Kedilere Mama Dışında Ne Verebılırız

Demetcinar

Merhaba
3.5 aylık 2 kedim var. Bu zamana kadar sadece kuru mama verdim. Veteriner ısrarla asla hiç birsey vermeyın sadece kuru mam vern dıyor:( yorumlara baktıgımda haslanmıs tavuk yogurt falan verıldıgını gordum. Ama bızım vet kesınlıkle saglıgını dusunuyorsan vermıceksın dıyor. Anlamadm gıttı kuru mamayı gayet ıyı yıyorlar bir kere dayanamadm cok az haslanmıs tavuk verdım grı olan yemedı ama sarı olan oyle bır saldırdıkı sankı gunlerce ac bıraktım onu:/ veterınere soyledım kızdı:( neden verılmez acaba? ve Nelerı verırsem onların saglıgı ıcın faydalı olur?

36 CEVAP

Sarecansu

niye 100 yık önce ortaya çıkmış mamalar çook çokmu sağlıklıymış? arada sırada yaş mama,haşlanmış balık,yoğurt,laktozsuz süt,tuzsız peynir,haşlanmış tavuk et va şeyleri verin gayette sağlıklı şeyler bunlar

sevvalguralp

Youtube a kediler ne yer Patiliyo yazarsanız karşınıza 3 tane video cikacak onlari izleyebilirsiniz neler yemeleri ve yememeleri gerektigini , mama disinda verebilecegimiz seyleri ayrintili bir sekilde anlatmislar . Bence kızılacak bir durum yok neden ısrarla vermeyin demiş anlayamadım onlar için çok faydalı yiyecekler var

MelMeh

Valla benim bir kedim vardı, önüne geleni yerdi gayet de sağlıklıydı, 3 tane de bebişi oldu. BaşımızA yeni icatlar çıkarmayın yahu. ben köyde büyüdüm kaç tane kedi besledik. köyde mama ne gezer, biz ne yediysek onun da tabağına koyardık yani. Tavşanımın tabağına da salata koyardık ikisi de uzun yıllar mutlu mesut yaşadılar kardeş gibi :D Kedidir bu yani, şimdi biz her gün aynı yemeği yiyelim o zaman :D insan bıkar dimi, bırakın hayvan yeni tatlar keşfetsin. Benim kedimin gözünde sorun vardı gitti bahçede bi ot yediğini gördüm. Her gün o ottan yiyordu., sonra bunu merak edip araştırdım.. Bi kedi kendi hastalığını da tedavi edebilir diye bir şey okudum. Ayrıca evdeki minnak kuşum bizimle sofraya gelir peynir, makarna, et, tavuk bulduğunu mideye indirince zararlı olacağını düşünüp yemek saatlerinde kafese koyduk, bu sefer kafese yapışıyor dayanamıyor :D
Velhasıl kelam, Yapmayın arkadaşlar yahu eskiden mama mı vardı :))

Allah aşkına şu köy mevzusunu açmayın yeter ya annem ve babam gibi konuşuyorsunuz arkadaş olanaklardan beri gelen bir şey bu sokakta yavru kedi yok neden sebebi ne biliyor musunuz ben diyim gençlik hastalığına yakalandıkları için sağlıksız şartlar altında yaşam sürdükleri için sizin gibi kedidir köpektir diyen insanların benciligi yüzüne bu halde oluyorlar az mantık ve acıma duygusu lütfen ayrıca kediye baharatlı ve acı tarzında bir yiyecek versem benim gozlemimle gaz ve ishal oluyor yanında iç parazite çabası bilin bunu size de insandır aman birşey olmaz mı diyorlar doktorlar allah aşkına ya !

Sarecansu

tek bir veterinerin sözüyle de hareket etmeyin sakın onların hepsi ayrı bir şey diyor zaten.

irem1

Neden ısrarla vermeyin diyor ki hiç anlamadım ama arada böyle şeyler vermek gayet iyi bence biz ara sıra ev yemeği bile veriyoruz :)

Demetcinar

Birde youtube da tavuk balık et gibi ürünleri besin degerleri düşmesin diye 2-3 gün dondurup sonra çiğ veriyorlarmıs. Ne kadar dogru ne kadar saglıklı bılemıyorum

Gozdetemizel

Burda kimse veteriner degil.nasil yeni doguran kadin anneligi kendi icguduleriyle ogreniyosa bizde bebek bakar gibi ne iyidir ne kotudur paylasiyoruz birbirimizle.her kedi ayni degil,ama genelde tecrubeler sabit,zaten kimse kedisine zarar vermek istemez,makul seyleri deneye yanila ogreniyoruz.kimisi butcesine uygun mama yedirir,kimisi en pahalisini alir kedisi yemez,hepimiz gozlerinin icine bakiyoruz.Ve koyde mamami vardi kismina sahsen katilmiyorum.ben Arabistanda yasiyorum ve sadece whiskasla royal canin var burda.bende ayda 1 turkiyeye gelip kedimin mamasi dahil ihtiyaclarimi alip donuyorum.bu ulkede kediler icin ilac satisi dahi yasak,veteriner ne veriyosa o ya da sunu kullanabilirsiniz ama burda yok ulkenizden temin edin gidince diyolar.
Her veterinerde ayni degil sonucta.manti lahmacun adana kebap versem onu da yer benimki:) ama ben hic alistirmamayi tercih edenlerdenim.

Sarecansu

ev yemeğine gelince soğan sarımsak yağlı yiyecekler bunlar onlar için çok zararlı zararlı olduğunu kabullenmek için hayvanın yer yemez önünüzde ölmesine gerek yok. bilinçli olalım biraz

melikealgin

Tavuk,ciğer,kırmızı et,yoğurt,cok az yumurta sarısı falan veriyorum ben ek olarak

SenanurKsl

Bir bardak doğal kefirin içine 1 çay kaşığı zerdeçal 1 çay kaşığı keten tohumu minicik tutam kararbiber 1 tatlı kaşığı kadar doğal zeytinyağı koyun karıştırın iyice arada bir 1 yemek kaşığı kadar içirin probiyotik gayet sağlıklı ben yabru kedime içiriyprum arada büyük kedime de.

Demetcinar

Youtube dakını gormedım hıc ama dıger sitelerden arastırdıgımda bayabı sey bulmustum sebze püresi falan da dahıl ama veterıner hepsıne karsı cıktı:( oyuzden buradan yazmak ıstedım kendi kedilerine verip faydasını zararını gören varmıdır dıye

eslemalkann

Yoğurt salam haşlanmış yumurta verebilirsiniz. Bayılırlarrr :')

Gozdetemizel

1 tatli kasigi oda isisinda yogurt veriyorum hergun.tercihen yogurdun suyuyla karistirip.
Haftada 1 orta haslanmis yumurtanin sarisi.
Hergun 1 tatli kasigi balikli yas mama.benim veterinerim gunde 40 gram yasmama yedirebilirsiniz hergun hic zarari yok demisti.yine de okdr abartmiyorum.hepsini de bayilarak yiyo.ama yogurdu asla soguk vermeyin ishal yapiyo tecrubeyle sabit :) kuru mama kabiz yapar yani surekli ek bisey verilmezse.
Bide tuy yumagi icin macuna basladik biz.ondada hergun verebilirsiniz diyo ama haftada 2-3 gun veriyorum

Gozdetemizel

Herkesin tarzi farkli demekki ama surekli lahmacun pide pizza gibi kuru beslensek biz bile kabiz oluruz.nekdr bagirsagi varki hep kuru yesin hayvanciklar.hatta sokaktan aldigimda 900 gramdi,boyle besleye besleye 1 ayin sonunda 1550 oldu veteriner cok iyi ne yediriyosunuz dedi.az ve kararindaysa sorun yok bence,2 aydir biz hic sorun yasamadik enazindan.