Yarin Kisirlastirmaya Gidiyoruz, Ani Bi Kararla..

izmir_pet

Ani bi kararla yarin 11de kisirlastirmaya gidiyoruz. Once ve sonrasinda bilmem gereken oneri tavsiye bilgi vs ne varsa soylebilirsiniz, cok minnattar olurum. Bu arada kedim disi 9aylik. 2-3dikis atilacakmis. Birde yas mamanin kisiri normali var mi?

36 CEVAP

EmineDuman

kararınızı tebrik ederim :) inanın çok rahatlicak.Sadece gece 12 itibari mamasını ve vete gitmeden 2 saat öncesi suyunu kesin.Ameliyat sonrası ben açıkçası özel kısır maması almadım.Sadece tahılsız yüksek et oranı olan mama kullanmaya devam ettim.Zaten çok çabuk kendine geldi.Tabi dişilerde birazcık daha zor geçiyormuş yarasının büyüklüğünden dolayı,ama umarım herşeyi çabucak atlatırsınız :)

sevvalguralp

Ameliyattan once bende cok korkuyordum kotu bisey olacak diye ama hic korktugum gibi degilmis cok guzel gecti sizde korkmayın Allahın izniyle bisey olmaz simdiden gecmis olsun

SemanurShn

Merak etme kedin güvenilir ellerde olacak ve çok rahatlayacak bende kısırlaştırdim iyileşmesi hiç uzun sürmedi

izmir_pet

Cok tesekkur ederim boyle moral vermeniz cok iyi geliyo:)

dilekz

Veteriner hekiminiz mamasını suyunu ne zaman kesmeniz gerektiğini söylemiştir zaten diye düşünüyorum. Ben dişi kedilerimin ikisini aynı anda kısırlaştırdım. Biri iki yaşında diğeri sekiz aylıktı. O gün sersemlikleri vardı ertesi gün her zamanki gibi koşmaya oynamaya başladılar. Hatta o kadar sert oynuyorlardı ki dikişlerine bir şey olacak diye korkup ayırıyordum. Bir şey olmadı üç hafta sonra yetişkin kedimin ondan bir hafta sonra da yavru kedimin dikişi düştü. Kısırlaştırmadan sonra kısırlaştırılmış mama aldım. Ertesi gün biri kustu sadece hekimimiz normal olduğunu söyledi. Şu an hiç bir problemleri yok gayet sağlıklılar. Endişe etmeyin tahmin ettiğinizden çok daha kolay geçen bir süreç olacaktır. :)

BenQ

Bizde bugün ufaklığı bıraktık kısırlaştırmak için diğerinide aynı veterinerde kısırlaştırdık o da 3 gün kalmıştı ufaklıkta 3 gün gözetimde kalacak ameliyattan sonra bu arada her ikiside erkek almaya gittiğimizde gayet sağlıklı bir şekilde teslim ediyorlar dişilerin ameliyatı daha zor erkeklere göre aslında veterineriniz birkaç gün gözetim altında tutsa daha iyi olur

Fablemoon

Ben ilk gün aldım kısırlaştırma sonrası kızımı 1 ay olucak eve geldikten ilk 6-7-8 saat kendine gelemez ayağa kalksa ki kalkamaz düşüp kalır 10-12 saat geçtikten sonra aşırı asabileşiyorlar ben Elizabeth başlığı aldım ama çok yalamıyor diye takmadım akşam gayet iyiydi ama sabaha doğru aşırı hırçınlaştı beni gördüğü yerde hemen bağırmaya felan başladı bu gayet normal sakın endişelenmeyin kendisini ben 2.gün veterinere bırakmaya götürürken zor sokmuştum kutuya kendilerini :') yarayı sakın yalattırmayın bizimkine dikiş + hırçın olduğu için zımba atılmıştı birde ameliyat zor geçmişti yalattırmadık kesinlikle.11'de bırakıcaksanız ben tek gittim veterinerde 3 saat bekledim bırakıp gidemedim ama siz veterinerde kalmayıp eve geri dönücekseniz o 2-3 saat içinde evi temizleyebildiğiniz kadar temizleyin. Onun en çok kaldığı odayı belirleyin mesela ben kendi odamda bıraktım o odadan dışarı çıkarmadım odamda yatağın her tarafını çevreledim düşerse diye felan hasta bezi serdim yatağına bunu sakın unutma bence hasta bezi ser bizimki hasta bezine yaptı gece kalktı tuvaletine yaptı. Başından ayrılma ayrılırsan da başkası dursun başında. Eğer veterinerr vermeyip evde kendin bakıcaksan yarasını yalamamasına dikkat et eğer yalamasını kontrol edemeyebilirim korkusu var ise veterinerden Elizabeth başlığı al orada taktır narkozdan çıktığında taktırmaz çünkü

izmir_pet

O bahsettiginiz yakaligi ben istemicem hic. Uzerindr asla bisey tutmaz saga sola kacmaya calisir onla. İnsallah sabaha kadar basinda beklicem zaten ben fazla evhamliyim hem. Ve yalniz birakmam. Annem de evde. Mutlaka gozetim altinda tutucaz. Ve erken karar almak zorunda kaldik ama havalar isinsin istiyodum. Cunku evimiz klimali. O yuzden bikac gun bi hafta falan salonda tutucam sicak oldugundsn. Diger soguk odalara goturemem. Cok tesekkur ederim.gercekten uzun uzun yazmissiniz cok yardimci oldunuz. Ayrica herkese cok tesekkur ederimm

Fablemoon

Şöyle söyliyim benimki daha 3 aylıkken 2 kişinin hatta 3 kişinin anca aşı yaptırabilen bir kediydi resmen veterineri yıkıyordu eve misafir gelirdi herkese saldırırdı tıslardı böyle haşin bir kedi yok yani anlatamazdım sadece ben,benden başkasını asla kabul etmezdi 2 gün veterinerde kaldı kısırlaştırdık eskisine oranla insanlara tavrı daha iyileşti. Tabi her gelene yine tıslıyor felan ama veterinerde artık 3 değil 2 kişi yapıyor iğneyi bizimkisi daha 7-8 aylık

Fablemoon

Okulum vardı annemin doğumundan dolayı felan fazlasıyla devamsızlık yapmıştım 2 gün bıraktım yine 3 gün gitmedim okula başında bekledim

Fablemoon

Bende isterdim başında durmak ama işte şartlar maalesef el vermedi

Fablemoon

Eczanelerden bulabilirsiniz hastane bezini zaten bir tane veterinerimiz verdi bize sonra eczaneden aldık. Bizim kızın ameliyatı zor geçmişti bizim kız 2 haftada bir kızgınlığa giriyodu kis oluşmaması büyük şans demişti veterinerimiz doğum yapmış kedi gibi yumurtalıkları varmış

Fablemoon

Birde bazı veterinerler yumurtalığın bir tanesini alıp bir tanesini bırakma gibi bir hataya düşüyor ikisini de almasına dikkat edin sorun

Fablemoon

Ameliyat sonrası 4 gün antibiyotik aşısı olucak o aşılar bazı kedilerde ameliyat bölgesinin şişmesine sebebiyet oluyor bizimkinin şişmişti,şişme durumu olursa veterinize söyleyin krem veriyor 2 güne geçiyor

Eymentalay

Ameliyat sonrası yakalık takmak dışında bir çözüm varsa veterinerinize onu danışın yakalıkla çok stres oluyorlar benimki bacağından ameliyat olmuştu ameliyatın üstüne derisini kapatıp dikmişlerdi 1 hafta öyle kalmıştı yakalık takmadık bazen yalayıp ısırıyordu ama bi sorun olmadı asıl yaraya ulaşamadığı için. Geçen Perşembe üst dikişleri aldırdık ve bu Perşembe de kalan dikişleri aldıracağız hem strese girmedi hem de yarasına zarar vermedi iyileşme süreci hızlandı siz de bunu bir araştırın derim :) onun dışında da bol bol vitamin takviyesi yapın ve sevdiği şeyleri bu hafta biraz fazladan verip şımartabilirsiniz çok nazlı oluyorlar ameliyattan sonra :))