuy dgldir. Tuylere yapismis gozle gorulmeyen yapisa parazitlerdir. İc dis parazitleri yapilmis kedinin tugunden kist olmaz

doren07

@izmirpet in dediği gibi tüyden değil barındırdığı hastalıktan

Zynpks

Parazit aşıları yapıldığı müddetçe böyle bi sorun oluşmaz :)

izmir_pet

Sehir efsanesi dgl ve kedi tuyu parazitinden kist olan akrabalrimiz var:) ama asili kedide bu risk olmaz

dilara98

Kedi veya köpeğinizin iç dış parazit tedavilerini zamanında düzenli olarak yaptırırsanız hiç bir sorun olmaz.Aksi takdirde kedi veya köpeğinizin tüyü ince bağırsağa yapışıp ileriki zamanlariniz da kist oluşumuna neden olabilir.Parazitleri ortadan kaldırırsanız höyle bir tehlikeyi de ortadan kaldırmış olursunuz.

gizoz063

Çok teşekkür ederim cevaplar için! :)