Kedim Varken Köpek Almam Uygun Olur Mu?

Aycalandia

Merhabalar ben orta büyüklükte bir apartman dairesinde annem, kardeşim ve 5 yaşındaki kendimle yaşıyorum. Bir maltese almak istiyorum bunun nedeni hemen hemen her gün evde 7-8 saat kedimle yalnız kalıyor olmam ve kendime yalnızlığımı giderecek bir arkadaş istemem. -Kedileri bilirsiniz günün 20 saati yatarlar ;)- Fakat evimde bir kedi olduğu için doğru olur mu bilmiyorum hem kedim hem de alacağım köpiş için büyük sıkıntı olucaksa almamam daha doğru olur. Sizin düşüncelerinizi almak istiyorum sizce kedim için sıkıntı olur mu, sorun çıkar mı? Yardımcı olursanız sevinirim. -daha önce hiç köpek bakmadığımı da belirtmek isterim :)-

15 CEVAP

Aycalandia

Cevap verirseniz sevinirim, çok zor bir şey sorduğumu düşünmüyorum

Heathcliff

Yavru bir köpek alacağını düşünürsek başta kediden koruman gerekebilir çünkü 5 yaşındaki bir kedi yavru bir köpekten çok daha güçlüdür o yüzden birbirlerine alışana kadar kediyle köpeği beraber yalnız bırakmamalısın köpek gelmeden birkaç gün önce kedinin tırnaklarını kesmelisin yaralamasına önlem olarak.İlk köpeğin olacağı için çokça okuyup araştır öyle karar ver köpek bakmak kedi bakmaktan 3-4 kat daha zordur ben hala cesaret edemiyorum.Onun dışında ilk köpeğin olacağı için baskın(Dominant) bir tercih etme 1 yaşından sonra problem çıkarma olasılığı daha düşük olsun.

Aycalandia

Teşekkürler söylediklerinize de bakarim

Ponponmavis

Seçtiğiniz ırk küçük olduğundan yani maltese ve kediyle anlaşabilir bence çünkü büyük bi ırk olsa anlaşamaz benim köpeğim varken tavşan besledim kuş besledim ve halada besliyorum ve hatta kedi sahipleneceğim ;) ama köpeğinizi eğitirseniz bi sorun çıkmaz ama hırçınlarasa anlaşamazlar maalesef :(

Ponponmavis

Seçtiğiniz ırk küçük olduğundan yani maltese ve kediyle anlaşabilir bence çünkü büyük bi ırk olsa anlaşamaz benim köpeğim varken tavşan besledim kuş besledim ve halada besliyorum ve hatta kedi sahipleneceğim ;) ama köpeğinizi eğitirseniz bi sorun çıkmaz ama hırçınlarasa anlaşamazlar maalesef :(

Ponponmavis

Seçtiğiniz ırk küçük olduğundan yani maltese ve kediyle anlaşabilir bence çünkü büyük bi ırk olsa anlaşamaz benim köpeğim varken tavşan besledim kuş besledim ve halada besliyorum ve hatta kedi sahipleneceğim ;) ama köpeğinizi eğitirseniz bi sorun çıkmaz ama hırçınlarasa anlaşamazlar maalesef :(

onurhhn

Evde fazladan odanız yoksa yani aralarında bir sorun çıktığında bir süre ayrı bakamayacaksanız sorun olabilir. Kediler ve köpekler genellikle iyi anlaşamazlar. İkisi de küçükken sahiplenilir beraber büyütülürse birbirlerine daha çabuk alışabilirler. Ama yine de ara ara kavga edeceklerdir. Kediniz 5 yaşındaysa uzun süredir sizinle kediler yaşadıkları yeri sahiplenirler kolay kolay bir değişiklik istemezler. Eve bir köpek geldiğinde köpeğin eve alışma süreci ve kedi ile köpeğin birbirine alışma süreci olacak. Köpeğinizi ayrıca tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmalısınız. Zamanla alışacaklardır ama onları birbirine alıştırma süresini göze almalısınız.

Aycalandia

Peki nasil ikisinide birbirlerine alistirabilirim yani bu süreç nasil olmalidir? Ve bu alişma onlar icin birbirlerine katlanmak zorunda olmak anlamina mi geliyor yoksa gercekten birbirlerini sevebilirler mi? Tesekkur ederim cevabiniz icin.

onurhhn

İkisini de bir aradayken gözlemlemeniz gerekiyor. İkisi de bu durumdan başlangıçta rahatsız olacaktır. Belirli bir süre sonra aynı evde yaşamaya alışacaklardır. Ama birbirlerine çok yakın olup sevgi göstermelerini beklemeyin bu olabilir de ama çok zor bir ihtimal.

Aycalandia

Tesekkür ederim ilginiz icin sağolun.

Aycalandia

Yavru bir köpek alacağını düşünürsek başta kediden koruman gerekebilir çünkü 5 yaşındaki bir kedi yavru bir köpekten çok daha güçlüdür o yüzden birbirlerine alışana kadar kediyle köpeği beraber yalnız bırakmamalısın köpek gelmeden birkaç gün önce kedinin tırnaklarını kesmelisin yaralamasına önlem olarak.İlk köpeğin olacağı için çokça okuyup araştır öyle karar ver köpek bakmak kedi bakmaktan 3-4 kat daha zordur ben hala cesaret edemiyorum.Onun dışında ilk köpeğin olacağı için baskın(Dominant) bir tercih etme 1 yaşından sonra problem çıkarma olasılığı daha düşük olsun.

Teşekkür ederim, evet cok büyük bir sorumluluk o yüzden bende bakilmasi öteki köpek türlerine nazaran daha kolay ve daha zahmetsiz oldugu icin malteseyi tercih ettim. İnşallah çok zorlamaz beni, tek istedigim yanima bir arkadaş :)

Heathcliff

Aslında ufak ırklar başlangıç için tercih için pek uygun adaylar değillerdir bunun nedenini youtube'da veya başka sitelerde bulabilirsin yine de 0 numara olmayan anne babası iri bir maltese kötü bir tercih olmaz onun dışında Miniature Schnauzer a da bakmanı tavsiye ederim ufak ırklar arasında en beğendiğimdir ve o kadar da ufak değildir.Onun dışında American/English Cocker ları araştırmanı tavsiye ederim her şeyin dışında en kolay eğitilen en uysal en uygun başlangıç bilindik üzere Golden dır ve ardından Labrador gelir bu ırkların tek handicapı tüy dökmeleri(labrador da daha az),kokuları ve bitmeyen enerjileridir diğer problemlerin çözümü basittir fakat günde 2-3 kez dışarıda en az 45 dk dolaştırıp enerjisini attıramayacaksanız tavsiye etmem.

Aycalandia

Tavsiyeniz icin tesekkurler :), fakat büyük bir köpek ben ve kedim için uygun bir tercih olmaz cunku ileride buyudugu zaman oyun oynamak icin olsa bile kedime zarar verebilir bu yuzden kedim boyutlarinda bir ırk secmeye mecburum, ayrica apartman hayati icin daha uygun olur :)

Heathcliff

Ufak ırklar hakkında daha fazla araştırma yapmanızı öneririm.Onun dışında özellikle Cocker'ları araştırın orta boy eğitime yatkın çoğunlukla uysal köpeklerdir ve hala ufak ırkta ısrarınız devam edere Miniature Schnauzer ırkını da incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Aycalandia

Seçtiğiniz ırk küçük olduğundan yani maltese ve kediyle anlaşabilir bence çünkü büyük bi ırk olsa anlaşamaz benim köpeğim varken tavşan besledim kuş besledim ve halada besliyorum ve hatta kedi sahipleneceğim ;) ama köpeğinizi eğitirseniz bi sorun çıkmaz ama hırçınlarasa anlaşamazlar maalesef :(

Gerçekten hayran kaldım hayvan severliğinize keske herkes sizin gibi olabilse :) peki evde birden fazla hayvan olunca eviniz cok kirleniyor mu, çok dağıtıyorlar mi evi