Yaz Ayında Kedi Bakımı?

merhaba arkadaşlar biz ilk defa bir kediye bakıyoruz.kedimiz erkek tekir onu kardeşim bulduğunda kötü durumdaydı neredeyse ölmek üzereydi.bakmaya başladık iyileşince ve havalar ısınınca doğal ortamına bırakırız diye düşünmüştük.ve şuan sağlık durumu falan gayet iyi. ama ona o kadar çok alıştık ki bırakmak istemiyoruz. tabi bu kararda dışarıya yabancı olması, yaz bitip tekrar kışın gelecek olması falan etkili oldu. havalar ısındı diye bıraksam .3-5 ay sonra yine soğuklar başlayacak kıyamıyorum ve o kadar zeki bir kedi ki hiç bırakmak istemiyorum. ama havalar ısınınca evlerde malum kapı pencere acılıyor. ve ben onu nasıl evde tutacağımı bilmiyorum. kaçmasından ve sokakta kaybolmasından korkuyorum. kedi besleyen arkadaşlar bana bu konuda deneyimleri hakkında bilgi verebilirler mi? bu arada evimiz giriş katı

11 CEVAP

Sarecansu

bırakmayın sakın sokaklar onların doğal ortamı değildir heleki eve alıştıktan sonra onu sokağa bırakmak ölüme terk etmekle aynı şey. sineklik taktıracaksınız yada güvenlik filesi vb şeyler aman bırakmayında illaki bir çaresi bulunur.

Çok tatlı insan kıyamaz buna bırakmayın lütfen demir teller oluyor pencereye bende ondan yaptırıcam

Evet düşünün evde bakmam diyen annem bile o kadar alıştı ki. onu düşündüm ama balkonda var ve annem balkon kapısı kapalı oturmaz yazın evde ve balkona da yaptırmaya kalkarsam da sıkıntı

zuhall

Yaptiracaginiz telli urunler kapiyi acip kapamaniza engel olmayacak boyle olacak telsineklik tel

Ama bu telleri de tirmalayabilir oyuzden tirmalarsa kizip engellersiniz,evde yokken de kapilari pencereleri kapatirsiniz. Bunlari yirtip disari cikarsa ki dayanikli yaptirirsaniz sanmiyorum, balkonunuzun disarisini telle kapatabilirsiniz. File gibi .

Onun disinda bazi kediler kisirlastirdiktan sonra disari cikmiyor,kacmiyor belki oyle olur sizinki de daha rahat edersiniz. Ablam 1.katta yasiyor kedisi asla kacmaz,dis kapi acik kalsa vs bile tenezzul etmez yapi meselesi sanirim.

Sarecansu

kısırlaştrmak hem sizi hem onu rahat ettirir kaldıki erkek daha daha kolay,dişi bile olsa ertesi gün koşmaya başlıyorlar

bende bırakmamak için çareler düşünüyorum. ve bırakmaya hiç niyetim yok kaçmasından korkuyorum .
evet tırmalayıp yırtması ilk aklıma gelen oldu o yüzden daha başka çaresi var mıdır diye danışmak istedim.
henüz kısırlaştırmadık. hangisi daha iyi kısırlaştırmak mı kısırlaştırmamak mı bilemedim. kısırlaştırırken geçireceği operasyonda çekeceği acı da korkutuyor beni :(

Başka odaya koyun kediyi

Balkon kapısına telli kapılar var pahalı birşey değil

izmir_pet

Tul ve tel sineklikler. Bende zemin katta oturuyorum ve kisirlastirdim ama halada cam kapi acik gorse firlar hemen. Bu kediden kedir degisiyor. Genelde cins kediler uys olduklarindan cikmiyolar. Cok uzgunum ama sokaklarda fzla yasayamaz. Basina hicbisey gelmese bile hastalik kanser vs kapar. Tel sineklige tirmansa bile yirtilmiyo

izmir_pet

Cok ozur dilerim. Tul ve tel sineklikler var, dicektim. Tul hemen tirtilir ama tel biseycik olmaz

izmir_pet

Evt onu unutmuyorum. Aynen katiliyorum, evden cikmasa bile ksiirlastirmalisiniz. Cogu kedide sakinlesmesini de sagliyo. Benimkinde ise yaramasada:D hemde sagligi icin sart