Kedi Kısırlaştırma

Hybbrisss

Merhaba arkadaşlar şu an 3.5 aylık bir kedim var Mart gibi kısırlaştırmayı düşünüyorum 5.5 aylık olması erken olur mu beklemeliyim birkaç ay daha

11 CEVAP

izmir_pet

Kediniz saglikli ve agirligi da yeterliyse, vet onaylarsa erken de yapilabilir. Kizginlik hareketlerine gecmeye basladigini farkederseniz, daha baslamadan kisirlastirabilrisiniz. Baslamassa bekleyedebilirsiniz. Saglikli bi kedide cok farketmicektir zaten korkmanizada gerek yok:) cok zor bir islem dgl. Uygun olmucagini dusunurse vetiniz onaylamaz zaten

izmir_pet

Bende ayni fikirdeyim. Kediden kediye degisiyor. Kizginliga girmeden once zaten belirtiler basliyo yavas yavas. Bazilari cok erken bazilari gec kizginliga girer. Duruma gore 6 - 6.5 aylik daha iyi olabilir diye dusunuyorum ben. Vet en dogru karari verir zaten

BenQ

Bizim ufaklığı 5aylıkken kısırlaştırdık belirtileri gördüğümüz an klinik yolu göründü. Erkek kedilerde aya bakmıyor iki erkek sahibi olarak söylüyorum. Büyük 7.ay bitince girdi kızgınlığa ufaklık daha erkenciydi.

minnoskoss_123

Yok değil, merak etmeyin. Ama siz isterseniz 6.5 aylıkken kısırlaştırın daha gelişmiş olur. Bünyesi ameliyatı daha iyi karşılar. Dediğim gibi kediden kediye değişir bu. Ama daha çok bilgisi olan varsa yardımcı olurlar.

Hybbrisss

Yani anne sütü almamasına rağmen aşılarsa herhangibir yan etki olmadı çok hareketliydi ama aşıyla aynı şey değil teşekkür ederim nisanı bekleyeceğim :)

Ecerana

Bunun erken olup olmayacağını biz bilemeyiz. Kedinizin sağlık durumunu, gelişimini bilen onu iyi tanıyan veteriner hekiminiz daha iyi bilir. Benim dişi kedim var. Dişi kediler de 1 yaşından sonrası daha sağlıklı deniyor ama erkek kediler de durum farklı olduğu için erken yapılabiliyor bu işlem yine de bnce 5 aylık erken en azından 7 aylık olmasını beklemelisiniz diye düşünüyorum ama tabi en doğru kararı yine siz ve veteriner hekiminiz belirler.

minnoskoss_123

Dişi mi?

minnoskoss_123

Erkek mi

Hybbrisss

Erkek

minnoskoss_123

Erken olmaz hatta iyi bile olur. Siz nerede kısırlaştıracaksını il olarak. Bazı veterinerler farklı bir işlem uyguluyor da İstanbul’da.

Hybbrisss

Ben Bolu’da yalıyorum gayet memnun olduğum bir veterinerimde var aşılarını yaptırdığım bileğim aldığım bir kuduz alışı var iki gün sonra sonrasında başka alışı olur mu bilmiyorum ama Mart ayı biraz yavruluktan çıktığı için ister istemez bir kızgınlık belirtilisi göstermesinden korkuyorum o yüzden düşünüyorum ama bilemedim erken mi değil mi